Στο χαλαρό(pics)

Εντός έδρας νίκη για τον ΑΠΟΕΛ που επικράτησε με 106-56 του Απόλλωνα σε αναμέτρηση που έγινε στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α' Κατηγορίας. Οι γηπεδούχοι δεν δυσκολεύτηκαν κόντρα στην ομάδα της Λεμεσού, η οποία αγωνιζόταν χωρίς κάποιο ξένο στην αποστολή της. Κορυφαίοι του αγώνα ήταν οι Μέρφι Μπερνατόφσκι με 24 πόντους (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασσίστ) και Μπράντον Μόμπλεϊ με 24 πόντους (9 ριμπάουντ). Αξίζει να σημειωθεί πως για τον Απόλλωνα ο Ηράκλης Πιττάκας σημείωσε 27 πόντους (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Με ένα σερί δέκα πόντων ξεκίνησε το παιχνίδι ο ΑΠΟΕΛ (από τέσσερις πόντους σημείωσαν οι Μπερνατόφσκι-Ράιτ, δύο ο Κασκίρης) παίρνοντας προβάδισμα με 10-0 μέχρι το 5'. Ο Απόλλωνας προσπάθησε να απαντήσει με πέντε πόντους (τρίποντο ο Πιττάκας, δύο ο Παναγίδης) μειώνοντας σε 10-5, όμως οι "γαλαζοκίτρινοι" ήταν κυρίαρχοι και μέχρι το 8' έφεραν το σκορ στο 22-5. Με το τέλος της περιόδου ο ΑΠΟΕΛ ήταν μπροστά με 26-9.

Με παρόμοιο τρόπο ξεκίνησε και η Β' περίοδος, με τον ΑΠΟΕΛ να σημειώνει εννέα συνεχόμενους πόντους (τέσσερις ο Μόμπλεϊ, τρίποντο ο Μπερνατόφσκι, δύο ο Ράιτ) φέρνοντας το σκορ στο 35-9. Η ομάδα του Δημήτρη Κουστένη έλεγχε το παιχνίδι, καταφέρνοντας να φέρει το σκορ στο 42-13 μέχρι το 15' ενώ με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου το σκορ έφθασε στο 50-23.

Πιο ισορροπημένα ήταν τα πρώτα στάδια της τρίτης περιόδου με το σκορ να οδηγείται στο 55-27 μέχρι το 22'. Στο επόμενο τρίλεπτο ο ΑΠΟΕΛ σημείωσε εννέα πόντους και δέχθηκε τέσσερις (64-31). Στην συνέχεια και μέχρι την ολοκλήρωση της περιόδου οι γηπεδούχοι ανέβασαν τον ρυθμό τους και έφεραν το σο σκορ 77-40.

Χωρίς μεγάλες διαφορές συνεχίστηκε η αναμέτρηση και στην τέταρτη περίοδο. Η ομάδα της Λευκωσίας είχε ουσιαστικά κλειδώσει την νίκη από πιο πριν και αυτό που έκανε ήταν να μεγαλώσει την διαφορά στο σκορ μέχρι το τέλος του αγώνα. Στο 35' οι "γαλαζοκίτρινοι" ήταν μπροστά με 88-48 ενώ με το τέλος του αγώνα ο ΑΠΟΕΛ πήρε την νίκη με 106-56.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-9, 50-23, 77-40, 106-56