Final4: Στον τελικό του κυπέλλου η ΑΕΚ

Κέρδισε καθαρά την Ένωση

Η Πετρολίνα ΑΕΚ εξασφάλισε το πρώτο εισιτήριο για τον τελικό του ΟΠΑΠ Final Four για το Κύπελλο Ανδρών, μετά την νίκη της στον πρώτο ημιτελικό επί της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου με 92-78. Οι Λαρνακείς μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν από την αρχή, διατηρώντας το προβάδισμα τους μέχρι και την ολοκλήρωση του αγώνα. Οι «βυσσινί» έκαναν μεγάλη προσπάθεια στο παρκέ, παραμένοντας σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης κοντά στο σκορ, ωστόσο η ΑΕΚ ήταν καλύτερη και στο τέλος έφυγε με την νίκη και με την πρόκριση στον μεγάλο τελικό της Κυριακής (11/3 στις 19:00). Κορυφαίοι του αγώνα ήταν οι Ντέβιν Σέρσι με 19 πόντους (6 ριμπάουντ, 2 ασσίστ) και Τάιρικ Ντουρέν με 20 πόντους (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασσίστ).

Με ένα σερί επτά πόντων μπήκε στο παιχνίδι η ΑΕΚ (τέσσερις ο Σέρσι, τρίποντο ο Σιζόπουλος) κάνοντας το 7-0 μέχρι το 2:30. Στο επόμενο δίλεπτο η ΕΝΠ ήταν βελτιωμένη και σημείωσε επτά πόντους, ενώ δέχθηκε δύο, με το σκορ να οδηγείται στο 9-7. Στην συνέχεια ακολούθησαν άλλοι έξι πόντοι για το συγκρότημα του Δημήτρη Κουκούρη (τέσσερις ο Σέρσι, δύο ο Γκίμπσον), με το σκορ να πηγαίνει στο 15-7, ενώ μέχρι το 8’ το σκορ ήταν στο 21-13. Οι «κιτρινοπράσινοι» ήταν καλύτεροι στο τελευταίο δίλεπτο της περιόδου, σημειώνοντας άλλους δέκα πόντους, ενώ η ΕΝΠ πέτυχε τρεις, με το σκορ να πηγαίνει στο 31-16.

Η ΕΝΠ ξεκίνησε συγκεντρωμένα το Β’ δεκάλεπτο, καταφέρνοντας έως το 12:30 να πετύχει έξι πόντους, ενώ δέχθηκε τρεις, μειώνοντας έτσι σε 34-22. Στο επόμενο λεπτό η ΑΕΚ αντέδρασε και με δύο τρίποντα από τους Γκίμπσον και Τάσιτς, έφερε το σκορ στο 40-22. Μέχρι τα μισά της περιόδου η ΕΝΠ μείωσε στους 14 την διαφορά (42-28), με τους «βυσσινί» να διατηρούν την θετική τους εικόνα και στην συνέχεια, όπου μέχρι το 18:30 μείωσαν σε 45-34. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την ΑΕΚ να προηγείται με 48-36.

Ο Ντουρέν σημείωσε δίποντο στην έναρξη της τρίτης περιόδου (50-36), με την ΕΝΠ να αντιδράει στην συνέχεια και να πετυχαίνει έξι πόντους (τέσσερις ο Χίκεϊ, δύο ο Εζεκίαχ), μειώνοντας έτσι την διαφορά στους οκτώ (50-42). Η διαφορά παρέμεινε και στην συνέχεια, όπου στο 24:15 η ΑΕΚ ήταν μπροστά στο σκορ με 54-46. Στο επόμενο δίλεπτο η ομάδα του Νικόλα Παπαδόπουλου μείωσε στους επτά (55-48), ενώ ακολούθησαν πέντε πόντοι για την ΑΕΚ (τρίποντο ο Σιζόπουλος, δύο ο Τάσιτς), με το σκορ να πηγαίνει στο 60-48. Στο 29’ το σκορ ήταν στο 65-54, ενώ με την ολοκλήρωση της περιόδου η ΑΕΚ αύξησε την διαφορά στους δεκαπέντε (71-56).

Με τέσσερις πόντους μέχρι το 32’ μπήκε στο παιχνίδι η Ένωση (από δύο Εζεκίαχ-Μάιερς), μειώνοντας σε 71-60. Στο επόμενο λεπτό η ΑΕΚ απάντησε με πέντε πόντους (τρίποντο ο Γκίμπσον, δύο ο Σέρσι), αυξάνοντας ξανά την διαφορά στους δεκαέξι (76-60).  Έως το 35’ το σκορ πήγε στο 78-66, ενώ μέχρι το 37:30 η ΕΝΠ μείωσε κατά ένα πόντο την διαφορά (84-73). Με το φινάλε του αγώνα η ΑΕΚ πήρε την νίκη με τελικό σκορ 92-78.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-31, 36-48, 56-71, 78-92