Κεραυνός-ΑΕΚ 78-79: Στην Λάρνακα ο πρώτος τίτλος της χρονιάς

Σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι που κρίθηκε στο τελευταίο rebound στην τελευταία φάση του αγώνα η Πετρολίνα ΑΕΚ κατάφερε να κατακτήσει το Σούπερ Καπ κερδίζοντας μ 79-78 τον Κεραυνό Στροβόλου.

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο «Τάσσος Παπαδόπουλος Ελευθερία», η Πετρολίνα ΑΕΚ επικράτησε του Κεραυνού με 79-78 και κατέκτησε το 4ο ΟΠΑΠ Super Cup της ιστορίας της. Η αναμέτρηση κύλισε εντυπωσιακά, με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα για την νίκη, μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο, με τους Λαρνακείς να πανηγυρίζουν στο τέλος της ημέρας τον πρώτο τίτλο της φετινής χρονιάς. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Ντέβιν Σέρσι που σημείωσε 26 πόντους (13 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Πολύ δυνατά ξεκίνησε το παιχνίδι η ΑΕΚ όπου με οκτώ πόντους (έξι ο Γκίμπσον, τρίποντο ο Σιζόπουλος) πήρε προβάδισμα με 9-0 μέχρι το 4’. Στην συνέχεια ο Κεραυνός ανέβασε στροφές και μέχρι το 6:30 μείωσε την διαφορά στου τρεις (12-9). Έπειτα είδαμε ένα πιο ισορροπημένο παιχνίδι, με το σκορ να οδηγείται στο 18-17 υπέρ της Πετρολίνα ΑΕΚ στο τέλος της περιόδου.

Ο Κεραυνός ήταν η ομάδα που μπήκε πιο δυνατά στην Β’ περίοδο όπου μέχρι το 14’ κατάφερε να δημιουργήσει διαφορά οκτώ πόντων (29-21). Η ΑΕΚ αντέδρασε και σημείωσε έξι σερί πόντους με τον Σέρσι, μειώνοντας σε 29-27. Οι «ερυθροκίτρινοι» ανέβασαν στροφές στην πορεία, και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δημιούργησαν εκ νέου διαφορά έξι πόντων (39-33).

Στο 21:30 η διαφορά στο σκορ ήταν στους δύο πόντους, με το σκορ να είναι στο 41-37, ενώ μέχρι το 24’ οι «ερυθροκίτρινοι» ανέβασαν την διαφορά στους οκτώ (49-41). Η ομάδα της Λάρνακας στο επόμενο δίλεπτο πέτυχε έξι πόντους (τέσσερις ο Τάσιτς και δύο ο Γκίμπσον) και μείωσε 49-47 . Στο 28’ το σκορ ήταν στο 53-53, με την ΑΕΚ να είναι πιο συγκεντρωμένη στα τελευταία στάδια του δεκαλέπτου και να καταφέρνει να προηγηθεί με 60-56.

Με δύο πόντους του Σέρσι μπήκε στο παιχνίδι η ΑΕΚ (62-56), με την ομάδα της Λάρνακας να αυξάνει στην πορεία την διαφορά της στο σκορ σε 69-60, στο 34’. Στην συνέχεια ο Κεραυνός αντέδρασε και σημείωσε επτά πόντους (τρίποντο ο Ντέιβις, από δύο οι Αμπουκάρ, Μπάρκερ) μειώνοντας στο σκορ σε 69-67.  Τα τελευταία στάδια του αγώνα ήταν συναρπαστικά, με το σκορ να είναι στο 71-71, τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση της αναμέτρησης. Στην συνέχεια οι δύο ομάδες σημείωσαν από τέσσερις  πόντους (Σέρσι για ΑΕΚ, Παρκς και Μπάσεϊ για Κεραυνό) με το σκορ να πάει στο 75-75.

Με λιγότερο από ένα λεπτό να απομένει για την λήξη του αγώνα, ο Γκίμπσον με δίποντο έκανε το 77-75 για την ΑΕΚ, για να απαντήσει ο Αμπουκάρ 26’’ πριν το τέλος, με τρίποντο, κάνοντας το 78-77 για τον Κεραυνό. Εννέα δευτερόλεπτα αργότερα ο Σέρσι έδωσε ξανά προβάδισμα στην ΑΕΚ με 79-78. Στην τελευταία επίθεση του αγώνα, η ομάδα του Στροβόλου ήταν άστοχη, με την Πετρολίνα ΑΕΚ να κατακτάει το ΟΠΑΠ Super Cup Ανδρών.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-18, 39-33, 56-60, 78-79

Κεραυνός Στροβόλου (Χριστόφορος Λειβαδιώτης)

Μιχαήλ 7 (1), Κινγκ 7, Νεοφύτου, Μπάσεϊ 7, Θεοχαρίδης, Μάρκου 2, Ντέιβις 19 (5), Μπάρκερ 8, Αμπουκάρ 20 (1), Παρκς 8.