ΕΝΠ-Ομόνοια 87-76: Άντεξε στην πίεση και πήρε τη νίκη!

Τρίτη φετινή νίκη για την Ένωση και τέταρτη ήττα για τους πράσινους

Η Ένωση Νέων Παραλιμνίου ήταν η νικήτρια στην πρώτη χρονικά αναμέτρηση για την 6η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, όπου επικράτησε της Ομόνοιας μέσα στην Τεχνική Σχολή Αυγόρου με 87-76.

Η ΕΝΠ ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι και δημιούργησε διαφορά μέχρι και 18 πόντους στο σκορ. Από την δεύτερη περίοδο και έπειτα η Ομόνοια ήταν βελτιωμένη και μείωσε στο σκορ, μπαίνοντας στην διεκδίκηση της νίκης. Οι δύο ομάδες πάλεψαν μέχρι το τέλος για το νικηφόρο αποτέλεσμα, με την ΕΝΠ να είναι αυτή που έφυγε με το ροζ φύλλο αγώνος. Ο ASV MVP of the game ήταν ο Μάικ Μπάλογκαν με 27 πόντους (7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Δυνατά ξεκίνησε στο παιχνίδι η ΕΝΠ που μέχρι το 3’ προηγήθηκε με 7-2, με την Ομόνοια στο επόμενο λεπτό να μειώνει με δίποντο του Γκάρετ (7-4). Μέχρι το 5’ οι «βυσσινί» σημείωσαν πέντε πόντους (τρίποντο ο Ρέι, δύο ο Ρέινς) φέρνοντας το σκορ στο 12-4, ενώ μισό λεπτό πιο μετά το σκορ ήταν στο 14-8. Έπειτα ακολούθησαν επτά ακόμα πόντοι για την ΕΝΠ (τέσσερις ο Ρέινς, τρίποντο ο Μπαλόγκαν) που ήταν μπροστά με 21-8. Με το φινάλε της περιόδου οι γηπεδούχοι δημιούργησαν διαφορά δεκαέξι πόντων (29-13).

Με τέσσερις πόντους του Γκάρετ ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο η Ομόνοια (29-17), με την ΕΝΠ να σημειώνει μέχρι το 12:30 οκτώ πόντους, ενώ δέχθηκε δύο, οδηγώντας το σκορ στο 37-19. Μέχρι το 13:30 οι δύο ομάδες σημείωσαν από δύο πόντους ενώ στην συνέχεια ακολούθησε ένα σερί έντεκα πόντων για τους «πράσινους» (από τέσσερις οι Ρόμπινσον-Γκάρετ, τρίποντο ο Γκρίφιν) μειώνοντας σε 39-33 μέχρι το 16’. Στο επόμενο λεπτό το σκορ πήγε στο 44-37, ενώ στην συνέχεια οι γηπεδούχοι ήταν βελτιωμένοι όπου σημείωσαν έξι πόντους ενώ δέχθηκαν δύο, με το σκορ να πηγαίνει στο 50-39.

Η Ομόνοια ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με λέι απ από τον Γκάρετ (50-41) με τον Μάρκου να απαντάει άμεσα με τρίποντο (53-41). Στο 23:30 το σκορ πήγε στο 57-46, ενώ ενάμιση λεπτό πιο μετά οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 59-52. Στο 26:30 ο Παπαδόπουλος με τρίποντο έκανε το 62-52, με την Ομόνοια να απαντάει με δύο διαδοχικά τρίποντα από τους Γκρίφιν-Νεοφύτου, μειώνοντας σε 62-57. Με την ολοκλήρωση της περιόδου η ΕΝΠ ήταν μπροστά με 67-59.

Με τρίποντο του Χάμιλτον μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο η Ομόνοια που μείωσε σε 67-62. Έπειτα η ΕΝΠ απάντησε με οκτώ σερί πόντους (τρίποντο ο Ρέι, από δύο Τρισόκκας-Ρέινς, ένα ο Έντουαρντ) οδηγώντας το σκορ στο 75-62, προτού η Ομόνοια απαντήσει με πέντε πόντους (τρίποντο ο Γκάρετ, δύο ο Ρόμπινσον) και να φέρει το σκορ στο 75-67. Μέχρι το 36’ η Ένωση σημείωσε τέσσερις πόντους (79-67) με την Ομόνοια στο επόμενο λεπτό να πετυχαίνει επτά πόντους (τρεις ο Γκάρετ, από δύο οι Χάμιλτον-Γκρίφιν), μειώνοντας σε 79-74. Στο 38:30 το σκορ ήταν στο 81-76, ενώ με την λήξη του αγώνα η ΕΝΠ πήρε την νίκη με τελικό σκορ 87-76.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-13, 50-39, 67-59, 87-76

ΕΝΠ (Ν. Ι. Παπαδόπουλος): Μάρκου 7 (1), Ρέι 13 (3), Πίγκραμ 8 (1), Ρέινς 15, Μίκαελ 27 (7), Τρισόκας 2, Παπαδόπουλος 3 (1), Έντουαρντ 12.

Ομόνοια (Ν. Σ. Παπαδόπουλος): Σταυρινίδης, Γκάρετ 25 (1), Γκαρνέτ 9 (2), Γκρίφιν 16 (4), Χάμιλτον 16 (2), Νεοφύτου 4, Γεωργακούδης, Τρετιακόφ, Ρόμπινσον.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Τελευταία Ενημέρωση