Κεραυνός: Σπουδαία εμφάνιση - Μεγάλη Ευρωπαϊκή νίκη

Νέα σημαντική νίκη κόντρα στην βελγική Μονς-Ενό με 89-72, στην πρεμιέρα της Β’ φάσης του FIBA Europe Cup για τον 12ο όμιλο.

Ο Κεραυνός Στροβόλου συνεχίζει την εντυπωσιακή ευρωπαϊκή του πορεία, παίρνοντας μία νέα σημαντική νίκη, αυτή την φορά κόντρα στην βελγική Μονς-Ενό με 89-72, στην πρεμιέρα της Β’ φάσης του FIBA Europe Cup για τον 12ο όμιλο. Η κυπριακή ομάδα ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και έλεγξε τον ρυθμό του, καταφέρνοντας στο τέλος να πανηγυρίσει μία πολύ σημαντική ευρωπαϊκή επιτυχία. Κορυφαίος για τους «ερυθροκίτρινους» ήταν ο Μοχάμεντ Αμπουκάρ που σημείωσε 25 πόντους (3 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Πολύ θετικό ήταν το ξεκίνημα των «ερυθροκίτρινων» που μέχρι το 2’ προηγήθηκαν με 9-2. Έπειτα, στο 3:30 η διαφορά διατηρήθηκε στους επτά πόντους (13-4), με τους φιλοξενούμενους να σημειώνουν άλλους τέσσερις πόντους στο επόμενο ενάμιση λεπτό και να μειώνουν σε 13-8. Η ομάδα του Στροβόλου ήταν καλύτερη και κατάφερε μέχρι το 8:15 να φέρει την διαφορά ξανά στους οκτώ (19-11), ενώ έως την ολοκλήρωση της περιόδου το σκορ έφθασε στο 25-15.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι μέχρι το 22’ όπου το σκορ ήταν στο 28-19. Στο επόμενο λεπτό η κυπριακή ομάδα αύξησε την διαφορά στους 13 πόντους (32-19). Η διαφορά διατηρήθηκε και στο 15’ όπου οι «ερυθροκίτρινοι» ήταν μπροστά με 37-24. Δύο λεπτά αργότερα το σκορ ήταν στο 41-32, με τον Κορωνίδη στην συνέχεια να πετυχαίνει τρίποντο και τον Αμπουκάρ δύο ελεύθερες βολές, φέρνοντας το σκορ στο 46-32. Με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου το σκορ ήταν στο 48-35.

Εντυπωσιακά ξεκίνησε ο Κεραυνός το τρίτο δεκάλεπτο που μέχρι το 24’ σημείωσε 16 σερί πόντους (από έξι οι Αμπουκάρ-Παρκς, από δύο οι Μπάρκερ-Σκοτ) με το σκορ να οδηγείται στο 64-35. Έπειτα οι φιλοξενούμενοι ήταν βελτιωμένοι, με τον Κεραυνό ωστόσο να ελέγχει το παιχνίδι. Μέχρι το 27’ το σκορ ήταν στο 72-47, ενώ με την ολοκλήρωση της περιόδου οδηγήθηκε στο 77-53.

Μέχρι το 32:30 ο Κεραυνός είχε σημειώσει τέσσερις ακόμα πόντους με τους Ντέιβις και Παρκς, ενώ δέχθηκε τρεις, με το σκορ να οδηγείται στο 81-56. Η κυπριακή ομάδα συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι, με το σκορ να οδηγείται στο 81-60 στο 33’. Στο επόμενο δίλεπτο οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν δύο ακόμα πόντους (81-62) ενώ μέχρι το 38’ το σκορ ήταν στο 87-67. Με το τέλος του αγώνα ο Κεραυνός πήρε την νίκη με τελικό σκορ 89-72.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-15, 48-35, 77-53, 89-72

Κεραυνός Στροβόλου (Χριστόφορος Λειβαδιώτης)

Σκοτ 9 (1), Λοϊζίδης, Μιχαήλ 7 (1), Κινγκ 12, Νεοφύτου, Θεοχαρίδης, Ντέιβις 9 (1), Μπάρκερ 10, Αμπουκάρ 25, Κορωνίδης 3 (1), Παρκς 14.