Νίκη-έκπληξη για ΕΝΠ κόντρα στον ΑΠΟΕΛ

Η ΕΝΠ έκανε την έκπληξη μέσα στην έδρα της και επικράτησε του ΑΠΟΕΛ με 77-76

Η Ένωση Νέων Παραλιμνίου έκανε την έκπληξη μέσα στην έδρα της και επικράτησε του ΑΠΟΕΛ με 77-76, σε αναμέτρηση που έγινε στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League, μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» ξεκίνησαν πιο καλά τον αγώνα και πήραν προβάδισμα μέχρι και με 10 πόντους διαφορά. Στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση ήταν βελτιωμένη και κατάφερε να πάρει αυτή προβάδισμα, ενώ στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης οι διαφορές ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν πολύ λεπτές, με τους «βυσσινί» στο τέλος να πανηγυρίζουν την νίκη. Κορυφαίος ήταν ο Άντονι Χίκεϊ με 17 πόντους (3 τρίποντα, 1 ριμπάουντ, 5 ασσίστ, 6 κλεψίματα).

Με δύο πόντους του Φιλντς και τρίποντο από τον Μουρ μπήκε στο παιχνίδι ο ΑΠΟΕΛ (5-0) στο πρώτο λεπτό, ενώ στο 2’ οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν μπροστά με 8-5. Μέχρι τα μισά της περιόδου η ομάδα της Λευκωσίας άνοιξε την διαφορά στους επτά πόντους (18-11), με τους «βυσσινί» να σημειώνουν στο επόμενο λεπτό τρεις πόντους (δύο ο Οκονόμπο, ένα ο Χίκεϊ) και να μειώνουν σε 18-14. Η απάντηση του ΑΠΟΕΛ ήταν άμεση, όπου με έξι πόντους (τρίποντο ο Κούνας, δύο ο Φλέμινγκ, ένα ο Φίλντς) έφερε την διαφορά στους δέκα (24-14). Μέχρι την ολοκλήρωση της περιόδου η ΕΝΠ μείωσε στους επτά την διαφορά, με το σκορ να είναι στο 29-22.

Με τέσσερις πόντους του Οκονόμπο ξεκίνησαν το δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχο, μειώνοντας σε 29-26. Στο 2’ η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες ήταν στους δύο (31-29), ενώ στο επόμενο λεπτό οι Ιερωνυμίδης και Κούνας πέτυχαν από δύο πόντους και έκαναν το 34-29 για την ομάδα του Αντώνη Κωνσταντινίδη. Έπειτα η ΕΝΠ σημείωσε τρεις ακόμα πόντους (δύο ο Μάιερς, ένα ο Μέιτζορ) για να απαντήσει ο ΑΠΟΕΛ με δύο νέους πόντους του Ιερωνυμίδη και ένα του Κούνα, και να φέρουν το σκορ στο 37-32. Το συγκρότημα του Νικόλα Παπαδόπουλου συνέχισε πιέζει και διατήρησε μικρές τις διαφορές (41-39 στο 18:30), με τον ΑΠΟΕΛ να σημειώνει τέσσερις ακόμα πόντους πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου με τους Μουρ και Φίλντς και να κάνει το 45-39.

Ο Βασίλης Κούνας με λέι απ έδωσε προβάδισμα οκτώ πόντων στον ΑΠΟΕΛ, νωρίς στην Γ’ περίοδο (47-39). Έπειτα η ΕΝΠ με έξι σερί πόντους (τέσσερις ο Σολωμού, δύο ο Οκονόμπο) μείωσε σε 47-45 στο 23:30, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο ΑΠΟΕΛ ήταν μπροστά στο σκορ με 49-48. Έπειτα οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν πέντε πόντους (τρίποντο ο Μπέικερ, δύο ο Φιλντς) και έφεραν το σκορ στο 54-48, για να απαντήσει στην συνέχεια η ΕΝΠ με ένα σερί οκτώ πόντων (πέντε ο Χίκεϊ, τρίποντο ο Παπαδόπουλος) και να πάρει προβάδισμα με 56-54 στο 28’.  Από δύο πόντους πέτυχαν οι δύο ομάδες μέχρι την ολοκλήρωση της περιόδου, η οποία βρήκε την ΕΝΠ να προηγείται με 58-56.

Με τρίποντο του Μάιερς μπήκε στη Δ’ περίοδο η ΕΝΠ, φέρνοντας το σκορ στο 61-56, με ΑΠΟΕΛ να ισοφαρίζει με πέντε πόντους του Φιλντς (61-61) μέχρι το 32:30. Στο 34’ ο ΑΠΟΕΛ πήρε ξανά προβάδισμα με 65-63, με την ΕΝΠ να απαντάει άμεσα με τρεις πόντους (δύο ο Ατγουντ και ένα ο Μέιτζορ) και να κάνει το 66-65 υπέρ της. Οι διαφορές παρέμειναν πολύ μικρές και στην συνέχεια, με το σκορ να είναι στο 68-68 στο 36’, με τον ΑΠΟΕΛ να σημειώνει τρεις πόντους με τον Κασκίρη και να προηγείται με 71-68. Λίγο αργότερα η ΕΝΠ πέτυχε επτά πόντους (τέσσερις ο Άτγουντ, τρίποντο ο Μέιτζορ) και πήρε προβάδισμα με 75-71, στο 37:30. Η αντίδραση του ΑΠΟΕΛ ήταν άμεση, όπου με λέι απ του Γκάρι και τρίποντο του Κούνα, πήρε εκ νέου προβάδισμα με 76-75, στο 39’. Λίγο πριν την ολοκλήρωση του αγώνα, ο Σολωμού έκανε το 77-76 για την ΕΝΠ, δίνοντας την μεγάλη αυτή νίκη στην ομάδα του!

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-29, 39-45, 58-56, 77-76