Νικηφόρο πέρασμα του Κεραυνού από τη Λεμεσό

Νίκη του Κεραυνού επί του Απόλλων για το πρωτάθλημα μπάσκετ

Δεύτερη διαδοχική νίκη για τον Κεραυνό στην ΟΠΑΠ Basket League, όπου επικράτησε στη Λεμεσό του Απόλλωνα με 75-68. Αν και οι «ερυθροκίτρινοι» προηγήθηκαν μέχρι και με 19 πόντους διαφορά, οι «γαλάζιοι» μείωσαν στην συνέχεια και μπήκαν στην διεκδίκηση του αγώνα μέχρι το τέλος, ωστόσο η ομάδα του Στροβόλου ήταν πιο συγκεντρωμένη και έφυγε με το ροζ φύλλο αγώνος από την Λεμεσό. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Άντονι Κινγκ που σημείωσε 14 πόντους (6 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Με δύο πόντους του Μπάρκερ και τέσσερις του Παρκς μπήκε στο παιχνίδι ο Κεραυνός, που πήρε προβάδισμα με 6-0 μέχρι το 2’. Ο Απόλλωνας μείωσε με τρεις πόντους του Γκρεκ (6-3) με τον Κεραυνό να απαντάει με τέσσερις νέους πόντους από τον Παρκς (10-3) μέχρι το 3:30. Δύο λεπτά αργότερα η διαφορά ανέβηκε τους οκτώ (13-5), με τον Απόλλωνα να πετυχαίνει τέσσερις πόντους μέχρι το 6:30 και να φέρνει το σκορ στο 13-9. Μέχρι το τέλος της περιόδου ο Κεραυνός επανάφερε την διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες στους επτά (20-13).

Επτά πόντους σημείωσε με την έναρξη της Β’ περιόδου ο Κεραυνός (τέσσερις ο Ντέιβις, τρεις ο Κορωνίδης) με το σκορ να οδηγείται στο 24-13 στο 12’. Έπειτα είδαμε ένα πιο ισορροπημένο παιχνίδι, με την διαφορά ανάμεσα στις ομάδες να πηγαίνει στους δέκα πόντους (33-23) μέχρι το 15’. Παρόμοια ήταν και η συνέχεια του αγώνα μέχρι και την ολοκλήρωση του ημιχρόνου. Στο 18’ το σκορ ήταν στο 38-28 ενώ με το τέλος της περιόδου ο Κεραυνός ήταν μπροστά με 42-31.

Με τέσσερις πόντους του Κινγκ μπήκε στο Γ’ δεκάλεπτο ο Κεραυνός, με την διαφορά να πηγαίνει στους δεκαπέντε (46-31). Η ομάδα του Στροβόλου συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό, φέρνοντας το σκορ στο 52-34 μέχρι το 24’. Έπειτα ο Απόλλωνας μείωσε με πέντε πόντους (τρίποντο ο Κέντριτς, δύο ο Φίλερ) σε 52-39, με τον Κεραυνό να απαντάει με έξι πόντους (τέσσερις πόντους ο Μπάρκερ, δύο ο Παρκς) με το σκορ να οδηγείται στο 58-39 στο 26’. Στην συνέχεια και μέχρι την ολοκλήρωση της περιόδου, ο Απόλλωνας ήταν βελτιωμένος, καταφέρνοντας να σημειώσει δώδεκα πόντους, ενώ ο Κεραυνός τέσσερις, με την διαφορά να μειώνεται στους έντεκα πόντους (62-51).

Ο Απόλλωνας μείωσε στους εννέα με δίποντο του Γκρεκ στην έναρξη της τέταρτης περιόδου (62-53). Στο επόμενο τρίλεπτο οι δύο ομάδες σημείωσαν από δύο πόντους (Κινγκ για Κεραυνό, Φίλερ για Απόλλωνα) με το σκορ να οδηγείται στο 64-55, με τους «ερυθροκίτρινους» να σημειώνουν πέντε πόντους (τρίποντο ο Κορωνίδης, δύο ο Κινγκ) μέχρι το 35’, με το σκορ να πηγαίνει στο 69-55. Μέχρι το 36’ ο Απόλλωνας μείωσε ξανά στους εννέα την διαφορά (69-60), με τον Παρκς στην συνέχεια να πετυχαίνει λέι απ και να κάνει το 71-60. Έπειτα οι «γαλάζιοι σημείωσαν τέσσερις πόντους, μειώνοντας σε 71-64 στο 38’, ενώ η διαφορά μειώθηκε στους πέντε, μισό λεπτό αργότερα, σε 73-68. Ο Κεραυνός σημείωσε δύο ακόμα πόντους στην συνέχεια με τον Μπάσεϊ και πήρε την νίκη με τελικό σκορ 75-68.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ 13-20, 31-42, 51-61, 68-75