ΑΕΚ-Κεραυνός 69-60: «Μίλησε» η έδρα

Η ΑΕΚ έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών

Η Πετρολίνα ΑΕΚ είναι η μεγάλη νικήτρια του πρώτου αγώνα της σειράς για την τελική φάση της ΟΠΑΠ Basket League, όπου επικράτησε με 69-60 του Κεραυνού σε αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στο «Κίτιον Αθλητικό Κέντρο» στην Λάρνακα.

Οι δύο ομάδες διατήρησαν το σκορ σε μικρά επίπεδα διαφοράς, και πάλεψαν μέχρι τέλους για το θετικό αποτέλεσμα. Στο τέλος η ΑΕΚ ήταν πιο συγκεντρωμένη, καταφέρνοντας να πάρει την νίκη. Η ομάδα που θα φτάσει στις τρεις νίκες θα στεφθεί Πρωταθλήτρια 2017-18. Ο δεύτερος αγώνας της σειράς θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη (1/5) στο στάδιο «Κώστας Παπαέλληνας» στον Στρόβολο. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Ντέβιν Σέρσι με 21 πόντους. Εξαιρετικό παιχνίδι πραγματοποίησαν επίσης οι Ανδρέας Σιζόπουλος (11 πόντοι, 2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ) και Ιάκωβος Παντελή (8 πόντοι, 1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 4 ασσίστ).

Από ένα τρίποντο πέτυχαν οι δύο ομάδες στο πρώτο λεπτό του αγώνα (Γκίμπσον για ΑΕΚ, Νεοφύτου για Κεραυνό), ενώ μισό λεπτό αργότερα το σκορ ήταν στο 6-5 υπέρ του Κεραυνού. Έπειτα οι Λαρνακείς σημείωσαν πέντε πόντους (τρίποντο ο Σιζόπουλος, δύο ο Παντελή), παίρνοντας προβάδισμα με 10-6, με την ΑΕΚ να φέρνει την διαφορά στους έξι πόντους έως το 4’ με το σκορ να πηγαίνει στο 14-8. Στο επόμενο δίλεπτο ο Κεραυνός έβγαλε αντίδραση και πέτυχε επτά πόντους (τρεις ο Μπάρκερ, από δύο οι Κινγκ-Πέπερ), παίρνοντας εκ νέου προβάδισμα με 15-14. Μέχρι το 8’ η ΑΕΚ ήταν βελτιωμένη και σημείωσε έξι πόντους, ενώ δέχθηκε δύο, με το σκορ να οδηγείται στο 20-17. Στην συνέχεια ο Πέπερ με λέι απ μείωσε την διαφορά στον πόντο (20-19), με τον Παντελή να απαντάει με τρίποντο, φέρνοντας το σκορ στο 23-19. Μέχρι το φινάλε της περιόδου ο Παρκς πέτυχε δύο ελεύθερες βολές και μείωσε σε 23-21.

Πιο δυνατά ξεκίνησε το Β’ δεκάλεπτο η ΑΕΚ που μέχρι το 12:20 δημιούργησε διαφορά έξι πόντων στο σκορ (29-23). Στο επόμενο λεπτό ο Κεραυνός απάντησε με έξι σερί πόντους (από δύο οι Αμπουκάρ, Μπάρκερ, Παρκς) ισοφαρίζοντας σε 29-29. Μέχρι το 15’ το σκορ ήταν στο 33-30 υπέρ της ΑΕΚ, με τον Κινγκ λίγο πιο μετά να μειώνει σε 33-32, έπειτα από λέι απ. Έως το 17:30 το σκορ ήταν στο ισόπαλο 34-34, με τους γηπεδούχους να σημειώνουν τρεις ακόμα πόντους στην συνέχεια (δύο ο Σέρσι, ένα ο Σιζόπουλος) και να προηγούνται με 37-34. Πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου ο Παρκς με δύο ελεύθερες βολές μείωσε στον πόντο (37-36).

Με τρεις πόντους του Μπάρκερ ξεκίνησε την Γ’ περίοδο ο Κεραυνός, παίρνοντας προβάδισμα με 39-37. Στην συνέχεια η ΑΕΚ ανέβασε στροφές και σημείωσε οκτώ πόντους (από τρεις οι Παντελή-Γκίμπσον, δύο ο Σέρσι) ενώ δέχθηκε δύο από τον Αμπουκάρ, με το σκορ να οδηγείται στο 45-41 μέχρι το 23:30. Στο επόμενο δίλεπτο η διαφορά ήταν στους έξι (49-43), ενώ στην συνέχεια ο Κεραυνός ανέβασε στροφές και μέχρι το 27:30 μείωσε σε 52-48. Στο επόμενο λεπτό η ΑΕΚ πέτυχε τρεις ακόμα πόντους (δύο ο Σέρσι, ένα ο Τάσιτς) φέρνοντας το σκορ στο 55-54, με τον Σάιμον Μιχαηλ στην συνέχεια να πετυχαίνει τέσσερις πόντους και να μειώνει σε 55-52. Έως το φινάλε της περιόδου η ΑΕΚ σημείωσε δύο ακόμα πόντους με τον Μπιγκς (57-52).

Ο Ανδρέας Σιζόπουλος μέχρι το 32’ σημείωσε πέντε πόντους και έφερε την διαφορά στους δέκα (62-52). Έως το 35’ ο Πέπερ πέτυχε δύο τρίποντα, ενώ ο Γκίμπσον σημείωσε δύο πόντους για την ΑΕΚ, με το σκορ να οδηγείται στο 64-58. Μέχρι το 36:45 η διαφορά στο σκορ ήταν στους έξι πόντους (66-60), με την ΑΕΚ να σημειώνει τρεις ακόμα πόντους με τον Σέρσι πριν το φινάλε του αγώνα (69-60).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-21, 37-36, 57-52, 69-60