Διπλό στο χαλαρό

Εκτός έδρας νίκη για την Πετρολίνα ΑΕΚ που επικράτησε μέσα στο Αυγόρου της Ένωσης Νέων Παραλιμίου με 65-47. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι, όμως στα μισά της πρώτης περιόδου και έπειτα η ΑΕΚ ανέβασε στροφές και έφερε τον αγώνα στα μέτρα της. Η Ένωση έκανε προσπάθεια στην τρίτη και τέταρτη περίοδο, μειώνοντας σημαντικά την διαφορά στο σκορ, όμως οι παίκτες της ΑΕΚ ήταν πιο ψύχραιμοι και στο τέλος αύξησαν εκ νέου την διαφορά στο σκορ και πήραν την μεγάλη αυτή νίκη. Χωρίς τους Νόουλς και Πέτροβιτς αγωνίστηκε η Πετρολίνα ΑΕΚ.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Άλεξ Χάρρις με 15 πόντους (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 4 ασσίστ) ενώ εξαιρετικός ήταν επίσης ο Ιάκωβος Παντελή με 12 πόντους (3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 1 ασσίστ). Πολύ καλό παιχνίδι πραγματοποίησε επίσης ο Πρίμοζ Μπρέζετς με 11 πόντους (10 ριμπάουντ, 1 ασσίστ). Για την Ένωση διακρίθηκε ο Ρέι Τζάρβις με 14 πόντους (2 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Εντυπωσιακά ξεκίνησαν το παιχνίδι οι γηπεδούχοι που μέχρι το 4' κατάφεραν και προηγήθηκαν με 9-0. Η Πετρολίνα ΑΕΚ όμως απάντησε και με ένα δικό της σερί δώδεκα πόντων, δύο λεπτά αργότερα έφερε το σκορ στο 12-9 υπέρ της. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα τους μέχρι την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου, με το σκορ να φθάνει στο 15-12.

Τα πρώτα στάδια της δεύτερης περιόδου το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με το σκορ να φθάνει στο 17-12  για την ομάδα του Λίνου Γαβριήλ, στο 12', ενώ δύο λεπτά αργότερα οι "κιτρινοπράσινοι" παρέμειναν μπροστά με 18-14. Στην συνέχεια οι Λαρνακείς ανέβασαν στροφές καταφέρνοντας να δημιουργήσουν διαφορά δώδεκα πόντων μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου (33-21).

Με ένα σερί πέντε πόντων ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ, δημιουργώντας έτσι διαφορά δεκαεπτά πόντων στο σκορ (38-21). Η Ένωση στην συνέχεια πάλεψε για να μπει ξανά στην διεκδίκηση του αγώνα, καταφέρνοντας μέχρι το 28' να μειώσει σε 45-35. Τέσσερις ακόμα πόντους σημείωσαν οι γηπεδούχοι, ενώ δέχθηκαν ένα, μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου που βρήκε την ΑΕΚ να παραμένει μπροστά στο σκορ με 46- 39.

Στην τέταρτη περίοδο η Ένωση τα έδωσε όλα προσπαθώντας να διεκδικήσει την ανατροπή του σκορ και να κυνηγήσει την νίκη. Οι "βυσσινί" κατάφεραν μάλιστα στο 35' να μειώσουν σε 51-45. Η Πετρολίνα ΑΕΚ ήταν όμως καλύτερη στα τελευταία στάδια του αγώνα, καταφέρνοντας να αυξήσει εκ νέου την διαφορά στο σκορ και να πάρει την νίκη με τελικό σκορ 65-47.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-15, 21-33, 39-46, 47-65

Ένωση Νέων Παραλιμνίου (Νικόλας Παπαδόπουλος)

Μπλέικς 8, Θωμά, Στρατής 3, Τζάρβις 14, Παπαδόπουλος 3 (1), Τομάς 6, Χάινς 5, Γουάσινγκτον 8 (2), Πυρίλλης, Ζαντής.