Βήμα πρόκρισης (pics)

Μεγάλη εντός έδρας νίκη πέτυχε ο ΑΠΟΕΛ απέναντι στην τσέχικη Παρντουπίτσε με 99-90 στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του FIBA Europe Cup, μετά από ένα θεαματικό αγώνα. Αυτή είναι η 2η νίκη για την κυπριακή ομάδα στον όμιλο, καταφέρνοντας μάλιστα να ξεπεράσει την διαφορά με την οποία ηττήθηκε στην Τσεχία (80-75), έτσι σε περίπτωση ισοβαθμίας με την Παρντουπίτσε θα έχει πλεονέκτημα.

Στους εναπομείναντες δύο αγώνες θα κριθεί η πρόκριση στην επόμενη φάση. Χωρίς τον Γρηγόρη Παντούρη αγωνίστηκε ο ΑΠΟΕΛ, αφού ο τελευταίος είχε τραυματιστεί στον αγώνα κόντρα στην Πετρολίνα ΑΕΚ στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α' Κατηγορίας.

Κορυφαίος του αγώνα ο Μέρφι Μπερνατόφσκι με 32 πόντους (7/9 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασσίστ). Εξαιρετικοί ήταν επίσης οι Ακίμ Ράιτ με 26 πόντους (3/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 8 ασσίστ) και Θερόν Μπάσεϊ με 18 πόντους (2/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 7 ασσίστ).

Πιο δυνατά μπήκαν οι φιλοξενούμενοι στον αγώνα καταφέρνοντας με το πέρας τριών λεπτών να είναι μπροστά στο σκορ με 7-2. Ο ΑΠΟΕΛ όμως απάντησε με ένα σερί δεκατριών πόντων, φέρνοντας το σκορ στο 15-7 υπέρ του. Στα εναπομείναντα λεπτά της περιόδου ο είδαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, με τον ΑΠΟΕΛ να παραμένει μπροστά στο σκορ με 26-18.

Αρχικά ο ΑΠΟΕΛ διατηρούσε την διαφορά στο σκορ στην δεύτερη περίοδο, όμως με την πάροδο του σκορ οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 36-36, στο 15'. Όμως η ομάδα της Λευκωσίας ήταν ανώτερη στο παρκέ στο επόμενο τρίλεπτο, καταφέρνοντας να επανακτήσει το προβάδισμα της με το σκορ να φθάνει στο 52-39. Με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου ο ΑΠΟΕΛ παρέμεινε μπροστά στο σκορ με 57-45.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα στάδια της επανάληψης, με τις δύο ομάδες να σημειώνουν από τέσσερις πόντους στα πρώτα δυόμιση λεπτά (61-49). Οι φιλοξενούμενοι έκαναν μεγάλη προσπάθεια για να διεκδικήσουν την νίκη , καταφέρνοντας στο 25' να μειώσουν σε 63-57. Η κυπριακή ομάδα ήταν ανώτερη ωστόσο στην συνέχεια και με δύο τρίποντα από τους Μόμπλεϊ και Ράιτ, και ένα δίποντο από τον Μπάσεϊ, πήρε προβάδισμα με 71-57, στο 28'. Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τον ΑΠΟΕΛ μπροστά στο σκορ με 75-66.

Με την διαφορά να είναι στους εννέα πόντους, ο ΑΠΟΕΛ μπήκε στην τέταρτη περίοδο με σκοπό να διατηρήσει μεγαλύτερη διαφορά στο σκορ απ' ότι ηττήθηκε εκτός έδρας από την Παρντουπίτσε, δηλαδή διαφορά πέραν των πέντε πόντων (είχε τελειώσει 80-75 ο αγώνας). Όχι απλώς διατήρησαν την διαφορά, αλλά μέχρι το 35' αυτή είχε φτάσει στους δεκατρείς πόντους, με το σκορ να είναι στο 88-75. Με την ολοκλήρωση του αγώνα η κυπριακή ομάδα πήρε την νίκη με τελικό σκορ 99-90.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-18, 57-45, 75-66, 99-90