Πέρασε νικηφόρα η ΑΕΚ

Η Πετρολίνα ΑΕΚ ήταν η νικήτρια του δεύτερου χρονικά αγώνα για την 4η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League

Η Πετρολίνα ΑΕΚ ήταν η νικήτρια του δεύτερου χρονικά αγώνα για την 4η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, επικρατώντας της ΕΘΑ με 91-69 σε παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο «Τάσσος Παπαδόπουλος» Ελευθερία. Στην 1η περίοδο είδαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες, με την ΑΕΚ να ανεβάζει στροφές στην συνέχεια και να «καθαρίζει» το παιχνίδι. Αυτή ήταν η τέταρτη νίκη για τους «κιτρινοπράσινους» στο πρωτάθλημα σε ισάριθμους αγώνες, ενώ για την ΕΘΑ, που έχει ένα παιχνίδι λιγότερο, ήταν η δεύτερη ήττα. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Σέιν Γκίμπσον με 26 πόντους (6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασσίστ).

Ισορροπημένα ξεκίνησε το παιχνίδι, με την ΕΘΑ να παίρνει προβάδισμα με 7-4 μέχρι το 8’. Έπειτα η ΑΕΚ σημείωσε τέσσερις πόντους με τους Σιζόπουλο και Σέρσι και πήρε προβάδισμα με 8-7, για να απαντήσει η ΕΘΑ μέχρι το 4’ με τρεις πόντους του Τζόνσον και να προηγηθεί εκ νέου με 10-8. Μέχρι το 7΄η ομάδα της Έγκωμης ήταν μπροστά με 19-11, με την ΑΕΚ να μειώνει στην συνέχεια με έξι σερί πόντους (από δύο οι Σέρσι, Σιζόπουλος και Τάσιτς) σε 19-17 μέχρι το 8:30. Το τέλος της περιόδου βρήκε την ΕΘΑ να προηγείται με 21-20.

Με ένα σερί δέκα πόντων μπήκε στην Β’ περίοδο η ΑΕΚ (πέντε ο Παντελή, τρίποντο ο Σέρσι, δύο ο Γκίπσον) όπου πήρε προβάδισμα με 30-21 στο 13’. Οι Λαρνακείς συνέχισαν με τον πολύ καλό ρυθμό τους, καταφέρνοντας μέχρι το 16:20 να σημειώσουν άλλους 14 πόντους, ενώ δέχθηκαν μόλις πέντε, με το σκορ να οδηγείται στο 44-26. Η ΕΘΑ μείωσε την διαφορά στην συνέχεια, με το σκορ να είναι στο 47-33 στο 19’, με την ΑΕΚ να πετυχαίνει δύο ακόμα τρίποντα με τους Γκίμπσον και Παντελή μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου (53-33).

Πιο δυνατά μπήκε και στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ που μέχρι το 23’ έφερε την διαφορά του σκορ στους 28 πόντους (65-37), ενώ στο 25:30 το σκορ ήταν στο 69-39. Στην συνέχεια η ΕΘΑ ήταν βελτιωμένη, καταφέρνοντας να μειώσει σε 73-54, μέχρι το 29’. Το τέλος της περιόδου βρήκε την ομάδα του Δημήτρη Κουκούρη να προηγείται με 76-54.

Μέχρι το 31:30 το σκορ ήταν στο 77-58, ενώ στο επόμενο λεπτό οι δύο ομάδες πέτυχαν από δύο πόντους (Σέρσι για ΑΕΚ, Χρίστου για ΕΘΑ). Η διαφορά στο σκορ ήταν στους είκοσι πόντους μέχρι το 35’ (83-63) ενώ τρία λεπτά αργότερα οι δύο ομάδες σημείωσαν από τρεις ακόμα πόντους (86-63). Με την ολοκλήρωση του αγώνα η ΑΕΚ πήρε την νίκη με τελικό σκορ 91-69.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-20, 33-53, 54-76, 69-91