Πήρε το ντέρμπι η ΑΕΚ

Την πρώτη της νίκη στο φετινό Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Ανδρών Α' Κατηγορίας πέτυχε η Πετρολίνα ΑΕΚ που επικράτησε το απόγευμα του Σαββάτου (5/11) στο "Κίτιον Αθλητικό Κέντρο" στη Λάρνακα, τον ΑΠΟΕΛ με 77-66. Στο πρώτο ημίχρονο είδαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες, με την ΑΕΚ να ανεβάζει στροφές στα τελευταία λεπτά της δεύτερης περιόδου, παίρνοντας προβάδισμα στο ημίχρονο με 40-31.

Η υπεροχή των "κιτρινοπράσινων" συνεχίστηκε στην τρίτη περίοδο όπου η διαφορά έφθασε μέχρι τους 20 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι δεν τα έβαλαν κάτω, μειώνοντας στην τέταρτη περίοδο την διαφορά στους πέντε πόντους (60-55), όμως η ΑΕΚ είχε πιο καθαρό μυαλό στα τελευταία στάδια του αγώνα και δίκαια πήρε την νίκη με τελικό σκορ 77-66. Για τους γηπεδούχους ο Νόουλς και για τους φιλοξενούμενους ο Παντούρης.

Κορυφαίος του αγώνα ο Πρίμοζ Μπρέζετς με 26 πόντους (7 ριμπάουντ). Εξαιρετικοί για την Πετρολίνα ΑΕΚ ήταν επίσης οι Ιάκωβος Παντελή με 15 πόντους (3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασσίστ) και Άλεξ Χάρρις με 15 πόντους (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).
Απόλυτη ισορροπία υπήρξε στα πρώτα στάδια της αναμέτρησης ανάμεσα στις δύο ομάδες, που ήταν ισόπαλες σε αρκετές περιπτώσεις. Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να ξεφύγει και να δημιουργήσει έστω και μικρή διαφορά στο σκορ που πήγαινε από ισοπαλία σε ισοπαλία, και με τις δύο ομάδες να μένουν πολύ κοντά.

Λίγο πριν την λήξη της πρώτης περιόδου ο ΑΠΟΕΛ ήταν μπροστά με 14-13, όμως ο Νόουλς πριν την λήξη του δεκαλέπτου με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΚ κάνοντας το 16-14.

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε στον αγώνας και στην δεύτερη περίοδο, με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν σε ένα ισορροπημένο αγώνα, όπου το σκορ ήταν συνεχώς σε μικρά επίπεδα διαφοράς. Στο 16' η ΑΕΚ είχε προηγηθεί με 28-24, ενώ οι Λαρνακείς ενάμιση λεπτό μετά παρέμειναν μπροστά στο σκορ με 33-28. Η μεγαλύτερη διαφορά στο σκορ δημιουργήθηκε λίγο πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, όπου η ΑΕΚ έφτασε στο 40-31, το οποίο ήταν και το σκορ στην λήξη της περιόδου.

Πιο καλή ήταν η Πετρολίνα ΑΕΚ στα πρώτα στάδια της τρίτης περιόδου. Οι "κιτρινοπράσινοι" κατάφεραν μετά από δυόμιση λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο να δημιουργήσουν διαφορά 15 πόντων στο σκορ (48-33) .Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι στο παιχνίδι, φέρνοντας την διαφορά στους 20 πόντους (58-38) στο 26:30. Ωστόσο οι "γαλαζοκίτρινοι" δεν τα έβαλαν κάτω, και κατάφεραν να μειώσουν στους δέκα (60-50) μέχρι την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου.

Με ένα σερί πέντε πόντων με τον Μόμπλεϊ ξεκίνησε την τέταρτη περίοδο ο ΑΠΟΕΛ, μειώνοντας έτσι σε 60-55, με την ΑΕΚ να απαντάει με τρίποντο του Παντελή στο 32', με το σκορ να φθάνει στο 63-55. Στο επόμενο δίλεπτο μάλιστα οι Λαρνακείς επανέφεραν την διαφορά στους δέκα πόντους (67-57). Πιο καθαρό μυαλό είχαν οι καλαθοσφαιριστές της ΑΕΚ στα τελευταία στάδια του αγώνα, που πήρε την νίκη με 77-66.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-14, 40-31, 60-50, 77-66