ΕΝΠ-ΕΘΑ 76-71: Νίκη Ένωσης σε συναρπαστικό παιχνίδι

Μετά από ένα εξαιρετικό ντέρμπι που πραγματοποιήθηκε στο Αυγόρου, η Ένωση Νέων Παραλιμνίου κατάφερε να πάρει την νίκη, επικρατώντας της ΕΘΑ με 76-61, σε αναμέτρηση που έγινε στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Το παιχνίδι ήταν σε μεγάλο βαθμό ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα μέχρι το τέλος για το θετικό αποτέλεσμα. Με την νίκη αυτή η ΕΝΠ ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας, φτάνοντας τους 19 βαθμούς (7 νίκες – 5 ήττες), ενώ η ΕΘΑ έμεινε στην 4η θέση, φτάνοντας τους 18 βαθμούς (6 νίκες – 6 ήττες). Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Άντονι Χίκεϊ που σημείωσε 29 πόντους (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Ισορροπημένα ξεκίνησε το παιχνίδι, με το σκορ να είναι στο 4-4 μετά από δύο λεπτά αγώνα. Έπειτα η ΕΝΠ σημείωσε οκτώ πόντους (από ένα τρίποντο οι Άτγουντ- Χίκεϊ, δύο ο Παπαδόπουλος) και πήρε προβάδισμα με 12-4 στο 4:30. Οι «βυσσινί» έφεραν την διαφορά στους δώδεκα, δυόμιση λεπτά αργότερα (18-6). Με την ολοκλήρωση της περιόδου οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ με 20-10.

Μέχρι το 12:30 η ΕΘΑ σημείωσε δέκα πόντους, ενώ δέχθηκε τέσσερις, μειώνοντας σε 24-20. Έπειτα ο Χίκεϊ έκανε το 26-20, για να ακολουθήσουν άλλοι επτά πόντοι για την ΕΘΑ (από δύο οι Παναγιώτου, Χόλλιμον, Μπρουκς, ένα ο Τζόνσον) παίρνοντας προβάδισμα με 27-26 στο 16’. Το σκορ παρέμεινε σε πολύ μικρά επίπεδα διαφοράς, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες 30-30 στο 19’. Στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι ήταν συγκεντρωμένοι και κατάφεραν να πετύχουν επτά πόντους, ενώ δέχθηκαν δύο, με το σκορ να οδηγείται στο 37-32.

H ΕΘΑ ξεκίνησε πιο δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο, καταφέρνοντας μέχρι το 22:30 να ισοφαρίσει σε 40-40. Έπειτα είδαμε ένα πιο ισορροπημένο παιχνίδι με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο 42-42 και στο 44-44, μέχρι το 26’. Οι «βυσσινί» στο επόμενο λεπτό σημείωσαν πέντε πόντους με τον Χίκεϊ και πήραν προβάδισμα με 49-44, για να απαντήσουν για την ΕΘΑ οι Παναγιώτου και Χόλλιμον με τέσσερις πόντους, μειώνοντας σε 49-48. Μέχρι το φινάλε της περιόδου η ΕΝΠ πέτυχε έξι πόντους ενώ δέχθηκε ένα, καταφέρνοντας να πάρει εκ νέου προβάδισμα με έξι πόντους διαφορά (55-49).

Μέχρι το 31:30 η Ένωση έφερε την διαφορά στους οκτώ πόντους (59-51), με την ΕΘΑ να μειώνει με τέσσερις πόντους (δύο ο Τζόνσον, από ένα οι Γουίτσε-Χόλλιμον) σε 59-55 μέχρι το 33’. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με τρίποντο του Μάιερς και λέι απ του Πυρίλλη (64-55), με την αντίδραση της ΕΘΑ να είναι άμεση, με τους «κιτρινόμαυρους» να σημειώνουν δώδεκα πόντους (έντεκα ο Χόλλιμον, ένα ο Τζόνσον), έως το 36:10 και να παίρνουν προβάδισμα με 67-64. Οι γηπεδούχοι στην συνέχεια απάντησαν με έξι πόντους (από δύο οι Πυρίλλης, Παπαδόπουλος και Χίκεϊ) φέρνοντας το σκορ στο 70-67 υπέρ τους. Μέχρι το 39:15 οι δύο ομάδες πέτυχαν από δύο πόντους (72-69), ενώ με το φινάλε της αναμέτρησης η ΕΝΠ πήρε την νίκη με τελικό σκορ 76-71.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-10, 37-32, 55-49, 76-71