Ήττα στην Τουρκία

Την εκτός έδρας ήττα από την Γκάζιαντεπ μέσα στην Τουρκία γνώρισε η Πετρολίνα ΑΕΚ στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του FIBA Europe Cup με 80-72.

Για σημαντικά χρονικά σημεία μέσα στο παιχνίδι η ΑΕΚ είχε τα δικά της καλά διαστήματα, όμως δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα, με αποτέλεσμα να έχουν μειωθεί σημαντικά οι ελπίδες πρόκρισης της κυπριακής ομάδας στην επόμενη φάση. Αυτή ήταν η τέταρτη ήττα για την ΑΕΚ σε ισάριθμους αγώνες στον θεσμό. Αξίζει να σημειωθεί πως η ΑΕΚ αγωνίστηκε χωρίς τον Πρέστον Νόουλς που είχε τραυματιστεί στον αγώνα της 2ης αγωνιστικής για το Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Ανδρών απέναντι στον ΑΠΟΕΛ.

Με ένα σερί πέντε πόντων ξεκίνησε το παιχνίδι η Γκάζιαντεπ, με την ΑΕΚ να απαντάει και να ισοφαρίζει με δύο πόντους από τον Χάρρις και τρίποντο του Μπιγκς, μέχρι το 3'. Στα επόμενα λεπτά ο αγώνας ήταν ισορροπημένος, με το σκορ να είναι στο 9-8 για τους γηπεδούχους στο 5'. Δυόμιση λεπτά αργότερα η κυπριακή ομάδα ήταν μπροστά στο σκορ με πέντε πόντους διαφορά (17-12), ωστόσο η Γκάζιαντεπ μείωσε την διαφορά στον πόντο μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου όπου βρήκε την ΑΕΚ να προηγείται με 20-19.

Δυνατό ήταν το ξεκίνημα της τούρκικης ομάδας και στην 2η περίοδο, όπου με ένα νέο σερί οκτώ πόντων προηγήθηκε με 27-20 (στο 13:13). Το συγκρότημα του Λίνου Γαβριήλ ανέβηκε στην συνέχεια και ισορρόπησε το παιχνίδι, με το σκορ να φθάνει στο 33-29 (υπέρ της Γκάζιαντεπ) τρία λεπτά πριν το τέλος του Α' Ημιχρόνου. Με την ολοκλήρωση της 2ης περιόδου η τούρκικη ομάδα ήταν μπροστά με 41-37.

Καλή ήταν η εικόνα της Γκάζιαντεπ και στα πρώτα στάδια του δεύτερου ημιχρόνου, με το σκορ να οδηγείται στο 46-39 τρία λεπτά μετά την έναρξη της περιόδου, ενώ δύο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 50-39. Η ΑΕΚ πάλεψε στο παιχνίδι και προσπάθησε να μειώσει την διαφορά στο σκορ, το οποίο έφθασε στο τέλος του δεκαλέπτου στο 65-54.

Προσπάθεια για να ανατρέψει τα εις βάρος της δεδομένα κατέβαλε η κυπριακή ομάδα και στην τέταρτη περίοδο. Στο 35' η ΑΕΚ μείωσε στους οκτώ (69-61) και συνέχισε να ασκεί πίεση προς την Γκάζιαντεπ. Μάλιστα κατάφερε ένα λεπτό πριν το φινάλε με δίποντο του Παντελή να μειώσει στους τρεις την διαφορά (71-68). Με την λήξη της αναμέτρησης η Γκάζιαντεπ πήρε την νίκη με τελικό σκορ 80-72.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-20, 41-37, 65-54, 80-72