Στο F4 η Ένωση

Η Ένωση Νέων Παραλιμνίου εξασφάλισε την συμμετοχή της στο φετινό Final Four του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Ανδρών Α' Κατηγορίας, μετά την νίκη της επί του Απόλλωνα με 103-59. Οι "βυσσινί" ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα από την ομάδα της Λεμεσού, και δίκαια πήραν την νίκη και την πρόκριση. Κορυφαίοι της αναμέτρησης ήταν οι Γκέρι Μπλέικς με 25 πόντους (3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασσίστ) και Τζάρβις Ρέι με 23 πόντους (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Με ένα σερί εννέα πόντων μπήκε στο παιχνίδι η Ένωση (τέσσερις ο Τομάς, τρεις ο Ρέι, δύο ο Μπλέικς) φέρνοντας το σκορ στο 9-0 στο πρώτο ενάμιση λεπτό. Ο Απόλλωνας προσπάθησε να αντιδράσει, μειώνοντας την διαφορά στους πέντε στο επόμενο τρίλεπτο (13-8). Η Ένωση όμως ήταν καλύτερη στην συνέχεια, καταφέρνοντας μέχρι το 7:30 να δημιουργήσει διαφορά δεκαεπτά πόντων (27-10). Το τέλος της περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους  να είναι μπροστά με 31-13.

Η Ένωση μπήκε ξανά αρκετά δυνατά και στο δεύτερο δεκάλεπτο, φέρνοντας την διαφορά στους είκοσι πόντους στο 12' με το σκορ να είναι στο 35-15 ενώ στο επόμενο τρίλεπτο η διαφορά αυξήθηκε κατά πέντε ακόμα πόντους (42-17). Ο Απόλλωνας είχε καλύτερη εικόνα στην συνέχεια, καταφέρνοντας να μειώσει ελαφρώς την διαφορά, με το σκορ να οδηγείται στο 50-31 στο τέλος του ημιχρόνου.

Ο Απόλλωνας ξεκίνησε αρκετά καλά το δεύτερο ημίχρονο, καταφέρνοντας μέχρι το 25' να σημειώσει δέκα πόντους και να δεχθεί μόλις δύο, μειώνοντας την διαφορά στους έντεκα (52-41). Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και κατάφεραν να επαναφέρουν την διαφορά στους δεκαεννέα πόντους, μέχρι το φινάλε της τρίτης περιόδου, με το σκορ να είναι στο 68-49.

Με έξι πόντους (τέσσερις ο Ρέι, δύο ο Τομάς) μπήκε στην Δ' περίοδο η ΕΝΠ φέρνοντας το σκορ στο 74-49. Ο Απόλλωνας προσπάθησε να αντιδράσει, όμως το συγκρότημα του Νικόλα Παπαδόπουλου ήταν ανώτερο και μέχρι το 35' το σκορ οδηγήθηκε στο 84-52, ενώ με την ολοκλήρωση της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι πήραν την νίκη και την πρόκριση με τελικό σκορ 103-59.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-13, 50-31, 68-49, 103-59