Δύσκολη νίκη της ΑΕΚ επί της ΑΕΛ

Η ομάδα της Λάρνακας νίκησε με 82-76

Η Πετρολίνα ΑΕΚ πέτυχε δύσκολη νίκη επί της ΕΚΑ ΑΕΛ, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League με 82-76, σε ένα παιχνίδι που οδηγήθηκε στην παράταση. Και οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα στο παρκέ μέχρι το τέλος για το θετικό αποτέλεσμα, με τους γηπεδούχους να είναι πιο συγκεντρωμένοι στην παράταση και να φεύγουν με το ροζ φύλλο αγώνος.

Πολύ θετική εμφάνιση για την ΕΚΑ ΑΕΛ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, που κυνήγησε μέχρι τέλους την νίκη. Κορυφαίοι της αναμέτρησης ήταν οι Γιούρε Σκίφιτς (15 πόντοι, 1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 3 ασσίστ) και Βλάντιμιρ Βερεμένκο (15 πόντοι, 11 ριμπάουντ, 3 ασσίστ). Από την ΑΕΛ ξεχώρισε ο Ντεόντρε Παρκς (30 πόντοι, 2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασσίστ).

Ισορροπημένα ξεκίνησε το παιχνίδι, με την ΑΕΚ να προηγείται με 6-4 στο 2’. Έπειτα ο Παρκς με πέντε πόντους έδωσε προβάδισμα με 9-6 στην ΑΕΛ, ενώ στο 4’ το σκορ ήταν στο 12-7 για τους «γαλαζοκίτρινους». Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι με ένα σερί οκτώ πόντων (από ένα τρίποντο Κούνας-Μπιγκς, δύο ο Βερεμένκο) έφεραν το σκορ στο 15-12, με τον Παρκς λίγο πιο μετά με δύο ελεύθερες βολές να μειώνει στον πόντο την διαφορά (15-14). Πριν την ολοκλήρωση της περιόδου η ομάδα της Λάρνακας σημείωσε έξι ακόμα πόντους (τρίποντο ο Κούνας, δύο ο Σιζόπουλος, ένα ο Βερεμένκο) φέρνοντας την διαφορά στους επτά (21-14).

Με επτά διαδοχικούς πόντους μπήκε στην Β’ περίοδο η ΑΕΛ (πέντε ο Παρκς, δύο ο Γεωργίου) ισοφαρίζοντας σε 21-21 στο 13:10. Στα μισά της περιόδου οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 25-24, ενώ στο 16:30 το σκορ παιχνίδι ήταν στο ισόπαλο 27-27. Έπειτα ακολούθησαν έξι πόντοι για την ΑΕΛ (από δύο οι Κένταν, Ράιτ, Παρκς) με το σκορ να πηγαίνει στο 33-27, ενώ με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν μπροστά με 37-31.

Μέχρι το 21:30 η ΑΕΚ μείωσε σε 40-36, ενώ στο επόμενο ενάμιση λεπτό η ΑΕΛ με τέσσερις πόντους από τους Πιττάκα και Ράιτ έφερε το σκορ στο 44-36. Στο 25’ η ομάδα της Λεμεσού ήταν μπροστά στο σκορ με 49-40, ενώ ενάμιση λεπτό πιο μετά η διαφορά ανέβηκε στους έντεκα (51-40). Στην συνέχεια η ΑΕΚ ήταν ανεβασμένη και κατάφερε μέχρι το φινάλε της περιόδου να μειώσει στους έξι την διαφορά (54-48).

Με τρίποντο του Πιττάκα μπήκε στην τέταρτη περίοδο η ΑΕΛ (57-48), με τον Στιούαρντ να απαντάει άμεσα με δύο πόντους (57-50). Μέχρι το 33’ οι φιλοξενούμενοι με τέσσερις πόντους από τους Πασιαλή-Παρκς, έφεραν το σκορ στο 61-50, ενώ μισό λεπτό πιο μετά οι δύο ομάδες πέτυχαν από δύο πόντους (63-52). Έπειτα η ΑΕΚ αντέδρασε και σημείωσε πέντε πόντους (τρίποντο ο Στιούαρντ, δύο ο Βερεμένκο) μειώνοντας σε 63-57, ενώ έως το 35’ το σκορ πήγε στο 65-59. Ενάμιση λεπτό αργότερα ο Κούνας με τρίποντο και ο Σιζόπουλος με μία ελεύθερη βολή μείωσαν σε 65-63. Μέχρι το 38:30 οι δύο ομάδες σημείωσαν από τρεις πόντους (68-66), με τον Παρκς να καρφώνει στο 39’ και να φέρνει την διαφορά ξανά στους τέσσερις (70-66). Η ΑΕΚ ήταν συγκεντρωμένη στο τέλος και με τέσσερις πόντους από τους Σκίφιτς και Βερεμένκο, ισοφάρισε σε 70-70, με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.

Με τέσσερις πόντους από τον Κένταν μπήκε στην παράταση η ΑΕΛ, παίρνοντας προβάδισμα με 74-70 στο 41:20. Έπειτα η ΑΕΚ με επτά πόντους (πέντε ο Στιούαρντ, δύο ο Κούνας) έφερε το σκορ στο 77-74, στο 44’. Το φινάλε του αγώνα βρήκε την ΑΕΚ να πανηγυρίζει την νίκη με 82-76.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-14, 31-37, 48-54, 70-70, 82-76 (Παράταση)