Petrolina ΑΕΚ - Balkan BC 68-79: Το πάλεψε αλλά δεν ήταν αρκετό...

Η κυπριακή ομάδα αγωνίζεται στον Β’ όμιλο του FIBA Europe Cup

Δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ παρά τη μεγάλη της προσπάθεια στο σημερινό αγώνα για το Europe Cup με αντίπαλο της Μπαλκάν. Η ομάδα της Λάρνακας ηττήθηκε με . Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αυτό που έκτισε τη διαφορά των Βούλγαρων και στην πορεία παρά την προσπάθεια της ΑΕΚ για αντίδραση, ήρθε η ήττα με 68-79.

Οι Βούλγαροι μπήκαν πολύ δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο και κατάφεραν να κτίσουν ένα σημαντικό προβάδισμα. Με το τέλος της πρώτης περιόδου ήταν μπροστά στο σκορ με 20-27. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΚ έβγαλε αντίδραση και βελτιώθηκε αισθητά στην άμυνα, όμως επιθετικά δεν βρήκε τις λύσεις για να ροκανίσει τη διαφορά με αποτέλεσμα οι δυο ομάδες να πάνε στο ημίχρονο με το σκορ στο 39-45.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και πάλι ο αγώνας ήταν απόλυτα ισορροπημένος με τις δυο ομάδες να παίζουν πολύ καλή άμυνα. Από 15 πόντους η καθεμιά με αποτέλεσμα με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου το σκορ να είναι στο 54-60. Στο τελευταία δεκάλεπτο η ομάδα της Λάρνακας έμεινα από δυνάμεις και έτσι μοιραία οι Βούλγαροι άνοιξαν ακόμη περισσότερο το σκορ και έφυγε με τη νίκη 68-79.

Να σημειώσουμε πως η κυπριακή ομάδα αγωνίζεται στον Β’ όμιλο του θεσμού και θα τεθεί αντιμέτωπη με τις Tsmoki Minsk (Λευκορωσία), Balkan BC (Βουλγαρία) και Belfius Mons-Hainaut (Βέλγιο) σε διπλούς αγώνες, με στόχο την κατάληψη μία από τις δύο πρώτες θέσεις του ομίλου, που δίνουν το εισιτήριο για την επόμενη φάση του FIBA Europe Cup.