ΑΕΚ: Εξαιρετική εμφάνιση αλλά αποκλεισμός

Η Πετρολίνα ΑΕΚ πραγματοποίησε μία εξαιρετική εμφάνιση κόντρα στην Νεβέζις στον επαναληπτικό αγώνα για την Β’ προκριματική φάση του FIBA Europe Cup, επικρατώντας μέσα στο «Κίτιον» των λιθουανών με 85-66. Πλέον η ΑΕΚ περιμένει τα αποτελέσματα από τα υπόλοιπα παιχνίδια του FIBA Europe Cup, ώστε να γνωρίζει εάν θα συμμετέχει στους ομίλους της διοργάνωσης, ενώ θυμίζουμε πως στον πρώτο αγώνα είχε γνωρίσει την ήττα στην Λιθουανία με 90-60. Η ομάδα της Λάρνακας έφερε την διαφορά στο σκορ μέχρι και τους 22 πόντους, παλεύοντας για την πρόκριση. Παράπονα εκφράζουν οι «κιτρινοπράσινοι» για κάποιες διαιτητικές αποφάσεις, που επηρέασαν την εξέλιξη του αγώνα. Η προσοχή της ΑΕΚ στρέφεται στο πρώτο ντέρμπι της χρονιάς το οποίο θα πραγματοποιηθεί το ερχόμενο Σάββατο (14/10) στην πρεμιέρα της ΟΠΑΠ Basket League, όπου η ομάδα της Λάρνακας θα φιλοξενήσει τον Κεραυνό στο «Κίτιον». Κορυφαίος της αναμέτρησης κόντρα στην Νεβέζις ήταν ο Τάιρικ Ντουρέν που σημείωσε 31 πόντους (4/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Πολύ δυνατά ξεκίνησε το παιχνίδι η ΑΕΚ, με τέσσερις πόντους από τους Τάσιτς και Σέρσι στο πρώτο ενάμιση λεπτό (4-0). Η Νεβέζις μείωσε με δίποντο του Γκράντ, για να απαντήσει η ΑΕΚ με τρίποντο του Τάσιτς και δύο ακόμα πόντους του Ντουρέν, φέρνοντας το σκορ στο 9-2. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν και μείωσαν την διαφορά στους δύο (11-9) μέχρι το 3:30, ενώ ενάμιση λεπτό αργότερα η ΑΕΚ ήταν μπροστά με 16-12. Η ομάδα της Λάρνακας διατήρησε το προβάδισμα των τεσσάρων πόντων (20-16) μέχρι το 8:30, καταφέρνοντας μέχρι την ολοκλήρωση της περιόδου να το αυξήσει κατά ένα πόντο (24-19).

Ισορροπημένα ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος, με το σκορ να οδηγείται στο 30-24, στο 12:30. Παρόμοια ήταν και η συνέχεια του παιχνιδιού, μέχρι το 15’, όπου το σκορ ήταν στο 33-28 για την ΑΕΚ, η οποία στο επόμενο δίλεπτο σημείωσε τέσσερις πόντους με τους Ντουρέν και Σέρσι και έφερε την διαφορά στους εννέα (37-28). Η Νεβέζις αντέδρασε και σημείωσε τρεις πόντους, με τον Ντουρέν να απαντάει στο 28:30 με τρίποντο και να κάνει το 40-31. Με το τέλος του ημιχρόνου οι Λαρνακείς ήταν μπροστά στο σκορ με δέκα πόντους διαφορά, με το σκορ να είναι στο 43-33.

Εξαιρετικά μπήκε στην Γ’ περίοδο η ΑΕΚ, όπου με εννέα πόντους (πέντε ο Σιζόπουλος, τέσσερις ο Ντουρέν) έφερε την διαφορά στους 19 πόντους (52-33) στο 23’. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, με την ΑΕΚ ωστόσο να ελέγχει τον αγώνα, φέρνοντας το σκορ στο 58-38, στο 26’. Έπειτα οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τέσσερις πόντους (58-42) στο επόμενο ενάμιση λεπτό. Μέχρι την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου το σκορ έφθασε στο 64-46.

Με τρίποντο του Παντελή ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ, φέρνοντας την διαφορά στους 21 πόντους (67-46), ωστόσο οι λιθουανοί απάντησαν σημειώνοντας τέσσερις πόντους μέχρι το 31:30, με το σκορ να πάει στο 67-50. Στα μισά της περιόδου η ΑΕΚ κατάφερε να αυξήσει την διαφορά στους 22 πόντους, όταν το σκορ ήταν στο 78-56, με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν τρεις ακόμα πόντους στο επόμενο δίλεπτο (78-59), για να απαντήσει ο Σιζόπουλος μισό λεπτό αργότερα με τρίποντο και να επαναφέρει την διαφορά στους 22 (81-59). Με την ολοκλήρωση της αναμέτρησης η Πετρολίνα ΑΕΚ πήρε την νίκη με τελικό σκορ 85-66.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-19, 43-33, 64-46, 85-66