ΕΝΠ-Απόλλων 87-91: Ματσάρα και απόδραση!

Σημαντικό διπλό που τον κρατά εντός στόχων για τον Απόλλωνα

Εντυπωσιακό ήταν το παιχνίδι που παρακολουθήσαμε στο Αυγόρου ανάμεσα στην Ένωση Νέων Παραλιμνίου και τον Απόλλωνα, με τους «γαλάζιους» να φεύγουν με το ροζ φύλλο αγώνος με τελικό σκορ 91-87, σε αγώνα που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό, με το σκορ να παραμένει σε πολύ μικρά επίπεδα διαφοράς στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Κορυφαίοι της αναμέτρησης ήταν οι Στέφανος Ηλιάδης με 20 πόντους (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 10 ασσίστ) και Τρέιβον Χάρπερ με 27 πόντους (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Στα πρώτα στάδια του αγώνα το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με το σκορ στο 2:30 να πηγαίνει στο 8-7 υπέρ της ΕΝΠ. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι ήταν σαφώς καλύτεροι και μέχρι το 6’ έφεραν το σκορ στο 22-9. Με την ολοκλήρωση της περιόδου οι «βυσσινί» ήταν μπροστά με 33-23.

Με πέντε πόντους ξεκίνησε την Β’ περίοδο η ΕΝΠ (τρίποντο ο Πίγκραμ, δύο ο Σολωμού) φέρνοντας την διαφορά στους δεκαπέντε (38-23). Μέχρι το 13’ ο Απόλλωνας πέτυχε έξι πόντος (τέσσερις ο Νέυλορ, δύο ο Ογκουνγεμί) μειώνοντας σε 38-29. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν μέχρι το 15’ να μειώσουν στους πέντε την διαφορά, με το σκορ να πηγαίνει στο 44-39. Στο επόμενο λεπτό οι «γαλάζιοι» ισοφάρισαν σε 45-45, ενώ λίγο αργότερα ο Χάρπερ με επτά πόντους έδωσε προβάδισμα στον Απόλλων (52-45). Με το φινάλε του ημιχρόνου ο Απόλλων ήταν μπροστά με 57-53.

Πιο καλά ξεκίνησε στην Γ’ περίοδο η ΕΝΠ που μέχρι το 25’ σημείωσε έξι πόντους, ενώ δέχθηκε δύο, ισοφαρίζοντας σε 59-59. Στην συνέχεια είδαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να παραμένουν κοντά στο σκορ. Στο 28:30 η ΕΝΠ ήταν μπροστά με 66-64, ενώ με το τέλος του δεκαλέπτου οι δύο ομάδες ήταν στο ισόπαλο 68-68.

Μέχρι το 32’ οι γηπεδούχοι σημείωσαν έξι πόντους με τον Ρέινς και πήραν προβάδισμα με 74-68. Στο επόμενο ενάμιση λεπτό ο Απόλλων απάντησε με πέντε πόντους (τρίποντο ο Χάρπερ, δύο ο Ρέντικας) μειώνοντας σε 74-73. Στο 36:30 το σκορ ήταν στο 79-79, ενώ ακολούθησαν άλλοι τέσσερις πόντοι για τους «γαλάζιους στο επόμενο λεπτό (από δύο Ηλιάδης-Νέυλορ) με το σκορ να πηγαίνει στο 83-79. Έως το 38:39 το σκορ ήταν στο 86-85 υπέρ του Απόλλων, ενώ ένα λεπτό πιο μετά οι δύο ομάδες σημείωσαν από δύο πόντους (88-87). Με το τέλος της αναμέτρησης ο Απόλλωνας πήρε την νίκη με 91-87.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-23, 53-57, 68-68, 87-91