ΑΠΟΕΛ-Κεραυνός 71-87: «Ερυθροκίτρινο» το ντέρμπι της Λευκωσίας

Ο Κεραυνός είναι ο νικητής στο μεγάλο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League, ο οποίος επικράτησε του ΑΠΟΕΛ με 87-71

Ο Κεραυνός είναι ο νικητής στο μεγάλο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League, ο οποίος επικράτησε του ΑΠΟΕΛ με 87-71, σε αναμέτρηση που έγινε στο «Κίτιον Αθλητικό Κέντρο» στην Λάρνακα κεκλεισμένων των θυρών, λόγω τιμωρίας των «γαλαζοκιτρίνων». Οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα μέσα στον αγωνιστικό χώρο για το θετικό αποτέλεσμα, με την ομάδα του Στροβόλου να είναι αυτή που έφυγε με την νίκη. Κορυφαίοι για τον Κεραυνό ήταν οι Σάιμον Μιχαήλ με 16 πόντους (4 τρίπντα, 2 ριμπάουντ, 6 ασσίστ), Μοχάμεντ Αμπουκάρ με 23 πόντους (4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 1 ασσίστ) και Τέρελ Παρκς με 15 πόντους (11 ριμπάουντ).

Με 3-0 προηγήθηκε ο Κεραυνός στο πρώτο λεπτό του αγώνα (δύο ο Κινγκ, ένα ο Ντέιβις), ενώ μισό λεπτό αργότερα οι δύο ομάδες σημείωσαν από δύο πόντους (5-2). Έπειτα ο ΑΠΟΕΛ πέτυχε τέσσερις πόντους με τους Γκάρι και Φιλντς και πήρε προβάδισμα με 6-5, προτού ισοφαρίσει ο Αμπουκάρ σε 6-6 με ελεύθερη βολή στο 3’. Δύο λεπτά αργότερα το σκορ ήταν στο 13-10 για τον ΑΠΟΕΛ, με τους «γαλαζοκίτρινους να αυξάνουν την διαφορά στους πέντε πόντους στο 7:30, με το σκορ να πηγαίνει στο 21-16. Το τέλος της περιόδου βρήκε την ομάδα του Αντώνη Κωνσταντινίδη να προηγείται με 26-24.

Οκτώ σερί πόντους σημείωσε με την έναρξη της Β’ περιόδου ο Κεραυνός (από ένα τρίποντο οι Αμπουκάρ-Ντέιβις, δύο πόντους ο Παρκς) παίρνοντας προβάδισμα με 32-26 στο 31:30. Στα επόμενα τρία λεπτά ο ΑΠΟΕΛ σημείωσε οκτώ πόντους, ενώ δέχθηκε δύο, με το σκορ να οδηγείται στο 34-34. Μέχρι το 36’ οι δύο ομάδες πέτυχαν από δύο πόντους (36-36), ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Κεραυνός κατάφερε να σημειώσει άλλους τέσσερις πόντους (τρίποντο ο Μιχαήλ, ένα ο Σκοτ) και πήρε προβάδισμα με 40-36. Έπειτα ο Κούνας με ελεύθερη βολή μείωσε στους τρεις (40-37) για να ακολουθήσουν εννέα πόντοι από τους «ερυθροκίτρινους» (δύο τρίποντα ο Κορωνίδης, δύο πόντους ο Κινγκ, ένα ο Αμπουκάρ) με το σκορ να οδηγείται στο 49-37 στο τέλος του Α’ ημιχρόνου.

Με τρίποντο του Σάιμον Μιχαήλ μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κεραυνός (52-37). Στην συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ ήταν ανεβασμένος και σημείωσε εννέα πόντους (έξι ο Μουρ, τρίποντο ο Γκάρι), ενώ ο Κεραυνός είχε πετύχει δύο πόντους με τον Παρκς, με το σκορ να φθάνει στο 54-46. Μέχρι το 28’ η ομάδα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη κατάφερε να σημειώσει άλλους εννέα πόντους, ενώ δέχθηκε δύο, με την διαφορά στο σκορ να πηγαίνει ξανά στους δεκαπέντε (63-48). Τέσσερις πόντους σημείωσε πριν την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου ο ΑΠΟΕΛ, με τον Φίλντς (63-52).

Ο Ντέιβις με τρίποντο νωρίς στην Δ’ περίοδο έφερε το σκορ στο 66-52, για να απαντήσει ο ΑΠΟΕΛ με πέντε πόντους (τρεις ο Μουρ, δύο ο Κούνας) και να μειώσει σε 66-57 στο 31:30. Στην συνέχεια οι δύο ομάδες πέτυχαν από δύο πόντους (Μιχαήλ για Κεραυνό, Κούνας για ΑΠΟΕΛ) με το σκορ να οδηγείται στο 69-59, με τους «ερυθροκίτρινους» να σημειώνουν μέχρι το 35’ άλλους τέσσερις πόντους με τους Παρκς και Κινγκ και να επαναφέρουν την διαφορά στους δεκατέσσερις (73-59). Στο επόμενο λεπτό είδαμε τις δύο ομάδες να βάζουν από ένα τρίποντο (Κούνας για ΑΠΟΕΛ, Αμπουκάρ για Κεραυνό) και το σκορ να πηγαίνει στο 76-62. Μέχρι το 38’ το σκορ ήταν στο 81-65, ενώ με το τέλος του αγώνα ο Κεραυνός πήρε την νίκη με τελικό σκορ 87-71.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-24, 37-49, 52-63, 71-87