ΑΕΚ-Μονς 63-62: Μεγάλη νίκη και ελπίδες πρόκρισης

Ματς θρίλερ και νίκη στο τέλος

Η Πετρολίνα ΑΕΚ ήταν η μεγάλη νικήτρια απέναντι στην Belfius Mons-Hainaut, όπου επικράτησε στο «Κίτιον» με 63-62, σε αγώνα που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Α’ φάσης του FIBA Europe Cup. Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό αφού οι δύο ομάδες παρέμειναν πολύ κοντά στο σκορ μέχρι τα τελευταία λεπτά. Η ΑΕΚ ήταν όμως καλύτερη στο τέλος και έφυγε με την νίκη από το «Κίτιον». Με την νίκη αυτή η ομάδα της Λάρνακας έφθασε τους 8 βαθμούς, όσους έχουν επίσης οι Balkan BC και η Tsmoki Minsk που συγκατοικούν στην 1η θέση του ομίλου.

Η πρόκριση στην επόμενη φάση θα κριθεί μετά την τελευταία αγωνιστική, όπου η ΑΕΚ θα φιλοξενήσει στο «Κίτιον» την Tsmoki Minsk την ερχόμενη Τετάρτη (21/11). Κορυφαίοι της αναμέτρησης ήταν οι Γιούρε Σκίφιτς (13 πόντοι, 2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και Μπάρι Στιούαρτ (13 πόντοι, 3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ). Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα στάδια του, με την ΑΕΚ να είναι ελαφρώς καλύτερη μέχρι το τέλος της περιόδου, καταφέρνοντας να προηγηθεί με 13-9. Παρόμοια ήταν η εικόνα και στην Β’ περίοδο, όπου είδαμε ένα κυρίως ισορροπημένο παιχνίδι. Η βελγική ομάδα κατάφερε μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου να ισοφαρίσει σε 31-31.

Πολύ κοντά παρέμειναν και στην Γ’ περίοδο οι δύο ομάδες που πάλευαν στο παρκέ για την νίκη. Με το φινάλε της τρίτης περιόδου η ΑΕΚ προηγήθηκε με 51-49. Μέχρι το 35’ η Belfius Mons-Hainaut ήταν μπροστά με 54-53, με τον Μπιγκς δύο λεπτά πιο μετά να σημειώνει δίποντο και να δίνει προβάδισμα στην ΑΕΚ με 55-54. Στο 38’ η ΑΕΚ με δύο ελεύθερες βολές (από μία Παντελή-Βινάλες) έφερε το σκορ στο 57-54, για να απαντήσει ο Λασίσι με τρίποντο, ισοφαρίζοντας σε 57-57. Έπειτα ο Βερεμένκο με δύο ελεύθερες βολές και ο Βινάλες με άλλη μία, έφεραν το σκορ στο 60-57. Με το φινάλε της αναμέτρησης η ΑΕΚ πήρε την νίκη με 63-62.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-9, 31-31, 51-49, 63-62

Πετρολίνα ΑΕΚ (Δημήτρης Κουκούρης) Άντερσον 4, Κούνας 4, Παντελή 8, Σκίφιτς 13 (2), Στιούαρντ 13 (3), Μπιγκς 8, Κουμής, Σιζόπουλος, Βερεμένκο 7, Βινάλες 6.

Belfius Mons-Hainaut (Daniel Goethals) Cage 4, Chrabascz 5 (1), Jones 17 (2), Lasisi 8 (2), Upshur 12 (2), Francois, Hens, Mortant 1, Nikolic 15, Caeneghem.