Ισοφάρισε τη σειρά ο ΑΠΟΕΛ

Οι «γαλαζοκίτρινοι» επικράτησαν με 81-79 του Κεραυνού

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της Λευκωσίας, όπου επικράτησε του Κεραυνού με 81-79, στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς για την ημιτελική φάση των play off της ΟΠΑΠ Basket League, σε αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στο στάδιο «Τάσσος Παπαδόπουλος» Ελευθερία κεκλεισμένων των θυρών, λόγω τιμωρίας των «γαλαζοκιτρίνων».

Ο Κεραυνός ξεκίνησε πιο καλά στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον ΑΠΟΕΛ να είναι ανεβασμένος στην συνέχεια μέχρι και την ολοκλήρωση του ημιχρόνου. Στην εξέλιξη του αγώνα είδαμε ένα πιο ισορροπημένο παιχνίδι, με τον ΑΠΟΕΛ να είναι πιο συγκεντρωμένος στο τέταρτο δεκάλεπτο, καταφέρνοντας να φύγει με το νικηφόρο αποτέλεσμα. Με την νίκη αυτή ο ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε την σειρά των ημιτελικών σε 1-1, ενώ θυμίζουμε πως η πρόκριση στην τελική φάση θα κριθεί στις τρεις νίκες. Οι δύο ομάδες θα τεθούν αντιμέτωπες ξανά την Τετάρτη (18/4) στις 17:00 στο στάδιο «Κώστας Παπαέλληνας» στον Στρόβολο. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Βασίλης Κούνας με 17 πόντους (4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 9 ασσίστ).

Με δύο πόντους του Παρκς ξεκίνησε το παιχνίδι ο Κεραυνός, για να απαντήσει με τρίποντο ο Ιερωνυμίδης (3-2). Στην συνέχεια ακολούθησαν εννέα πόντοι για τους «ερυθροκίτρινους» (επτά ο Παρκς, δύο ο Αμπουκάρ), φέρνοντας το σκορ στο 11-3 στο 3’. Στο επόμενο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ πέτυχε τέσσερις πόντους με τους Κεμπ και Μπέικερ, ενώ μέχρι το 7’ το σκορ οδηγήθηκε στο 19-11. Ένα λεπτό αργότερα οι «γαλαζοκίτρινοι» μείωσαν στους πέντε την διαφορά (20-15), με την ομάδα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη να πετυχαίνει άλλους τρεις πόντους έως το φινάλε της περιόδου (δύο ο Αμπουκάρ, ένα ο Κινγκ) με το σκορ να πηγαίνει στο 23-15.

Θετικό ξεκίνημα έκανε ο ΑΠΟΕΛ στην Β’ περίοδο όπου μέχρι το 11’ σημείωσε πέντε πόντος (τρεις ο Κεμπ, δύο ο Κασκίρης) ενώ δέχθηκε δύο από τον Κορωνίδη, μειώνοντας σε 25-20. Στο επόμενο λεπτό οι «ερυθροκίτρινοι» σημείωσαν τέσσερις πόντους με τους Αμπουκάρ-Μπάρκερ (29-20), ενώ στο 14’ το σκορ ήταν στο 32-25. Στην συνέχεια ο Κούνας με τρίποντο και ο Μπέικερ με λέι απ μείωσαν σε 32-20 για τον ΑΠΟΕΛ, ενώ μέχρι το 18’ η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες μειώθηκε στον ένα πόντο (36-35). Στην συνέχεια ο Κεραυνός με δύο πόντους του Κινγκ και δύο του Παρκς έφερε το σκορ στο 40-35, όμως πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου ο Ζντράβιτς με τρίποντο μείωσε σε 40-38.

Ισορροπημένο ήταν στα πρώτα στάδια του τρίτου δεκαλέπτου το παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να σημειώνουν μέχρι το 23’ από πέντε πόντους (45-43). Στο επόμενο λεπτό ο Παρκς με δύο πόντους έκανε το 47-43 για τον Κεραυνό, για να απαντήσει ο ΑΠΟΕΛ με τρίποντο του Κούνα και λέι απ από τον Τζέφερσον, παίρνοντας προβάδισμα με 48-47. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και στην συνέχεια, με τους «γαλαζοκίτρινους» να είναι μπροστά στο σκορ με 56-53 έως το 27’. Ενάμιση λεπτό αργότερα η ομάδα του Αντώνη Κωνσταντινίδη ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους διαφορά (62-58), με τον Κεραυνό να σημειώνει πέντε πόντους (τρίποντο ο Πέπερ, δύο ο Κινγκ) μέχρι την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου, παίρνοντας ξανά προβάδισμα με 63-62.

Με επτά πόντους του Πέπερ ξεκίνησε την Δ’ περίοδο ο Κεραυνός, δημιουργώντας μέχρι το 33’ διαφορά οκτώ πόντων στο σκορ (70-62). Ενάμιση λεπτό αργότερα η ομάδα του Στροβόλου ήταν μπροστά με 74-65, ενώ μέχρι το 35’ ο Ιερωνυμίδης με τρίποντο και ο Κασκίρης με δύο πόντους μείωσαν σε 74-70. Έπειτα ο Ρος με μία ελεύθερη βολή έδωσε προβάδισμα πέντε πόντων στον Κεραυνό (75-70), για να απαντήσει ο ΑΠΟΕΛ σημειώνοντας έξι πόντους (από τρεις Μπέικερ-Χάρπερ) παίρνοντας προβάδισμα με 76-75. Ο Κεραυνός αντέδρασε και με δύο πόντους του Αμπουκάρ πήρε προβάδισμα με 77-76, με τον ΑΠΟΕΛ όμως να σημειώνει λίγο αργότερα τέσσερις πόντους με τους Κούνα-Μπέικερ, παίρνοντας προβάδισμα με 80-77, είκοσι δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Στην συνέχεια ο Παρκς σημείωσε δύο ελεύθερες βολές μειώνοντας σε 80-79, ενώ μέχρι την ολοκλήρωση του αγώνα ο Κεμπ με μία ακόμα ελεύθερη βολή διαμόρφωσε το τελικό 81-79.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-23, 38-40, 62-63, 81-79