Final 4: Η ΕΘΑ στον τελικό με την ΑΕΚ

Νίκησε τον ΑΠΟΕΛ με 91-82 και πήρε την πρόκριση

Η ΕΘΑ Έγκωμης είναι η δεύτερη ομάδα που προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό του ΟΠΑΠ Final Four για το Κύπελλο Ανδρών, μετά την νίκη της στον δεύτερο ημιτελικό επί του ΑΠΟΕΛ με 91-82.

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό, με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα μέσα στο παρκέ για την νίκη και την πρόκριση στον μεγάλο τελικό της Κυριακής (11/3 στις 19:00), με τον ΑΠΟΕΛ να ξεκινάει καλύτερα στο παιχνίδι και την ΕΘΑ να είναι ανεβασμένη στο Β’ ημίχρονο, όπου κατάφερε στο τέλος να είναι αυτή που πανηγύρισε την νίκη. Στον τελικό η ΕΘΑ θα συναντήσει την Πετρολίνα ΑΕΚ, η οποία προηγουμένως επικράτησε της ΕΝΠ με 91-78. Κορυφαίοι του αγώνα ήταν οι Γουίτσε με 20 πόντους (2 ριμπάουντ, 7 ασσίστ) και Μπρουκς με 20 πόντους (3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασσίστ). Εξαιρετικός ήταν ο Πέτρος Παπάμιχαηλ που πέτυχε 14 πόντους (4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασσίστ)

Πιο καλά μπήκε ο ΑΠΟΕΛ στο παιχνίδι και στο 1:20 πήρε προβάδισμα με 4-0, ενώ στο 2’ το σκορ ήταν στο 6-2. Έπειτα η ΕΘΑ ήταν βελτιωμένη και μέχρι το 4:15 σημείωσε εννέα σερί πόντους (επτά ο Γουίτσε, δύο ο Μάρτιν) και προηγήθηκε με 11-6. Οι «γαλαζοκίτρινοι» κατάφεραν έως το 5:30 να μειώσουν στον πόντο την διαφορά (13-12) και να πάρουν προβάδισμα ένα λεπτό αργότερα (16-15). Στην συνέχεια είδαμε ένα πιο ισορροπημένο παιχνίδι, όπου το σκορ οδηγήθηκε στο 20-20 μέχρι το 9:30, με τον Πέτρο Παπάμιχαηλ να σημειώνει τρίποντο πριν το φινάλε της περιόδου, δίνοντας προβάδισμα στην ΕΘΑ με 23-20.

Με ένα σερί εννέα πόντων μπήκε στην Β’ περίοδο ο ΑΠΟΕΛ (τρίποντο ο Χάρπερ, από δύο οι Πηλαβάς, Κούνας και Τζέφερσον) παίρνοντας προβάδισμα με 29-23. Στην συνέχεια είδαμε ένα πιο ισορροπημένο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να σημειώνουν μέχρι το 14:30 από τέσσερις πόντους (33-27), ενώ στην συνέχεια ο Χόλλιμον μείωσε σε 33-29 για την ΕΘΑ. Μέχρι το 17:30 το συγκρότημα του Αντώνη Κωνσταντινίδη σημείωσε ακόμα οκτώ πόντους (τέσσερις ο Μπέικερ, τρίποντο ο Κούνας, ένα ο Ζντράβιτς), παίρνοντας για πρώτη φορά προβάδισμα με διαφορά δώδεκα πόντων (41-29). Μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου η ΕΘΑ πέτυχε έξι ακόμα πόντους (τέσσερις ο Μπρουκς, δύο ο Γουίτσε) και μείωσε σε 41-35.

Αρκετά δυναμικά μπήκε στην Γ’ περίοδο η ΕΘΑ που με έξι πόντους (τέσσερις ο Μάρτιν, δύο ο Χόλλιμον) ισοφάρισε σε 41-41. Στο 22’ ο Πηλαβάς έκανε το 43-41, για να απαντήσει ο Παπάμιχαηλ με τρίποντο, δίνοντας προβάδισμα στην ΕΘΑ με 44-43. Έπειτα οι «γαλαζοκίτρινοι» με τέσσερις πόντους από τους Κούνα-Μπέικερ έκαναν το 47-43, προτού ο Παπάμιχαηλ με νέο τρίποντο ισοφαρίσει σε 47-47. Στο 5:30 το σκορ ήταν στο 52-51 υπέρ της ΕΘΑ, η οποία λίγο αργότερα με τρίποντο του Μάρτιν έφερε το σκορ στο 55-51. Μέχρι το 28’ ο ΑΠΟΕΛ μείωσε σε 59-56, με την ΕΘΑ να σημειώνει στο επόμενο λεπτό τέσσερις πόντους με τους Παναγιώτου-Χόλλιμον, παίρνοντας προβάδισμα με 63-56. Μέχρι το φινάλε της περιόδου ο ΑΠΟΕΛ με τέσσερις πόντους από τους Κούνα-Τζέφερσον, μείωσε σε 63-60.

Πολύ θετικό ήταν το ξεκίνημα και στο τέταρτο δεκάλεπτο για την ομάδα του Γιώργου Μπιτζάνη, όπου με τρίποντο του Μπρουκς και λέι απ του Μάρτιν, έφερε το σκορ στο 68-60 μέχρι το 31:30. Ενάμιση λεπτό αργότερα το σκορ ήταν στο 70-63, ενώ μέχρι το 33:30 οι δύο ομάδες πέτυχαν από δύο ακόμα πόντους (72-65). Στην συνέχεια ο Χάρπερ με τέσσερις πόντους μείωσε για τον ΑΠΟΕΛ σε 72-69, ενώ ο Μπρουκς λίγο αργότερα σημείωσε τρίποντο, φέρνοντας την διαφορά ξανά στους έξι (75-69). Μέχρι το 36:15 ο ΑΠΟΕΛ μείωσε σε 75-71, με την ΕΘΑ να πετυχαίνει μέχρι το 37’ ακόμα τέσσερις πόντους με τους Γουντς-Μπρουκς, κάνοντας το 79-71. Έως το 39’ το σκορ πήγε στο 86-79, ενώ με το τέλος του αγώνα η ΕΘΑ πήρε την νίκη με τελικό σκορ 91-82.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-23, 41-35, 60-63, 82-91

ΑΠΟΕΛ (Αντώνης Κωνσταντινίδης): Κούνας 14 (1), Μπέικερ 17 (1), Ζντράβιτς 3, Τζέφερσον 15, Κεμπ 7 (2), Πηλαβάς 6, Ιερωνυμίδης 2, Κασκίρης 3, Χάρπερ 15 (2).

ΕΘΑ (Γιώργος Μπιτζάνης): Μάρτιν 15 (1), Γουίτσε 20, Γουντς 10, Μπρουκς 20 (3), Κωνσταντίνου, Χόλλιμον 10, Παναγιώτου 2, Χρίστου, Παπάμιχαηλ 14 (4), Σταυρινίδης.