Κεραυνός: Ήττα στην Ολλανδία

Δεν τα κατάφερε ο Κεραυνός στην 2η αγωνιστική της Β’ φάσης του Λ’ ομίλου στο FIBA Europe Cup, ο οποίος γνώρισε την εκτός έδρας ήττα στην Ολλανδία από την Donar Groningen με 109-69. Οι γηπεδούχοι είχαν καλύτερη εικόνα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και πέτυχαν μία δίκαιη νίκη.

Ισορροπημένα ξεκίνησε το παιχνίδι στην Ολλανδία, με το σκορ να είναι στο 5-4 υπέρ των γηπεδούχων στο 2:30. Η διαφορά παρέμεινε στον ένα πόντο και στην συνέχεια, όπου το σκορ ήταν στο 11-10 στο 4’. Δύο λεπτά αργότερα η Donar ήταν μπροστά με 20-16, ενώ μέχρι το 8’ οι ολλανδοί πέτυχαν άλλους τέσσερις πόντους (24-16), ενώ στην συνέχεια ο Σκοτ με τρίποντο μείωσε σε 24-19 για τον Κεραυνό. Το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε την Donar να προηγείται με 29-22.

Με πέντε πόντους του Σκοτ ξεκίνησε την Β’ περίοδο ο Κεραυνός, μειώνοντας σε 29-27. Στην συνέχεια ωστόσο οι γηπεδούχοι ήταν ανεβασμένοι, καταφέρνοντας μέχρι το 15’ να φέρουν την διαφορά στους δεκατέσσερις πόντους (44-30). Δυόμιση λεπτά αργότερα η διαφορά ανέβηκε στους 20 πόντους (54-34) ενώ με το τέλος του ημιχρόνου το σκορ οδηγήθηκε στο 58-39.

Πιο ισορροπημένη ήταν η εικόνα του αγώνα στα πρώτα στάδια του τρίτου δεκαλέπτου, με το σκορ να είναι στο 65-45 στο 22:30. Έπειτα οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και μέχρι το 27’ έφεραν την διαφορά στους τριάντα πόντους (79-49). Με την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου το σκορ οδηγήθηκε στο 82-53.

Με ένα σερί έξι πόντων ξεκίνησε την Δ’ περίοδο η Donar, φέρνοντας το σκορ στο 88-55. Η Donar διατηρούσε χωρίς δυσκολία το προβάδισμα της στην συνέχεια, με το σκορ να πηγαίνει στο 95-62 μέχρι το 36’ ενώ με το τέλος της αναμέτρησης οι ολλανδοί πήραν την νίκη με τελικό σκορ 109-69.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-22, 58-39, 82-53, 109-69