Βήμα πρόκρισης για ΕΝΠ

Η Ένωση Νέων Παραλιμνίου ήταν η νικήτρια του πρώτου αγώνα για την προημιτελική φάση των play off της ΟΠΑΠ Basket League, όπου επικράτησε στο Αυγόρου με 82-46 της ΕΘΑ Έγκωμης. Οι «βυσσινί» ήταν καλύτεροι σε όλη την διάρκεια του αγώνα, παίρνοντας μία δίκαιη νίκη. Μόνο με Κύπριους αγωνίστηκε καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα η ΕΘΑ. Οι δύο ομάδες θα αγωνιστούν ξανά μεταξύ τους την ερχόμενη Κυριακή (1/4) και σε περίπτωση νίκης της ΕΝΠ, τότε η ομάδα του Παραλιμνίου θα προκριθεί στα ημιτελικά. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Τέιβον Μάιερς με 30 πόντους (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασσίστ). Εξαιρετικός ήταν επίσης ο Άντονι Χίκεϊ με 21 πόντους (4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασσίστ).

Ισορροπημένα ξεκίνησε το παιχνίδι στο Αυγόρου, με την ΕΝΠ να προηγείται με 6-5 στο 3’. Έπειτα οι γηπεδούχοι με ένα σερί πέντε πόντων έφεραν το σκορ στο 11-5, για να μειώσει η ΕΘΑ με τέσσερις πόντους από τους Παναγιώτου και Σταυρινίδη έως το 5’ σε 11-9. Στο 6’ το σκορ ήταν στο 13-11, με τον Μάιερς λίγο αργότερα να σημειώνει τρεις πόντους και να κάνει το 16-11 για την ΕΝΠ. Το τέλος της περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους να διατηρούν το προβάδισμα πέντε πόντων, με το σκορ να οδηγείται στο 20-15.

Ο Παναγιώτου με τέσσερις πόντους μείωσε έως το 11:30 σε 20-19 για την ΕΘΑ. Αυτοί ήταν και οι μοναδικοί πόντοι που σημείωσε η ομάδα της Έγκωμης στο δεύτερο δεκάλεπτο. Μέχρι και την ολοκλήρωση του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι με ένα σερί 23 πόντων, οδήγησαν το σκορ στο 43-19.

Με τρίποντο του Μάιερς ξεκίνησε την Γ’ περίοδο η ΕΝΠ, με τον Παπάμιχαηλ να μειώνει με μία ελεύθερη βολή σε 46-20, στο 22:30. Μέχρι τα μισά της περιόδου η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες ανέβηκε στους τριάντα πόντους (53-23), με τις δύο ομάδες να σημειώνουν από επτά πόντους στα επόμενα πέντε λεπτά (60-30).

Από δύο πόντους σημείωσαν οι δύο ομάδες μέχρι το 31’ (Πυρίλλης για ΕΝΠ, Χρίστου για ΕΘΑ), με το σκορ να πηγαίνει στο 62-32. Έπειτα ακολούθησαν έντεκα σερί πόντοι για τους γηπεδούχους (πέντε ο Μάιερς, τρίποντο ο Χαραλάμπους, από δύο Εζεκίαχ-Μάιερς) με το σκορ να οδηγείται στο 74-32 στο 34’. Δύο λεπτά αργότερα το σκορ ήταν στο 78-39, ενώ με το τέλος του αγώνα η ΕΝΠ πήρε την νίκη με 82-46.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-15, 43-19, 60-30, 82-46