Επιστροφή στις νίκες

Την νίκη απέναντι στην Ένωση Νέων Παραλιμνίου μέσα στο "Κίτιον" πανηγύρισε η Πετρολίνα ΑΕΚ με τελικό σκορ 72-62, σε αγώνα που έγινε στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α' Κατηγορίας. Οι Λαρνακείς είχαν το πάνω χέρι στο παιχνίδι στο μεγαλύτερο διάστημα του, και η νίκη τους θεωρείται δίκαιη. Χωρίς τον Πρίμοζ Μπρέζετς αγωνίστηκε η ΑΕΚ. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Αλεξάντερ Χάρρις με 21 πόντους (2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 1 ασσίστ) ενώ διακρίθηκαν επίσης οι Λέοναρντ Πίγκραμ με 13 πόντους (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 1 ασσίστ) και Παναγιώτης Τρισόκκας με 10 πόντους (8 ριμπάουντ).

Με δύο τρίποντα του Χάρρις ξεκίνησε την αναμέτρηση η ΑΕΚ, παίρνοντας νωρίς προβάδισμα με 6-0 στο σκορ. Η Ένωση μείωσε σε 6-2 με τον Γουάσινγκτον, όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν με τέσσερις πόντους του Πίγκραμ, φέρνοντας το σκορ στο 10-2 υπέρ τους. Μέχρι το 5' η ΕΝΠ μείωσε την διαφορά στους τέσσερις (10-6), με τους "κιτρινοπράσινους" να είναι ανώτεροι στην συνέχεια του αγώνα καταφέρνοντας μέχρι την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου να σημειώσουν άλλους δέκα πόντους, ενώ δέχθηκαν μόλις δύο, με το σκορ να φθάνει στο 20-8.

Με έξι σερί πόντους μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ένωση (τέσσερις ο Θωμά, δύο ο Χάινς) μειώνοντας την διαφορά στους έξι (20-14). Οι "βυσσινί", που ήταν πιο ανεβασμένοι στα πρώτα στάδια της δεύτερης περιόδου, διατήρησαν μικρή την διαφορά του σκορ, που έφθασε στο 26-19 στο 14:30. Οι Λαρνακείς ήταν ξανά ανώτεροι στην συνέχεια, καταφέρνοντας μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου να είναι μπροστά στο σκορ με 36-23.

Πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι που είδαμε στα πρώτα στάδια του δεύτερου ημιχρόνου, με το σκορ να οδηγείται στο 39-27 μέχρι το 24'. Έπειτα η ΑΕΚ ήταν σαφώς πιο ανεβασμένη, σημειώνοντας δέκα σερί πόντους στο επόμενο δίλεπτο, φέρνοντας το σκορ στο 49-27. Με την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου οι Λαρνακείς ήταν μπροστά με 56-35.

Ανεβασμένη παρουσιάστηκε η Ένωση στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, όπου έκανε προσπάθεια να μειώσει στο σκορ για να μπει στην διεκδίκηση του αγώνα. Οι "βυσσινί μείωσαν τους οκτώ την διαφορά μέχρι το 4' (62-45) με τους γηπεδούχους να διαχειρίζονται σωστά το προβάδισμα τους και να αυξάνουν στην συνέχεια την διαφορά στους δεκαέξι πόντους μέχρι το 36:30. Το τέλος του αγώνα βρήκε την ΑΕΚ να πανηγυρίζει την νίκη με τελικό σκορ 72-62.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-8, 36-23, 56-35, 72-62