Εντυπωσίασε!

Μεγάλης έκτασης νίκη πέτυχε η Πετρολίνα ΑΕΚ απέναντι στην ΕΘΑ με 110-58 σε αναμέτρηση που έγινε στο "Κίτιον Αθλητικό Κέντρο" το βράδυ του Σαββάτου (28/1) στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α' Κατηγορίας. Η ομάδα της Λάρνακας ήταν ανώτερη σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, και πέτυχε μία εύκολη νίκη κόντρα στην ΕΘΑ. Κορυφαίοι του αγώνα ήταν οι Λέοναρντ Πίγρκαμ με 22 πόντους (5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασσίστ), Βλάντιμιρ Ντάσιτς με 18 πόντους (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 6 ασσίστ) και Τόμισλαβ Πέτροβιτς με 17 πόντους (5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασσίστ). Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε επίσης ο Ιάκωβος Παντελή με 12 πόντους (2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 5 ασσίστ).

Πολύ δυνατό ξεκίνημα έκανε η Πετρολίνα ΑΕΚ που μετά από ενάμιση λεπτό ήταν μπροστά στο σκορ με 7-2, με την ΕΘΑ να προσπαθεί στο επόμενο λεπτό να αντιδράσει με τέσσερις πόντους του Τζάξεν (7-6). Όμως οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στην συνέχεια, επαναφέροντας την διαφορά στους εννέα μέχρι το 4:30, με το σκορ να είναι στο 18-9. Έπειτα η ΕΘΑ με δύο ελεύθερες βολές του Λοϊζίδη μείωσε σε 18-11, για να απαντήσει η ΑΕΚ με 13 σερί πόντους, κάνοντας το 31-11 μέχρι το 6:30. Με την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 37-17.

Με τον ίδιο πολύ καλό ρυθμό συνέχισε το παιχνίδι στο δεύτερο δεκάλεπτο η Πετρολίνα ΑΕΚ που μέχρι το 14' έφερε το σκορ στο 54-19. Οι "κιτρινοπράσινοι" ήταν κυρίαρχοι στο παιχνίδι, και επιβλήθηκαν της ΕΘΑ μέσα στο παρκέ, με την διαφορά στο σκορ να φθάνει τους 44 πόντους μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου (74-30).

Χωρίς πολλές διαφορές συνεχίστηκε το παιχνίδι και στην τρίτη περίοδο. Η Πετρολίνα ΑΕΚ είχε ήδη δημιουργήσει από το πρώτο ημίχρονο μεγάλη διαφορά στο σκορ, και συνέχισε να υπερέχει στο παρκέ έναντι της ΕΘΑ. Το σκορ οδηγήθηκε στο 86-39 μέχρι το 25' ενώ με την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου το συγκρότημα του Λίνου Γαβριήλ ήταν μπροστά με 97-45.

Μειωμένος ήταν ο ρυθμός του αγώνα στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, όπου είδαμε ένα πιο ισορροπημένο παιχνίδι. Η ΑΕΚ είχε κλειδώσει την νίκη από πιο πριν, με την διαφορά στο σκορ να είναι σε πολύ υψηλά επίπεδα. Στο 35' το σκορ ήταν στο 102-55, ενώ με την λήξη του αγώνα οι Λαρνακείς πήραν την νίκη με τελικό σκορ 110-58.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 37-17, 74-30, 97-45, 110-58