Απόλλων-ΕΘΑ 87-84: Σημαντική νίκη για τον Απόλλωνα

Εξαιρετικό παιχνίδι από Παντούρη

Ο Απόλλωνας ήταν ο μεγάλος νικητής κόντρα στην ΕΘΑ, με 87-84, σε αναμέτρηση που έγινε στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός, με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα για το θετικό αποτέλεσμα μέχρι τέλους. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Γρηγόρης Παντούρης, που σημείωσε 27 πόντους (5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 1 ασσίστ) και ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα της Λεμεσού, στην νίκη επί της ΕΘΑ.

Η ΕΘΑ ξεκίνησε πιο καλά στο παιχνίδι, παίρνοντας προβάδισμα με 7-2 στο 3’, με τον Απόλλωνα να είναι βελτιωμένος και να ισοφαρίζει στο επόμενο δίλεπτο (9-9). Έπειτα ακολούθησαν πέντε πόντοι για τους «κιτρινόμαυρους» (τρίποντο ο Χόλλιμον, δύο ο Μάρτιν) παίρνοντας προβάδισμα με 14-9, ενώ οι φιλοξενούμενοι ως το 8’ ήταν μπροστά με 20-14. Έπειτα το συγκρότημα του Λούκα Αντωνίου με οκτώ πόντους (από τρεις οι Παντούρης-Φίλερ, δύο ο Ολισεμέκα) πήρε προβάδισμα με 22-20, με την ΕΘΑ να απαντάει με τέσσερις πόντους από τους Γουίτσε και Χόλλιμον πριν την ολοκλήρωση της περιόδου (24-22).

Με τέσσερις πόντους από τους Παντούρη και Τέρμαν ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο ο Απόλλωνας, ενώ έπειτα ο Γουντς με λέι απ ισοφάρισε σε 26-26 για την ΕΘΑ. Μέχρι το 15:30 η ομάδα του Γιώργου Μπιτζάνη ήταν μπροστά στο σκορ με 32-28, ενώ ο Απόλλωνας κατάφερε να ισοφαρίσει στο 18:15, με το σκορ να είναι στο 37-37. Ένα λεπτό αργότερα η ομάδα της Λεμεσού ήταν μπροστά στο σκορ με 42-39, με την ΕΘΑ να μειώνει σε 42-41 με δύο πόντους του Μπρουκς μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Ο Παντούρης με τρίποντο και ο Μαντοβάνης με δύο πόντους, έδωσαν προβάδισμα έξι πόντων (47-41) στον Απόλλωνα μέχρι το 21’, με την ΕΘΑ να απαντάει με τέσσερις πόντους από τους Κωνσταντίνου και Χόλλιμον (47-45) λίγο αργότερα. Μέχρι το 24’ ο Απόλλωνας ήταν μπροστά με 54-52, με τους γηπεδούχους στο επόμενο λεπτό να σημειώνουν πέντε πόντους (τρίποντο ο Φίλερ, δύο ο Ολισεμέκα) και να παίρνουν προβάδισμα με 59-52. Η ΕΘΑ αντέδρασε και σημείωσε εννέα πόντους έως το 29’ (τρείς ο Γουίτσε, από δύο οι Παναγιώτου, Γούντς, Χόλλιμον), με το σκορ να πηγαίνει στο 61-59 υπέρ των «κιτρινόμαυρων». Στο τελευταίο λεπτό της περιόδου ο Απόλλωνας πέτυχε άλλους πέντε πόντους (τρίποντο ο Σάμουελς, από ένα οι Φίλερ-Μπλάκμον), παίρνοντας ξανά προβάδισμα με 64-61.

Με εφτά πόντους (τρίποντο ο Παπάμιχαηλ, τρεις ο Χόλλιμον, ένα ο Μάρτιν) μπήκε στην Δ’ περίοδο η ΕΘΑ, παίρνοντας προβάδισμα με 68-64, ενώ ο Τομπάζος στο 32’ μείωσε σε 68-66, για να ακολουθήσουν άλλοι έξι πόντοι για τους «κιτρινόμαυρους» (τέσσερις ο Χόλλιμον, δύο ο Μάρτιν), φέρνοντας την διαφορά στους οκτώ (74-66). Έπειτα ο Απόλλωνας ήταν βελτιωμένος, καταφέρνοντας έως το 37’ να ισοφαρίσει σε 78-78, με την ΕΘΑ να αντιδράει στο επόμενο λεπτό και να σημειώνει τέσσερις πόντους με τους Γουίτσε και Χόλλιμον, κάνοντας το 82-78 υπέρ της. Στην συνέχεια ο Απόλλωνας με δύο πόντους του Φίλερ μείωσε σε 82-80, ενώ μόλις 16’’ πριν το φινάλε του αγώνα ο Γρηγόρης Παντούρης με τρίποντο έκανε το 83-82 για τους «γαλάζιους». Έπειτα ακολούθησαν τέσσερις ελεύθερες βολές με τον Παντούρη για τον Απόλλωνα, και δύο για την ΕΘΑ με τον Χόλλιμον, με την ομάδα της Λεμεσού να επικρατεί με 87-84.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-24, 42-41, 64-61, 87-84

Απόλλωνας (Λούκας Αντωνίου)

Φίλερ 25 (5), Τέρμαν 6, Μπλάκμον 7 (2), Σάμουελς 3 (1), Παντούρης 27 (5), Ηλιάδης, Άγγονας, Τομπάζος 2, Μαντοβάνης 7 (1), Ολισεμέκα 10, Μακρυγιάννης.