Νίκη ελπίδας (pics)

Πέτυχε τον στόχο της ΑΕΚ, η οποία κέρδισε απόψε στο «Κίτιον» την KB Peja 81-64 στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του FIBA Europe Cup.

Η ομάδα της Λάρνακας χρειαζόταν νίκη με πέντε πόντους διαφορά, για να έχει ελπίδες για την 3η θέση που εξασφαλίζει πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού και τελικά κέρδισε με 17.

Από ιστοσελίδα ΚΟΚ

Η ΑΕΚ πέτυχε μία μεγάλη εντός έδρας νίκη για την 5η αγωνιστική του FIBA Europe Cup, επικρατώντας με 81-64 της Πέγια από το Κόσοβο. Η κυπριακή ομάδα χρειαζόταν διαφορά έξι ή περισσότερων πόντων, ώστε σε περίπτωση ισοβαθμίας με την Πέγια να έχει το πλεονέκτημα για να καταλάβει την 3η θέση στον όμιλο. Θυμίζουμε πως οι τέσσερις καλύτερες τρίτες του FIBA Europe Cup θα προκριθούν στην επόμενη φάση του θεσμού.

Πλέον η ΑΕΚ βλέπει το επόμενο παιχνίδι της που θα γίνει στην Λάρνακα την ερχόμενη βδομάδα απέναντι στην ρουμάνικη Κλουζ, αφού με μία νίκη θα κλειδώσει την 3η θέση και θα έχει αυξημένες πιθανότητες πρόκρισης στον επόμενο γύρο. Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Γκούντγουιν με 25 πόντους (6 ριμπάουντ, 1 ασσίστ) και Τομάς με 21 πόντους (5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασσίστ). Χωρίς τους τραυματίες Μπρέζετς και Νόουλς αγωνίστηκε η ομάδα της Λάρνακας.

Δυνατά ξεκίνησαν οι φιλοξενούμενοι στο παιχνίδι, καταφέρνοντας μετά από τρία λεπτά να προηγηθούν με 7-0. Η ΑΕΚ προσπάθησε να ανεβάσει στροφές στην συνέχεια, με το σκορ να οδηγείται στο 11-2 στο 5', και σε 13-5 στο 7'. Έπειτα ο Σιζόπουλος με τρίποντο έφερε το σκορ στο 13-8, μειώνοντας την διαφορά στους πέντε πόντους. Μέχρι την ολοκλήρωση της περιόδου το σκορ έφθασε στο 17-11 υπέρ της Πέγια.

Σαφώς βελτιωμένη ήταν η κυπριακή ομάδα με την έναρξη του δεύτερου δεκάλεπτου. Οι Λαρνακείς μείωσαν στο σκορ σε 22-20 μέχρι το 15' ενώ για πρώτη φορά πήραν προβάδισμα στο 17:48 με δίποντο του Γκούντγουιν, όπου το σκορ έφθασε στο 28-27. Η ΑΕΚ διατήρησε το προβάδισμα της μέχρι και την ολοκλήρωση του ημιχρόνου όπου ήταν μπροστά στο σκορ με 36-32.

Με την ίδια καλή εικόνα ξεκίνησε και την τρίτη περίοδο η ΑΕΚ καταφέρνοντας μέχρι το 23' να φέρει την διαφορά στους πέντε πόντους (39-34), ενώ μέχρι το 34:20 η Πέγια μείωσε σε 39-38. Οι διαφορές στο σκορ παρέμειναν μικρές και στην συνέχεια, με την ΑΕΚ να επαναφέρει την διαφορά πέντε πόντων στο 26:17 (44-39). Δύο λεπτά αργότερα το σκορ έφθασε στο 47-41 για την κυπριακή ομάδα, με την Πέγια όμως να μειώνει στους δύο στο τέλος του αγώνα, με το σκορ να φθάνει στο 49-47.

Με παρόμοιο ρυθμό κύλισε ο αγώνας και στα πρώτα στάδια του τέταρτου δεκάλεπτου. Από την μία η ΑΕΚ προσπαθούσε να δημιουργήσει διαφορά μεγαλύτερη των πέντε πόντων που είχε χάσει στον πρώτο αγώνα, και από την άλλη η Πέγια ήθελε να το αποτρέψει, με την κυπριακή ομάδα να είναι σαφώς ανώτερη και να ανοίγει την διαφορά όσο περνούσε η ώρα. Στα μισά της περιόδου το σκορ έφθασε στο 56-49, ενώ η διαφορά στους επτά έμεινε και δύο λεπτά αργότερα (στο 37') με το σκορ να είναι στο 62-55, για να έρθει ο Σιζόπουλος αργότερα και με δίποντο να φέρνει την διαφορά στους εννέα (64-55). Το συγκρότημα του Λίνου Γαβριήλ ήταν ανώτερο στην συνέχεια με το σκορ να φθάνει στο 74-57, ενάμιση λεπτό πριν το φινάλε. Με την ολοκλήρωση του αγώνα η ΑΕΚ πήρε την μεγάλη νίκη με 81-64.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-17, 36-32, 49-47, 81-64.