Νικηφόρο ξεκίνημα για ΑΠΟΕΛ +29 με τον Απόλλων

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στην ΟΠΑΠ Basket League ο ΑΠΟΕΛ, όπου επικράτησε εντός έδρας (στο «Κίτιον» λόγω τιμωρίας) του Απόλλωνα με 96-67. Οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν καλύτεροι στην αναμέτρηση πέτυχαν μία δίκαιη νίκη, απέναντι στην ομάδα της Λεμεσού. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Έβρικ Γκάρι με 26 πόντους (6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Ο Απόλλωνας άνοιξε το σκορ με δίποντο του Φίλερ, με τον ΑΠΟΕΛ στην συνέχεια να απαντάει με τρίποντο του Γκάρι και λέι απ του Ιερωνυμίδη (5-2). Μέχρι το 4’ το σκορ οδηγήθηκε στο 10-4 υπέρ του ΑΠΟΕΛ, με τους «γαλαζοκίτρινους» να αυξάνουν κατά ένα πόντο την διαφορά τους στο επόμενο δίλεπτο (17-10). Η ομάδα της Λευκωσίας είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, με την διαφορά στο 8’ να πάει στους δέκα (23-13). Έπειτα ο ΑΠΟΕΛ σημείωσε πέντε ακόμα πόντους (τρίποντο ο Κούνας, δύο ο Κασκίρης) με το σκορ να πηγαίνει στο 28-13. Έξι ακόμα πόντους σημείωσε ο Απόλλωνας μέχρι το φινάλε της περιόδου (από τρεις οι Κέντριτς και Γκρεκ) όπου είδαμε το σκορ να είναι στο 28-19.

Δυνατά ξεκίνησε στην Β’ περίοδο ο ΑΠΟΕΛ, όπου μέχρι το 13:15 σημείωσε έντεκα πόντους (πέντε ο Μπάκερ, τέσσερις ο Μουρ, δύο ο Κούνας), με την διαφορά να ανεβαίνει στους είκοσι (39-19). Η ομάδα της Λεμεσού κατάφερε στο επόμενο τρίλεπτο να μειώσει την διαφορά, όταν το σκορ ήταν στο 43-30, ωστόσο ο ΑΠΟΕΛ αύξησε μέχρι το 18’ ξανά την διαφορά στους δεκαεννέα πόντους (51-32). Με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου η ομάδα της Λευκωσίας ήταν μπροστά με 56-34.

Ο Απόλλωνας μπήκε με καλό ρυθμό στην Γ’ περίοδο, καταφέρνοντας μέχρι το 22:30 να πετύχει έξι πόντους και να δεχθεί δύο, μειώνοντας σε 58-40. Στα μισά του δεκαλέπτου η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες ήταν στους δεκαεννέα πόντους (64-45), ενώ μισό λεπτό αργότερα το σκορ πήγε στο 66-48. Έπειτα ο ΑΠΟΕΛ πέτυχε εφτά πόντους με τον Γκάρι, φέρνοντας το σκορ στο 73-48. Με την ολοκλήρωση της περιόδου η ομάδα της Λευκωσίας ήταν μπροστά με 74-50.

Αν και οι «γαλάζιοι» ήταν αυτοί που σκόραραν πρώτοι στο τέταρτο δεκάλεπτο, με λέι απ του Γκρεκ (74-52), στην συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ σημείωσε δέκα σερί πόντους (τέσσερις ο Ιερωνυμίδης, από δύο οι Μπάκερ, Μουρ, Χάρρις), φέρνοντας το σκορ στο 84-52, μέχρι το 33:15. Δύο λεπτά αργότερα οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν μπροστά με 89-55, ενώ με την ολοκλήρωση του αγώνα η ομάδα της Λευκωσίας πήρε την νίκη με τελικό σκορ 96-67.

TA ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-19, 56-34, 74-50, 96-67