Εκτός έδρας νίκη και 2-0 για την ΑΕΚ επί της ΕΝΠ

Μια νίκη μακριά από τους τελικούς

Την δεύτερη της νίκη σε ισάριθμους αγώνες για την σειρά των ημιτελικών της ΟΠΑΠ Basket League σημείωσε η Πετρολίνα ΑΕΚ η οποία επικράτησε με 96-70 της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου σε αναμέτρηση που έγινε στο Αυγόρου. Η ομάδα της Λάρνακας ήταν καλύτερη μέσα στο παρκέ και πέτυχε μία δίκαιη νίκη. Πλέον οι «κιτρινοπράσινοι» θέλουν μία ακόμα νίκη για να εξασφαλίσουν την πρόκριση τους στους τελικούς. Ο τρίτος αγώνας της σειράς θα διεξαχθεί την ερχόμενη Τρίτη 17 Απριλίου στις 19:00 στο «Κίτιον». Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Ντέβιν Σέρσι με 20 πόντους (11 ριμπάουντ, 2 ασσίστ). Εξαιρετικό παιχνίδι πραγματοποίησε ο αρχηγός της ΑΕΚ, Ιάκωβος Παντελή, ο οποίος πέτυχε 15 πόντους (1 τρίποντο, 1 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Πιο καλά μπήκε στο παρκέ η ΑΕΚ που μέχρι το 2’ ήταν μπροστά στο σκορ με 6-2, ενώ ένα λεπτό αργότερα η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες ανέβηκε στους επτά (11-4). Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι με τέσσερις πόντους από τους Μάιερς και Χίκεϊ μείωσαν σε 11-8, για να απαντήσει η ΑΕΚ με επτά πόντους (πέντε ο Τάσιτς, δύο ο Παντελή) φέρνοντας το σκορ στο 18-8 στο 6’. Ενάμιση λεπτό πιο μετά η ομάδα του Δημήτρη Κουκούρη ήταν μπροστά με 24-15, με την ΕΝΠ να σημειώνει μέχρι το 8:30 πέντε ακόμα πόντους (τρίποντο ο Άτγουντ, δύο ο Μάιερς) μειώνοντας σε 24-20. Η ΑΕΚ αντέδρασε και με τρίποντο του Πέτροβις και λέι απ από τον Σέρσι επανέφερε την διαφορά στους εννέα (29-20), ενώ λίγο πριν το φινάλε της περιόδου ο Ζάκης Παπαδόπουλος με τρίποντο μείωσε σε 29-23.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στην Β’ περίοδο με ένα σερί έξι πόντων (τρίποντο ο Παπαδόπουλος, δύο ο Σολωμού, ένα ο Ατγουντ) ισοφαρίζοντας σε 29-29 στο 11’. Η ΑΕΚ απάντησε και στο επόμενο δίλεπτο έφερε την διαφορά στους πέντε (36-31), με τον Μάιερς να σημειώνει δύο πόντους λίγο αργότερα και να μειώνει σε 36-33. Μέχρι το 17’ ακολούθησαν επτά πόντοι για την ΑΕΚ (από δύο οι Παντελή, Μπιγκς, Πέτροβιτς, ένα ο Τάσιτς) με την διαφορά να ανεβαίνει σε διψήφιο αριθμό για πρώτη φορά στον αγώνα (43-33). Η Ένωση κατάφερε έως το 19’ να μειώσει σε 46-40, με τον Σέρσι να σημειώνει τρεις ακόμα πόντους μέχρι την ολοκλήρωση της περιόδου (49-40).

Με λέι απ του Παντελή ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ (51-40) με την ΕΝΠ να απαντάει με τρεις πόντους (δύο ο Παπαδόπουλος, ένα ο Εζεκάια) μειώνοντας σε 51-43. Μέχρι το 23’ ακολούθησα οκτώ πόντοι για τους «κιτρινοπράσινους» (πέντε ο Παντελή, τρεις ο Σέρσι), ανεβάζοντας την διαφορά στους 16 πόντους (59-43). Στην συνέχεια ο αρχηγός της ΕΝΠ, Ζάκης Παπαδόπουλος, σημείωσε πέντε πόντους και μείωσε σε 59-48, ενώ μέχρι το 27’ το σκορ πήγε στο 65-49. Με την λήξη της περιόδου η ΑΕΚ ήταν μπροστά στο σκορ με 52-74.

Ισορροπημένα ξεκίνησε η τέταρτη περίοδος. Η ΑΕΚ είχε δημιουργήσει μία καλή διαφορά στο σκορ, την οποία ήθελε να διατηρήσει μέχρι το τέλος του αγώνα. Μέχρι το 33’ το σκορ ήταν στο 80-58, ενώ δύο λεπτά αργότερα η ομάδα της Λάρνακας ήταν μπροστά με 86-61. Δύο λεπτά πιο μετά οι «κιτρινοπράσινοι» ήταν μπροστά με 90-66 ενώ με την ολοκλήρωση της αναμέτρησης το σκορ οδηγήθηκε στο τελικό 96-70.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-29, 40-49, 52-74, 70-96

Ένωση Νέων Παραλιμνίου (Νικόλας Παπαδόπουλος)

Παπαδόπουλος 18 (3), Χίκεϊ 5, Ατγούντ 12 (1), Μάιερς 19 (2), Εζεκάια 8, Γκεόργκιεβ 2, Ζάντης, Χαραλάμπους 2, Σολωμού 2, Πυρίλλης 2.