ΑΕΛ-Απόλλων 90-87: «Γαλαζοκίτρινο» το θρίλερ

Ο ελλιπής Απόλλων πάλεψε ως το τέλος

Η ΕΚΑ ΑΕΛ ήταν η νικήτρια του πρώτου χρονικά αγώνα για την 5η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, όπου επικράτησε δύσκολα του Απόλλωνα εντός έδρας με 90-87. Οι δύο ομάδες παρέμειναν πολύ κοντά στο σκορ καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και κυνήγησαν την νίκη μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, με την ΑΕΛ να είναι η ομάδα που έφυγε με το ροζ φύλλο αγώνος. Αξίζει να σημειωθεί πως ο Απόλλωνας δεν είχε δικαίωμα να χρησιμοποιήσει τους Νέυλορ, Χάρπερ και Έβανς λόγω τιμωρίας των τριών τελευταίων και αγωνίστηκε με επτά καλαθοσφαιριστές απέναντι στην ΑΕΛ. Ο ACS MVP of the game αναδείχθηκε ο Ντιόν Ράιτ με 29 πόντους (1 τρίποντο, 12 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Ισορροπημένα ξεκίνησε το παιχνίδι, με το σκορ να πηγαίνει στο 5-5 μετά από ενάμιση λεπτό αγώνα. Έπειτα οι «γαλαζοκίτρινοι» με οκτώ σερί πόντους (από τρεις οι Κένταν-Παρκς, δύο ο Τάγκσλεϊ) έφεραν το σκορ στο 13-5, στο 3:30. Μέχρι τα μισά της περιόδου ο Απόλλωνας μείωσε σε 15-10, ενώ στο 7’ το σκορ ήταν στο 19-15 υπέρ των γηπεδούχων. Το τέλος της περιόδου βρήκε την ΑΕΛ να προηγείται με 29-18.

Στο 10:30 η ΑΕΛ έφερε την διαφορά στους δεκατρείς (34-21), με τον Απόλλωνα στην συνέχεια να είναι βελτιωμένος και να πετυχαίνει εννέα πόντους έως το 13:30 (επτά ο Ογκουνγέμι, δύο ο Ρέντικας) ενώ είχε δεχθεί δύο πόντους από τον Γιώργο Παλάλα, μειώνοντας σε 36-30. Μέχρι το 15:30 η ΑΕΛ επανέφερε την διαφορά στους εννέα (41-32), με τον Απόλλων να απαντάει με οκτώ πόντους (από τρεις Στέφανος Ηλιάδης-Ρέντικας, δύο ο Παντούρης) μειώνοντας στον πόντο (41-40). Μέχρι την ολοκλήρωση της περιόδου οι δύο ομάδες σημείωσαν από πέντε πόντους (46-45).

Δυναμικά μπήκε στην τρίτη περίοδο ο Απόλλωνας που μέχρι το 24’ σημείωσε δώδεκα πόντους, ενώ είχε δεχθεί πέντε, καταφέρνοντας να προηγηθεί με 57-51. Στην συνέχεια η ΑΕΛ με τρίποντο του Παρκς και δύο πόντους του Κένταν μείωσε σε 57-56, για να ακολουθήσει τρίποντο από τον Ηλιάδη που έφερε την διαφορά ξανά στους τέσσερις (60-56). Μέχρι το 37:30 το σκορ ήταν στο 65-62 για τον Απόλλωνα, ενώ το τέλος της περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 69-69.

Από δύο πόντους σημείωσαν στο πρώτο ενάμιση λεπτό του αγώνα οι δύο ομάδες (71-71), ενώ στο 33’ το σκορ πήγε στο 75-74 υπέρ της ΑΕΛ. Ένα λεπτό αργότερα οι δύο ομάδες πέτυχαν από δύο ακόμα πόντους (Ράιτ για ΑΕΛ, Στυλιανού για Απόλλων) με το σκορ να πηγαίνει στο 77-76, ενώ έως το 35’ η ΑΕΛ σημείωσε έξι πόντους (από τρεις Παρκς και Τζάξον) φέρνοντας το σκορ στο 83-76. Ο Απόλλωνας απάντησε με δύο διαδοχικά τρίποντα από τους Τομπάζο και Στέφανο Ηλιάδη, μειώνοντας σε 83-82 στο 36’. Έως το 38:40 η ΑΕΛ σημείωσε άλλους τρεις πόντους με τον Παρκς (86-82). Στο επόμενο λεπτό το σκορ ήταν στο 88-84, με τον Τομπάζο να ευστοχεί σε τρίποντο στο 39:48 και να μειώνει στον πόντο (88-87). Πριν το φινάλε του αγώνα ο Παρκς με δύο ελεύθερες βολές διαμόρφωσε το τελικό 90-87.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-18, 46-45, 69-69, 90-87