Η ΕΘΑ έκανε την έκπληξη και νίκησε τον ΑΠΟΕΛ

Η ΕΘΑ ήταν η νικήτρια του τρίτου και τελευταίου αγώνα για την 5η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, η οποία επικράτησε του ΑΠΟΕΛ με 76-66

Η ΕΘΑ ήταν η νικήτρια του τρίτου και τελευταίου αγώνα για την 5η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, η οποία επικράτησε του ΑΠΟΕΛ με 76-66, σε αναμέτρηση που έγινε στο «Κίτιον Αθλητικό Κέντρο» λόγω τιμωρίας των «γαλαζοκιτρίνων». Οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ σε όλη την διάρκεια του αγώνα, με την ΕΘΑ να καταφέρνει στην Δ’ περίοδο να παίρνει το προβάδισμα και να δημιουργεί διαφορά μέχρι και με δέκα πόντους, η οποία της έδωσε στο τέλος την νίκη. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Ντιόν Ράιτ που σημείωσε 19 πόντους (15 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Πιο καλά ξεκίνησε το παιχνίδι η ΕΘΑ που μέχρι το 2’ ήταν μπροστά στο σκορ με 6-2. Η ομάδα της Έγκωμης διατήρησε το προβάδισμα των τεσσάρων πόντων και στην συνέχεια, όπου το σκορ στο 5’ ήταν στο 12-8, με τον ΑΠΟΕΛ στην συνέχεια να σημειώνει πέντε πόντους (τρίποντο ο Φλέμινγκ, δύο ο Μουρ) και να παίρνει προβάδισμα με 13-12. Οι φιλοξενούμενοι στην συνέχεια πήραν εκ νέου προβάδισμα μετά από λέι απ του Τζόνσον (14-13), όμως η ομάδα του Αντώνη Κωνσταντινίδη απάντησε σημειώνοντας εννέα ακόμα πόντους (πέντε ο Γκάρι, τρεις ο Μουρ, ένα ο Κασκίρης) οδηγώντας το σκορ στο 22-14. Δύο πόντους ακόμα σημείωσε ο Σταυρινίδης για την ΕΘΑ πριν την ολοκλήρωση της περιόδου (22-16).

Με τέσσερις πόντους από τους Τζόνσον και Ράιτ ξεκίνησε την Β’ περίοδο η ΕΘΑ (22-20) ενώ μέχρι το 24:30 η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες μειώθηκε στον ένα (27-26). Έπειτα ο Φίλντς με λέι απ έκανε το 29-26 για τον ΑΠΟΕΛ, με την ΕΘΑ να απαντάει με τέσσερις πόντους από τους Χρίστου και Χόλλιμον, παίρνοντας προβάδισμα με 30-29, στο 16’. Δύο λεπτά αργότερα ο ΑΠΟΕΛ ήταν μπροστά με 37-33, με την ΕΘΑ στο τελευταίο δίλεπτο να σημειώνει τέσσερις πόντους με τους Κωνσταντίνου και Μπρουκς και να ισοφαρίζει σε 37-37.

Ισορροπημένα ξεκίνησε το παιχνίδι με την έναρξη της τρίτης περιόδου, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν από πόντο σε πόντο. Στο 23’ το σκορ ήταν στο 44-44, ενώ ένα λεπτό αργότερα οι δύο ομάδες σημείωσαν από δύο πόντους (Ράιτ για ΕΘΑ, Φίλντς για ΑΠΟΕΛ) με το σκορ να πηγαίνει στο 46-46. Στην συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ πέτυχε τρεις πόντους (δύο ο Γκάρι, ένα ο Μουρ) και πήρε προβάδισμα τριών πόντων (49-46). Η διαφορά αυτή συνεχίστηκε μέχρι και το 27:30 όπου οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν μπροστά με 52-49, με τον Χόλλιμον λίγο αργότερα να σημειώνει τρίποντο και να ισοφαρίζει σε 52-52. Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τον ΑΠΟΕΛ να προηγείται με 55-54.

Παρόμοια ήταν η εικόνα που είδαμε και στα πρώτα στάδια του τέταρτου δεκάλεπτου, όπου οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ, το οποίο ήταν στο 60-57 υπέρ του ΑΠΟΕΛ, στο 31:30. Τρία λεπτά αργότερα η ομάδα του Γιώργου Μπιτζάνη πέτυχε εφτά σερί πόντους  (τρίποντο ο Μπρουκς, από δύο οι Σταυρινίδης-Ράιτ) παίρνοντας προβάδισμα με 64-60, πεντέμιση λεπτά πριν την ολοκλήρωση της αναμέτρησης. Η διαφορά των τεσσάρων πόντων διατηρήθηκε μέχρι και το 37’ όπου το σκορ ήταν στο 68-64 υπέρ της ΕΘΑ, ενώ μέχρι το 39’ οι «κιτρινόμαυροι» αύξησαν την διαφορά στους οκτώ πόντους (74-66). Δύο ακόμα πόντους σημείωσε η ΕΘΑ πριν το τέλος του αγώνα με τον Χόλλιμον, με τους «κιτρινόμαυρους» να παίρνουν την νίκη με τελικό σκορ 76-66.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-16, 37-37, 55-54, 66-76