Εύκολη νίκη και πρόκριση για την ΕΝΠ στα ημιτελικά

Η Ένωση Νέων Παραλιμνίου επικράτησε εύκολα της ΕΘΑ στην Λευκωσία με 83-45

Η Ένωση Νέων Παραλιμνίου επικράτησε εύκολα της ΕΘΑ στην Λευκωσία με 83-45, παίρνοντας έτσι την δεύτερη της νίκη σε ισάριθμους αγώνες για την προημιτελική φάση, εξασφαλίζοντας παράλληλα την πρόκριση της στα ημιτελικά, όπου θα συναντήσει την Πετρολίνα ΑΕΚ. Οι «βυσσινί» ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και πέτυχαν μία δίκαιη νίκη. Κορυφαίοι του παιχνιδιού ήταν οι Τέιβον Μάιερς (18 πόντοι, 1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 4 ασσίστ), Μάθιου Εζεκίαχ (15 πόντοι, 14 ριμπάουντ) και Άντονι Χίκεϊ (15 πόντοι, 1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ, 7 ασσίστ).

Η ΕΘΑ ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και μέχρι το 1:30 ήταν μπροστά στο σκορ με 4-2. Στο επόμενο λεπτό ο Άτγουντ με τρίποντο έκανε το 5-4 για την ΕΝΠ, με την ΕΘΑ να αντιδράει και έως το 4:30 να σημειώνει έξι πόντους (από δύο οι Παπάμιχαηλ, Χρίστου και Κωνσταντίνου) οδηγώντας το σκορ στο 10-5. Στο επόμενο ενάμιση λεπτό οι «βυσσινί» σημείωσαν εννέα πόντους (τρεις ο Εζεκίαχ, από δύο οι Χίκεϊ, Ατγούντ, Μάιερς), με το σκορ να πηγαίνει στο 14-10. Μέχρι το 8’ η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες ήταν στους τρεις πόντους (16-13), με την ΕΝΠ να σημειώνει τρίποντο πριν την ολοκλήρωση της περιόδου, με τον Μάιερς, κάνοντας το 19-13.

Ο Πυρίλλης με λέι απ έκανε νωρίς στην Β΄ περίοδο το 21-13, με τον Παναγιώτου να σημειώνει λίγο αργότερα μία ελεύθερη βολή, μειώνοντας για την ΕΘΑ σε 21-14. Στην συνέχεια ακολούθησαν 19 σερί πόντοι για τους φιλοξενούμενους (έξι ο Χαραλάμπους, από τέσσερις οι Εζεκίαχ-Μάιερς, από δύο οι Χίκεϊ-Παπαδόπουλος), με το σκορ να πηγαίνει στο 40-14. Πριν το φινάλε του ημιχρόνου ο Γιάγκου με τρίποντο μείωσε σε 40-17.

Με πέντε πόντους ξεκίνησαν το Γ’ δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι (τρίποντο ο Χίκεϊ, δύο ο Ατγούντ) κάνοντας το 45-17. Στα μισά της περιόδου το σκορ ήταν στο 50-24 για τους «βυσσινί», ενώ δυόμιση λεπτά αργότερα το σκορ οδηγήθηκε στο 57-29. Με το φινάλε της περιόδου το συγκρότημα του Νικόλα Παπαδόπουλου ήταν μπροστά στο σκορ με 61-31.

Μέχρι το 32’ η ΕΝΠ ήταν μπροστά με 65-35, με τους «βυσσινί» να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και στην συνέχεια, καταφέρνοντας έως το 37’ να αυξήσουν την διαφορά που τους χώριζε από την ΕΘΑ κατά επτά πόντους, οδηγώντας το σκορ στο 77-40. Με την ολοκλήρωση του αγώνα η ομάδα του Παραλιμνίου έφυγε με την νίκη με 83-45.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-19 17-40, 31-61, 45-83