Εύκολα η ΑΕΚ

Η Πετρολίνα ΑΕΚ ήταν η νικήτρια στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της 17ης αγωνιστικής κόντρα στην ΕΘΑ με 89-75. Η ομάδα της Λάρνακας είχε στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα πιο καλή εικόνα και πέτυχε μία δίκαιη νίκη. Με δύο ξένους αγωνίστηκε στην σύνθεση της η ΕΘΑ. Κορυφαίοι του αγώνα ήταν οι Ανδρέας Σιζόπουλος με 17 πόντους (3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ) και Πρίμοζ Μπρέζετς με 18 πόντους (6 ριμπάουντ). Από την ΕΘΑ ξεχώρισε ο Μπάντεν Τζάξεν με 35 πόντους (4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασσίστ).

Με τέσσερις πόντους από τους Πέτροβιτς-Ντάσιτς ξεκίνησε το παιχνίδι η ΑΕΚ παίρνοντας προβάδισμα με 4-0, με την ΕΘΑ να απαντάει με δίποντο του Τζάξεν (4-2) για να έρθουν οι Λαρνακείς με επτά ακόμα πόντους (τέσσερις ο Μπρέζετς, τρίποντο ο Τομάς) και να κάνουν το 11-2 στο 4'. Η υπεροχή από τους "κιτρινοπράσινους" συνεχίστηκε με το σκορ να οδηγείται στο 24-10 στο 6:30, ενώ με το τέλος της περιόδου η ΑΕΚ ήταν μπροστά με 32-16.

Αρκετά καλό ξεκίνημα έκανε η ΕΘΑ στην δεύτερη περίοδο που σημείωσε 11 πόντους, ενώ δέχθηκε τρεις, μειώνοντας έτσι σε 35-27 μέχρι το 13:20. Έπειτα η ΑΕΚ ανέβασε στροφές και στα επόμενα δυόμιση λεπτά επανέφερε την διαφορά στους δεκατρείς (44-31), με τους "κιτρινόμαυρους" να σημειώνουν αργότερα έξι πόντους με δύο τρίποντα των Καραμπατάκη και Παπάμιχαηλ (44-37). Με το τέλος του ημιχρόνου το σκορ έφθασε στο 47-37.

Στο τρίτο δεκάλεπτο είδαμε τον ρυθμό του αγώνα να πέφτει, με την ΑΕΚ να έχει ελαφριά υπεροχή. Το σκορ στο 25' έφθασε στο 52-38, ενώ στην συνέχεια οι δύο ομάδες ανέβηκαν και οδήγησαν το σκορ στο 58-44 στο 27'. Με το τέλος της Γ' περιόδου η ομάδα του Λίνου Γαβριήλ ήταν μπροστά με 64-50.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα στάδια της τέταρτης περιόδου, με τις δύο ομάδες να ξεκινούν σημειώνοντας από τέσσερις πόντους στο πρώτο λεπτό (από δύο οι Τζάξεν-Μπάρνς για την ΕΘΑ, από δύο οι Ντάσιτς-Μπιγκς για ΑΕΚ). Μέχρι το 35' η ΑΕΚ είχε δημιουργήσει διαφορά 18 πόντων (78-60) ενώ με το τέλος του αγώνα οι Λαρνακείς πήραν την νίκη με τελικό σκορ 89-75.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-32, 37-47, 50-64, 75-89