Πρεμιέρα με το αριστερό

Παρά την καλή εμφάνιση σε αρκετό χρονικό διάστημα της αναμέτρησης, ο ΑΠΟΕΛ δεν κατάφερε να φύγει με το διπλό από την Τσεχία. Η κυπριακή ομάδα ήταν καλύτερη σε μεγάλα διαστήματα του αγώνα απέναντι στην Παρντουμπίτσε, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, όμως οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και στο τέλος πήραν την νίκη με 80-75.

Αρκετά καλά ξεκίνησε στο παιχνίδι ο ΑΠΟΕΛ όπου μετά από δυόμιση λεπτά ήταν μπροστά στο σκορ με 7-2. Οι τσέχοι στην συνέχεια με ένα σερί επτά πόντων πήραν προβάδισμα με 9-7. Με την πάροδο του χρόνου η κυπριακή ομάδα έδειχνε ότι πατούσε καλύτερα στο παρκέ, καταφέρνοντας μέχρι το 7' να προηγηθεί με 17-12. Το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τους "γαλαζοκίτρινους" να είναι μπροστά στο σκορ με 23-19.

Με αρκετά καλό ρυθμό συνέχισε στο παιχνίδι ο ΑΠΟΕΛ καταφέρνοντας στο 13:30 να είναι μπροστά στο σκορ με 29-21. Η Παρντουπίτσε σημείωσε τρεις πόντους στην συνέχεια, μειώνοντας σε 29-24, με τον Παντούρη και τον Μπερνατόφσκι στην συνέχεια να σημειώνουν δύο και τρεις πόνους αντίστοιχα φέρνοντας την διαφορά στους δέκα (34-24). Με το τέλος του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι μείωσαν την διαφορά στους πέντε πόντους, με το σκορ να φθάνει στο 40-35, υπέρ του ΑΠΟΕΛ.

Στα πρώτα στάδια του δεύτερου ημιχρόνου είδαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, με τον ΑΠΟΕΛ να διατηρεί το προβάδισμα του μέχρι το 33:10, όπου η Παρντουμπίτσε πήρε προβάδισμα με 46-44. Η ομάδα της Λευκωσίας όμως στάθηκε καλύτερα στο υπόλοιπο του δεκαλέπτου, καταφέρνοντας να  πάρει εκ νέου προβάδισμα και στο τέλος της περιόδου να προηγείται με 54-52.

Καλά ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι και στην τέταρτη περίοδο, όπου με την συμπλήρωση τριών λεπτών είχαν πάρει εκ νέου προβάδισμα με 61-56. Μέχρι τα μισά της περιόδου η ομάδα της Τσεχίας πήρε προβάδισμα με 64-58. Ο ΑΠΟΕΛ πάλεψε στο παιχνίδι στο διάστημα που απέμεινε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, ωστόσο δέχθηκε την ήττα με 79-75.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-23, 35-40, 52-54, 80-75