Στο final four ο ΑΠΟΕΛ που νίκησε στην παράταση τον Κεραυνό 78-77

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε του Κεραυνού με 78-77

Εντυπωσιακό ήταν το δεύτερο χρονικά παιχνίδι για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Basket League, με τον ΑΠΟΕΛ να επικρατεί με 78-77 μέσα στο «Λευκόθεο» του Κεραυνού, σε αγώνα που έγινε στην παράταση.

Οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα για την νίκη, καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα. Αξίζει να σημειωθεί πως για τους γηπεδούχους αγωνίστηκαν τρεις Αμερικάνοι στο παιχνίδι, μετά την αποχώρηση του Έβρικ και τον τραυματισμό του Χάρπερ. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Βασίλης Κούνας, ο οποίος σημείωσε 25 πόντους (7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασσίστ), ενώ εξαιρετικός ήταν επίσης ο Μάρβιν Τζέφερσον που πέτυχε 26 πόντους (9 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Μέχρι το 2’ ο Κεραυνός ήταν μπροστά στο σκορ με 4-2, με τον ΑΠΟΕΛ να απαντάει στο επόμενο λεπτό με τρίποντο του Κούνα και λέι απ από τον Μπέικερ, παίρνοντας προβάδισμα με 7-4. Στα επόμενα δύο λεπτά ο Κεραυνός απάντησε με πέντε πόντους (τρίποντο ο Μπάρκερ, δύο ο Νεοφύτου) φέρνοντας το σκορ στο 9-7, ενώ μέχρι το 7’ οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν μπροστά με 14-13. Στο επόμενο λεπτό οι γηπεδούχοι σημείωσαν έξι πόντους (τέσσερις ο Τζέφερσον, δύο ο Μπέικερ), παίρνοντας προβάδισμα με 19-13. Έπειτα ο Ρος με πέντε πόντους μείωσε σε 19-18, με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν άλλους πέντε πόντους έως το φινάλε της περιόδου (δύο ο Τζέφερσον, ένα ο Πηλαβάς) και να παίρνουν προβάδισμα με 22-18.

Με λέι απ του Τζέφερσον ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο ο ΑΠΟΕΛ (24-18), με τον Κεραυνό να απαντάει με τέσσερις πόντους του Ρος (24-22) μέχρι το 12:30. Στο επόμενο δίλεπτο ο ΑΠΟΕΛ αύξησε ξανά την διαφορά στους έξι (30-24), με την ομάδα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη να σημειώνει στην συνέχεια δύο τρίποντα με τους Μιχαήλ και Σκοτ και να ισοφαρίζει σε 30-30. Στο 17:30 οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 35-32, με τον Σκοτ να πετυχαίνει δύο διαδοχικά τρίποντα έως το 19:30 και να κάνει το 38-35 για τον Κεραυνό. Αργότερα ο Τζέφερσον μείωσε στον πόντο την διαφορά (38-37), ωστόσο πριν το φινάλε του ημιχρόνου ο Σκοτ πέτυχε άλλους τέσσερις πόντους για τον Κεραυνό (42-37).

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε καλά στην Γ’ περίοδο, σημειώνοντας τέσσερις πόντους με τους Μπέικερ και Κεμπ έως το 21’, μειώνοντας σε 42-41. Στο επόμενο τρίλεπτο οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν έντεκα σερί πόντους (έξι ο Παρκς, τρίποντο ο Μπάρκερ, δύο ο Σκοτ) φέρνοντας το σκορ στο 53-41. Στην συνέχεια η ομάδα του Αντώνη Κωνσταντινίδη ήταν βελτιωμένη, καταφέρνοντας έως το 28:30 να πετύχει εννέα πόντους (πέντε ο Κούνας, από δύο οι Κασκίρης-Μπέικερ), ενώ ο δέχθηκε τρίποντο με τον Μπάρκερ, μειώνοντας έτσι σε 56-50. Με το τέλος της περιόδου οι «ερυθροκίτρινοι» έφεραν την διαφορά ξανά στους εννέα (61-52).

Με τέσσερις πόντους του Τζέφερσον μέχρι το 32’ ο ΑΠΟΕΛ μείωσε σε 61-56, ενώ στο επόμενο λεπτό οι δύο ομάδες πέτυχαν από δύο ακόμα πόντους (Κινγκ για Κεραυνό, Τζέφερσον για ΑΠΟΕΛ) με το σκορ να πηγαίνει στο 63-58. Μέχρι το 35:30 ο ΑΠΟΕΛ μείωσε την διαφορά στους τρεις (64-61), ενώ ακολούθησαν ως το 36’ τρεις πόντοι για τον Κεραυνό (δύο ο Αμπουκάρ, ένα ο Μπάρκερ), φέρνοντας το σκορ στο 67-61. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι μείωσαν στους τέσσερις με τον Ζντράβιτς (67-63), ενώ λίγο αργότερα ο Μιχαήλ απάντησε για τον Κεραυνό με τρίποντο, κάνοντας το 70-63. Μέχρι το 38:30 ο Βασίλης Κούνας με δύο τρίποντα, μείωσε στον πόντο για τον ΑΠΟΕΛ (70-69). Στην συνέχεια ο Μπάρκερ με δύο ελεύθερες βολές έκανε το 72-69, με τον Τζέφερσον λίγο αργότερα να πηγαίνει στις βολές, ευστοχώντας στην πρώτη (72-70), αστοχώντας όμως στην δεύτερη. Ο Κεμπ πήρε το ριμπάουντ και κέρδισε φάουλ, ευστοχώντας και στις δύο βολές, ισοφαρίζοντας σε 72-72, με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.

Τρία λεπτά μετά την έναρξη της παράτασης, ο Κινγκ με δύο ελεύθερες βολές έδωσε προβάδισμα με 74-72 στον Κεραυνό. Στο 44’ ο Τζέφερσον ισοφάρισε σε 74-74 για τον ΑΠΟΕΛ, ενώ σαράντα δευτερόλεπτα αργότερα ο ίδιος παίκτης έδωσε προβάδισμα με 76-74 για τους γηπεδούχους. Στην επόμενη επίθεση για τον Κεραυνό ο Νεοφύτου δοκίμασε για τρίποντο, αστοχώντας, με τον Μπέικερ να κερδίζει το ριμπάουντ και το φάουλ, ενώ ήταν εύστοχος στις δύο ελεύθερες βολές, κάνοντας το 78-74 για τον ΑΠΟΕΛ. Με το τέλος του αγώνα ο Νεοφύτου ευστόχησε σε τρίποντο και μείωσε σε 78-77.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-18, 37-42, 52-61, 72-72, 78-77 (Παράταση)

ΑΠΟΕΛ (Αντώνης Κωνσταντινίδης): Κούνας 25 (7), Μπέικερ 16 (1), Ζντράβιτς 2, Κεμπ 6, Τζέφερσον 26, Πηλαβάς 1, Ιερωνυμίδης, Κασκίρης 2.

Κεραυνός (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Παρκς 6, Νεοφύτου 5 (1), Αμπουκάρ 6, Μπάρκερ 17 (4), Σκοτ 18 (4), Κινγκ 8, Ρος 11 (1), Κορωνίδης, Μιχαήλ 6 (2).