Το σήκωσε στο σπίτι της!

Η Πετρολίνα ΑΕΚ είναι η νέα Κυπελλούχος Κύπρου, μετά την επικράτηση της στον μεγάλο τελικό κόντρα στον Κεραυνό με 62-58, μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο "Κίτιον Αθλητικό Κέντρο", στην παρουσία 2000 φίλων των δύο ομάδων και της κυπριακής καλαθοόσφαιρας. Και οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα μέσα στον αγωνιστικό χώρο, και είχαν τα δικά τους καλά διαστήματα στο παιχνίδι, κυνηγώντας την νίκη μέχρι το τέλος, με την Πετρολίνα ΑΕΚ να είναι αυτή που πανηγύρισε την κατάκτηση του τροπαίου. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Πρίμοζ Μπρέζετς που σημείωσε 19 πόντους (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Με δίποντο του Αμπουκάρ ξεκίνησε το παιχνίδι ο Κεραυνός, με την Πετρολίνα ΑΕΚ να απαντάει με οκτώ πόντους (έξι ο Ντάσιτς, δύο ο Μπρέζετς) κάνοντας το 8-2 στο 4'. Ο Κεραυνός μείωσε σε 8-4, ξανά με τον Αμπουκάρ, με τους Λαρνακείς να σημειώνουν άλλους έξι πόντους (από τρεις Τομάς και Ντάσιτς) φέρνοντας την διαφορά στους δέκα (14-4). Η διαφορά στο σκορ παρέμεινε σε αυτά τα επίπεδα μέχρι και την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου, όπου η ΑΕΚ ήταν μπροστά στο σκορ με 20-10.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι που είδαμε στην Β' περίοδο, με το σκορ να οδηγείται στο 22-13 στο 11', ενώ δύο περίπου λεπτά αργότερα η ΑΕΚ έφερε την διαφορά στους δεκατρείς (28-15). Έπειτα ο Κεραυνός ανέβασε στροφές και σημείωσε δεκατρείς σερί πόντους (έξι ο Παρκς, πέντε ο Ρος, δύο ο Μιχαήλ) και ισοφάρισε σε 28-28 στο 27:30. Το συγκρότημα του Χριστόφορου Λειδαδιώτη πέτυχε άλλους τέσσερις πόντους, ενώ δέχθηκε ένα, μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου και πήρε προβάδισμα με 32-29.

Με δίποντο του Άντερσον ξεκίνησε την δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ, μειώνοντας σε 32-31, με τον Κεραυνό να απαντάει με πέντε πόντους (τρίποντο ο Μπάρκερ, δύο ο Παρκς) φέρνοντας την διαφορά στους έξι (37-31). Στην συνέχεια ο Πέτροβιτς σημείωσε τρίποντο για την ΑΕΚ (37-34), με τον Κεραυνό να πετυχαίνει άλλους πέντε πόντους μέχρι το 25' και να φέρνει το σκορ στο 42-34. Από δύο ακόμα πόντους πέτυχαν οι δύο ομάδες μέχρι το 27', με το σκορ να οδηγείται στο 44-36. Οι Λαρνακείς στην συνέχεια ανέβασαν στροφές και μέχρι την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου σημείωσαν οκτώ πόντους, ενώ δέχθηκαν ένα, μειώνοντας στον πόντο την διαφορά (45-44).

Το πρώτο καλάθι στην Δ' περίοδο σημειώθηκε στο 32:30, με τον Μπρέζετς να δίνει ξανά προβάδισμα στην ΑΕΚ με 46-45. Ο Κεραυνός απάντησε ενάμιση λεπτό αργότερα με τρεις πόντους από τον Μπάρκερ, ο οποίος έκανε το 48-46 υπέρ της ομάδας του. Μέχρι το 36' η ΑΕΚ σημείωσε δύο τρίποντα με τους Παντελή και Πέτροβις και ο Κεραυνός πέντε ακόμα πόντους (τρίποντο ο Ρος, δύο ο Μπάρκερ) με το σκορ να οδηγείται στο 53-52 υπέρ των "ερυθροκίτρινων".  Στην συνέχεια και μέχρι το 37:30 η ΑΕΚ σημείωσε έξι πόντους (τρίποντο ο Παντελή, δύο ο Μπρέζετς, ένα ο Ρομάς) δημιουργώντας διαφορά πέντε πόντων (58-53). Έπειτα ο Ρος με τρίποντο μείωσε σε 58-56, για να απαντήσει ο Πέτροβιτς με κάρφωμα και να επαναφέρει την διαφορά στους τέσσερις (60-56) ενάμιση λεπτό πριν την ολοκλήρωση του αγώνα. Μισό λεπτό αργότερα ο Ρος ήταν εύστοχος σε δύο ελεύθερες βολές κάνοντας το 60-58. Πριν το τέλος του αγώνα ο Τόμας σημείωσε δύο ακόμα ελεύθερες βολές φέρνοντας το σκορ στο τελικό 62-58.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-10, 29-32, 44-45, 62-58