Απίστευτη ανατροπή αλλά ήττα για Κεραυνό

Έφτασε τόσο κοντά σε ένα σπουδαίο διπλό

Ο Κεραυνός ηττήθηκε με 93-92 μέσα στην Ουγγαρία από την Egis Kormend, σε μία αναμέτρηση που οδηγήθηκε στην παράταση, η οποία διεξάχθηκε για την 3η αγωνιστική του FIBA Europe Cup. Αν και βρέθηκε να χάνει μέχρι και με 20 πόντους διαφορά, ο Κεραυνός έκανε το come-back και ισοφάρισε το παιχνίδι, καταφέρνοντας μάλιστα στην παράταση να πάρει προβάδισμα μέχρι και με 6 πόντους διαφορά, ωστόσο στο τέλος οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή και έφυγαν με την νίκη με 93-92.

Κορυφαίος για την κυπριακή ομάδα ήταν ο Μοχάμεντ Αμπουκάρ με 29 πόντους (1 τρίποντο, 13 ριμπάουντ, 4 ασσίστ). Η επόμενη ευρωπαϊκή αναμέτρηση για τον Κεραυνό θα πραγματοποιηθεί την ερχόμενη Τρίτη (7/11) στον Στρόβολο, κόντρα στην Basic-Fit Brussels από το Βέλγιο, όπου η κυπριακή ομάδα με νίκη θα κλειδώσει την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού.

Αρνητικό ήταν το ξεκίνημα του Κεραυνού στο παιχνίδι αφού μέχρι το 4’ ήταν πίσω στο σκορ με 12-2, ενώ δύο λεπτά αργότερα η ομάδα από την Ουγγαρία ήταν μπροστά με 20-6. Στην συνέχεια ο Κεραυνός ήταν βελτιωμένος, μειώνοντας την διαφορά στους δέκα (22-12) στο 7:30, ωστόσο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αυξήσουν την διαφορά ξανά στους 14 πόντους μέχρι το τέλος της περιόδου, με το σκορ να είναι στο 31-17.

Πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στην Β’ περίοδο. Οι Ούγγροι έφεραν την διαφορά στους είκοσι πόντους μέχρι το 12:30, με το σκορ να είναι στο 39-19, ενώ στα μισά του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 43-25. Έπειτα η κυπριακή ομάδα αντέδρασε και με ένα σερί δέκα πόντων (τέσσερις ο Αμπουκάρ, από δύο οι Μιχαήλ, Μπάσεϊ, Παρκς) μείωσε σε 43-35, μέχρι το 38:15. Τέσσερις ακόμα πόντους σημείωσε η Egis Kormen μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου (47-35).

Ισορροπημένα ξεκίνησε το παιχνίδι και στο δεύτερο ημίχρονο, με το σκορ να είναι στο 53-42 στο 23’, ενώ στο επόμενο δίλεπτο ο Κεραυνός σημείωσε δύο ακόμα πόντους με τους Μπάρκερ και Αμπουκάρ (53-44). Στο 28’ το σκορ ήταν στο 59-48, με το συγκρότημα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη στην συνέχεια να πετυχαίνει πέντε πόντους (τρίποντο ο Ντέιβις, δύο ο Αμπουκάρ) και να μειώνει την διαφορά στους έξι (59-53). Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 65-57.

Πολύ δυνατό ήταν το ξεκίνημα των «ερυθροκίτρινων» στην Δ’ περίοδο, όπου μέχρι το 32’ πέτυχαν επτά πόντους (πέντε ο Ντέιβις, δύο ο Αμπουκάρ) και μείωσαν στον πόντο την διαφορά (65-64). Το σκορ παρέμεινε σε μικρά επίπεδα διαφοράς στην συνέχεια και στο 35’ ήταν στο 71-70 υπέρ της Egis, η οποία μέχρι το 36:30 σημείωσε πέντε ακόμα πόντους (76-70). Ο Κεραυνός αντέδρασε και με τέσσερις πόντους του Μπάσεϊ και δύο του Αμπουκάρ ισοφάρισε σε 76-76, με τους γηπεδούχους να απαντούν με τρεις πόντους του Ράιτ μέχρι το 39’ και να παίρνουν προβάδισμα με 79-76. Ωστόσο λίγο πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα, ο Κινγκ με μία ελεύθερη βολή και ο Αμπουκάρ με λέι απ, έφεραν το σκορ στο ισόπαλο 79-79 και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Μέχρι το 42:30 οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ με 83-81, με την κυπριακή ομάδα να αντιδράει και να σημειώνει στην συνέχεια οκτώ πόντους (τέσσερις ο Κινγκ, από δύο οι Αμπουκάρ-Μπάσεϊ) παίρνοντας προβάδισμα με 89-83, ενάμιση λεπτό πριν την ολοκλήρωση του αγώνα. Στο επόμενο ένα λεπτό που πέρασε η Egis κατάφερε και πήρε εκ νέου προβάδισμα με 92-91. Ο Κεραυνός ισοφάρισε σε 92-92 με ελεύθερη βολή του Κινγκ στο 39:46, ενώ δύο δευτερόλεπτα αργότερα ο Ράιτ ήταν εύστοχος σε βολή, κάνοντας το 93-92 για την Egis. Στην τελευταία επίθεση του αγώνα ο Αμπουκάρ δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την επιθετική του ενέργεια, με τον Κεραυνό να γνωρίζει την ήττα με τελικό σκορ 93-92.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-17, 47-35, 65-57, 79-79, 93-92 (Παράταση)