Δραματική νίκη για ΕΘΑ

Νίκησε τον ΑΠΟΕΛ με 60-57

Την πρώτη της φετινή νίκη σημείωσε η ΕΘΑ Έγκωμης που νίκησε εντός έδρας στο στάδιο «Τάσσος Παπαδόπουλος» Ελευθερία τον ΑΠΟΕΛ με 60-57, σε παιχνίδι που έγινε στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League.

Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό, με τις δύο ομάδες να παραμένουν κοντά στο σκορ καθ’ όλη την διάρκεια του. Οι δύο ομάδες πήγαιναν από πόντο σε πόντο στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα, με την ΕΘΑ να καταφέρνει να φεύγει με την νίκη. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Ντάστιν Τόμας με 17 πόντους (7 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Από τέσσερις πόντους πέτυχαν οι δύο ομάδες έως το 2:30 με το σκορ να πηγαίνει στο 4-4. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και στην συνέχεια, με το σκορ να είναι στο 8-8 στο 5’. Έπειτα οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν καλύτεροι, καταφέρνοντας έως το 7:30 να δημιουργήσουν διαφορά έξι πόντων στο σκορ (17-11). Η ΕΘΑ έδειξε σημάδια βελτίωσης στην συνέχεια, καταφέρνοντας να μειώσει την διαφορά στους πέντε (20-15).

Με έξι πόντους από τον Φλέμινγκ ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο η ΕΘΑ, παίρνοντας προβάδισμα με 21-20. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ήταν βελτιωμένοι, καταφέρνοντας μέχρι το 15’ να προηγούνται με 27-24, ενώ λίγο αργότερα ο Χιλ με τρίποντο ισοφάρισε σε 27-27. Μέχρι το 28’ ακολούθησαν επτά ακόμα πόντοι για την ΕΘΑ (τρίποντο ο Κωνσταντίνου, από δύο οι Σμιθ-Τόμας), με το σκορ να πηγαίνει στο 34-27. Μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου ο ΑΠΟΕΛ σημείωσε δύο ακόμα πόντους με τον Τζάξον (34-29).

Ο ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε την Γ’ περίοδο με δύο πόντους του Τζάξον, για να απαντήσει η ΕΘΑ με τρίποντο του Φλέμινγκ και δύο πόντους από τον Κωνσταντίνου (41-31). Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι με τέσσερις πόντους από τους Γκράχαμ-Ζντράβιτς μείωσαν σε 41-35. Στο 27:30 το σκορ ήταν στο 45-40, με τις δύο ομάδες να σημειώνουν από δύο πόντους (Τομάς για ΕΘΑ, Γκράχαμ για ΑΠΟΕΛ) μέχρι την ολοκλήρωση της περιόδου και το σκορ να οδηγείται στο 47-42.

Η τέταρτη περίοδος ήταν ισορροπημένη στα πρώτα στάδια της. Από την μία η ΕΘΑ προσπαθούσε να διατηρήσει την διαφορά στο σκορ και από την άλλη ο ΑΠΟΕΛ να μειώσει για να μπει στην διεκδίκηση της νίκης. Στο 35’ το σκορ ήταν στο 55-50 υπέρ των γηπεδούχων, με τον ΑΠΟΕΛ να ανεβάζει στροφές στην συνέχεια και να σημειώνει επτά σερί πόντους (πέντε ο Γκράντ, τρίποντο ο Βον) παίρνοντας προβάδισμα με 57-55. Έπειτα ο Παρκς με τρεις πόντους έκανε το 58-57 για την ΕΘΑ, ενώ μέχρι την ολοκλήρωση του παιχνιδιού ο Τομάς σημείωσε δύο ακόμα πόντους και διαμόρφωσε το τελικό 60-57.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-20, 34-29, 47-42, 60-57