Μονς-ΑΕΚ 78-83: Μεγάλο διπλό και ξανά στο κόλπο

Ελπίζε σε πρόκριση

Η Πετρολίνα ΑΕΚ ήταν η μεγάλη νικήτρια στην 2η αγωνιστική της Α’ φάσης των ομίλων του FIBA Europe Cup απέναντι στην Belfius Mons-Hainaut, μέσα στο Βέλγιο με 83-78. Η κυπριακή ομάδα είχε το προβάδισμα του αγώνα στο μεγαλύτερο διάστημα του. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν στην τέταρτη περίοδο να προηγηθούν και να κυνηγήσουν την νίκη, όμως οι «κιτρινοπράσινοι» είχαν καθαρό μυαλό και ήταν αυτοί που έφυγαν με το ροζ φύλλο αγώνος. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη για την ομάδα της Λάρνακας στο FIBA Europe Cup για την φετινή περίοδο. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Κάιλ Βινάλες με 31 πόντους (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 2 ασσίστ). Εξαιρετικό παιχνίδι πραγματοποίησε επίσης ο Ιάκωβος Παντελή με 14 πόντους (2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Η κυπριακή ομάδα μπήκε καλύτερα στο παρκέ και κατάφερε με την λήξη της πρώτης περιόδου να προηγηθεί με 21-16. Στην συνέχεια είδαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, όπου το σκορ έφθασε στο 37-33 υπέρ της ΑΕΚ στο τέλος του ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στην Γ’ περίοδο, καταφέρνοντας με το τέλος της να μειώσουν στους τρεις πόντους την διαφορά (62-59).

Θετική ήταν η εικόνα των βέλγων και στην Δ’ περίοδο, όπου μέχρι το 35’ είχαν προηγηθεί με 75-69. Έπειτα η ΑΕΚ με ένα σερί εννέα πόντων (τρίποντο ο Παντελή, από δύο οι Σιζόπουλος, Βινάλες, Βερεμένκο) πήρε προβάδισμα με 78-75, στο 38:40. Λίγο πιο μετά οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 78-77, για να ακολουθήσουν δύο ελεύθερες βολές του Παντελή που έδωσαν ξανά προβάδισμα τριών πόντων στην ΑΕΚ (80-77). Με την λήξη της αναμέτρησης η ΑΕΚ πήρε την νίκη με 83-78.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-21, 33-37, 59-62, 78-83