Εύκολη εντός έδρας νίκη για τον Κεραυνό

Ο Κεραυνός επικράτησε χωρίς δυσκολία του ΑΠΟΠ στο «Κώστας Παπαέλληνας» με 86-72

Ο Κεραυνός επικράτησε χωρίς δυσκολία του ΑΠΟΠ στο «Κώστας Παπαέλληνας» με 86-72, σε αναμέτρηση που έγινε στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League.

Η ομάδα του Στροβόλου έλεγξε από νωρίς το παιχνίδι, διατηρώντας προβάδισμα σε όλη την διάρκεια του. Αυτή ήταν η δέκατη φετινή νίκη για την ομάδα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη, σε δεκατρείς αγώνες, φτάνοντας έτσι τους 23 βαθμούς. Ο ΑΠΟΠ παραμένει στην 7η θέση της βαθμολογίας, φτάνοντας τους 14 βαθμούς. Αυτή ήταν η δωδέκατη φετινή ήττα για τον ΑΠΟΠ, σε δεκατρείς αναμετρήσεις. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Σάιμον Μιχαήλ με 16 πόντους (4 τρίποντα, 2 ασσίστ). Εξαιρετικοί ήταν επίσης οι Παναγιώτης Μάρκου (13 πόντοι, 3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ) και Ρόναλτ Ρος (13 πόντοι, 1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 4 ασσίστ).

Με ένα σερί οκτώ πόντων μπήκε στο παιχνίδι ο Κεραυνός (τέσσερις ο Μπάρκερ, από δύο οι Αμπουκάρ-Ρος) παίρνοντας προβάδισμα με 8-0 στο 3’. Στα επόμενα δυόμιση λεπτά το σκορ οδηγήθηκε στο 16-1, με τον Κεραυνό να έχει τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Ο ΑΠΟΠ προσπάθησε να αντιδράσει στην συνέχεια, μειώνοντας σε 19-5 μέχρι το 7:30. Ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση της περιόδου το σκορ ήταν στο 24-10, με τον Άρη Κορωνίδη να ευστοχεί σε τρίποντο λίγο πιο μετά, διαμορφώνοντας το 27-10.

Καλό ξεκίνημα είχε και στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Κεραυνός, όπου με δύο τρίποντα του Κορωνίδη και ένα του Μιχαήλ, έφερε το σκορ στο 36-10, στο 12’. Ο ΑΠΟΠ έπειτα σημείωσε επτά πόντους (τρίποντο ο Νουανκούο, από δύο οι Γρίβας-Άμπρας) μειώνοντας σε 36-17 στο 13:30. Μέχρι τα μισά της περιόδου το σκορ πήγε στο 41-17, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Κεραυνός ήταν μπροστά στο σκορ με 25 πόντους διαφορά (45-20). Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 48-29.

Από τέσσερις πόντους σημείωσαν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της Γ’ περιόδου, με το σκορ να πηγαίνει στο 52-33. Έπειτα ο Κεραυνός, μέχρι το 38:45, σημείωσε πέντε ακόμα πόντους (τρίποντο ο Μιχαήλ, δύο ο Κινγκ) με τον ΑΠΟΠ να απαντάει με έξι πόντους (από δύο οι Μίλλικεν, Άμπραμς, Πάπε) μειώνοντας σε 57-39. Μέχρι το 27’ το σκορ ήταν στο 67-41, με τον ΑΠΟΠ να σημειώνει στο επόμενο τρίλεπτο εννέα πόντους, ενώ δέχθηκε ένα, μειώνοντας την διαφορά στους δεκαοκτώ (68-50). Έως το φινάλε της περιόδου, ο Μάρκου σημείωσε τρίποντο, κάνοντας το 71-50 για τους γηπεδούχους.

Τρεις πόντους πέτυχε ο Κεραυνός με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου (δύο ο Παρκς, ένα ο Μάρκου), φέρνοντας το σκορ στο 74-50. Στην συνέχεια ο ΑΠΟΠ σημείωσε έξι πόντους (από δύο οι Νουανκούο, Μίλλικεν και Άμπραμς) μειώνοντας σε 74-56, με τον Θεοχαρίδη να απαντάει με τρίποντο στο 34:10 κάνοντας το 77-56. Ο ΑΠΟΠ μέχρι το 36:30 σημείωσε οκτώ πόντους (τέσσερις ο Άμπραμς, από δύο οι Μίλλικεν-Πάπε), μειώνοντας σε 77-64. Στην συνέχεια ο Θεοχαρίδης με τρίποντο έκανε το 80-64 για τον Κεραυνό. Το τέλος του αγώνα βρήκε τους «ερυθροκίτρινους» να πανηγυρίζουν την νίκη με τελικό σκορ 86-72.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-10, 48-29, 68-50, 86-72