Πέρασαν οι πρωταθλητές(pics)

Η Πετρολίνα ΑΕΚ ήταν η νικήτρια του δεύτερου χρονικά αγώνα για την 5η αγωνιστική του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α' Κατηγορίας, επικρατώντας της ΕΘΑ με 95-91 μέσα στο "Τάσσος Παπαδόπουλος Ελευθερία". Οι γηπεδούχοι είχαν προβάδισμα στο τέλος του πρώτου και δεύτερου δεκαλέπτου, με την ΑΕΚ να ανεβάζει στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και να παίρνει στο τέλος την νίκη με 95-91.

Κορυφαίοι του αγώνα ήταν οι Λέοναρντ Πίγκραμ με 22 πόντους (4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασσίστ) και Τάιρελ Μπιγκς με επίσης 22 πόντους (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).  Πολύ καλό παιχνίδι έκανε για τους νικητές και ο Πέτροβιτς με 14 πόντους (4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 1 ασσίστ). Από την ΕΘΑ ξεχώρισαν οι Γουόλκερ (31 πόντοι, 3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασσίστ) και Έσο (22 πόντοι, 2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Με δύο τρίποντα από τους Πίγκραμ και Πέτροβιτς, και ένα λέι απ του Χάρρις ξεκίνησε το παιχνίδι η ΑΕΚ όπου προηγήθηκε με 8-0 στο πρώτο δίλεπτο. Έπειτα η ΕΘΑ απάντησε σημειώνοντας πέντε σερί πόντους (δύο ο Έσο, τρεις ο Ορτίζ) μειώνοντας σε 8-5 μέχρι το 3:30, ενώ ενάμιση λεπτό αργότερα το σκορ έφθασε στο 10-8 για την ΑΕΚ. Δύο λεπτά πριν το φινάλε οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 18-12, με την ΕΘΑ να σημειώνει δύο σερί τρίποντα με τον Έσο και να ισοφαρίζει σε 18-18 στο επόμενο λεπτό. Η ομάδα της Έγκωμης πριν το φινάλε του δεκαλέπτου σημείωσε ένα ακόμα πόντο με ελεύθερη βολή του Πηλαβά, με το σκορ να φθάνει στο 19-18.

Πιο ισορροπημένα ήταν τα πρώτα στάδια της δεύτερης περιόδου, με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ, το οποίο έφθασε στο 26-26 στο 13'. Έπειτα η ΑΕΚ με δύο πόντους του Τρισόκκα και ένα τρίποντο του Χάρρις πήρε προβάδισμα με 31-26, με τους γηπεδούχους να απαντούν με οκτώ πόντους του Γουόλκερ, φέρνοντας έτσι το σκορ στο 34-31. Οι "κιτρινόμαυροι" έφεραν την διαφορά στους έξι στο 18:20 (41-35). Το συγκρότημα του Νικόλα Παπαδόπουλου διατήρησε το προβάδισμα του με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, με το σκορ να είναι στο 46-40.

Σαφώς βελτιωμένη ήταν η παρουσία της ομάδας του Λίνου Γαβριήλ στην τρίτη περίοδο. Με ένα σερί πέντε πόντων από τον Μπιγκς ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ, μειώνοντας σε 46-45 στο 22'. Η ομάδα της Λάρνακας πήρε εκ νέου προβάδισμα δύο λεπτά αργότερα, όταν το σκορ έφθασε στο 52-50, ενώ μέχρι το 36:30 η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες έφθασε στους πέντε πόντους (60-55). Με την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 69-63.

Με παρόμοιο ρυθμό συνεχίστηκε ο αγώνας και στην τέταρτη περίοδο, με την ΑΕΚ να δημιουργεί διαφορά δεκατριών πόντων μετά από δυόμιση λεπτά (80-67). Έπειτα η ΕΘΑ σημειώνοντας επτά σερί πόντους (τέσσερις ο Έσο, τρίποντο ο Μπάρνς, δύο ο Γουόλκερ) μείωσε σε 80-76 μέχρι το 36'. Οι δύο ομάδες παρέμειναν σε μικρά επίπεδα διαφοράς στο σκορ μέχρι και το τέλος του αγώνα, που βρήκε την ΑΕΚ να παίρνει την νίκη με 95-91.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-18, 46-40, 63-69, 91-95