Κρίθηκε στο 4ο δεκάλεπτι

Την νίκη με 81-69 πέτυχε η Πετρολίνα ΑΕΚ στην 9η αγωνιστική του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α' Κατηγορίας, απέναντι στην ΕΘΑ Έγκωμης, που πάλεψε το παιχνίδι μέχρι τα τελευταία στάδια του. Μικρές ήταν οι διαφορές που χώριζαν τις δύο ομάδες σε μεγάλα σημεία του αγώνα, με την ομάδα της Λάρνακας να είναι ανώτερη από τα μέσα της τρίτης περιόδου και έπειτα, φεύγοντας στο τέλος με την νίκη. Κορυφαίοι για τους Λαρνακείς ήταν οι Λέοναρντ Πίγκραμ με 20 πόντους (4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασσίστ), Πρίμοζ Μπρέζετς με 19 πόντους (7 ριμπάουντ) και Τόρεϊ Τομάς με επίσης 19 πόντους (3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 4 ασσίστ).

Ισορροπημένα ήταν τα πρώτα στάδια της αναμέτρησης με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν από πόντο σε πόντο, με το σκορ να είναι στο 6-6 στο 2:30, ενώ μισό λεπτό μετά ήταν στο 9-8 για την ΕΘΑ. Οι φιλοξενούμενοι στην συνέχεια με κάρφωμα του Έσο και τρίποντο του Γουόλκερ έφεραν την διαφορά στους έξι, με το σκορ να φθάνει στο 14-8. Η ΑΕΚ αντέδρασε, και κατάφερε να πάρει ξανά προβάδισμα στο 7:20 όταν το σκορ έφθασε στο 18-17. Μέχρι και την ολοκλήρωση της περιόδου η ομάδα της Λάρνακας σημείωσε άλλους έξι πόντους (24-17).

Με τέσσερις πόντους από τον Έσο ξεκίνησε την δεύτερη περίοδο η ΕΘΑ, μειώνοντας σε 24-21. Η ομάδα της Έγκωμης έδειχνε αρκετά ορεξάτη στο παρκέ, καταφέρνοντας μέχρι το 15' να πάρει προβάδισμα με 27-26. Στην συνέχεια είδαμε και πάλι ένα ισορροπημένο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να παραμένουν πολύ κοντά στο σκορ, το οποίο έφθασε στο 34-34 μέχρι το 18:30. Με την λήξη του ημιχρόνου η ΑΕΚ είχε ελαφρύ προβάδισμα με 39-38.

Όπως τελείωσε η δεύτερη περίοδος, έτσι συνεχίστηκε και η τρίτη, με τις δύο ομάδες να κάνουν ένα ισορροπημένο παιχνίδι μέχρι και το 23' όπου το σκορ ήταν στο 45-44 για την ΑΕΚ. Οι γηπεδούχοι στην συνέχεια σημείωσαν έντεκα σερί πόντους στο επόμενο δίλεπτο, φέρνοντας το σκορ στο 56-44. Οι Λαρνακείς διεύρυναν την διαφορά στο σκορ μέχρι το 18' στους δεκατέσσερις πόντους (62-48), με την ΕΘΑ να σημειώνει επτά σερί πόντους στην συνέχεια, μειώνοντας σε 62-55, προτού ο Τρισόκκας με δίποντο φέρει το σκορ στο 64-55 με λέι απ, όπου ήταν και το σκορ τρίτου δεκαλέπτου.

Η ΕΘΑ μπήκε στην τέταρτη περίοδο με μοναδικό στόχο να παλέψει για την ανατροπή, και κατάφερε μέχρι το 33' να μειώσει στους επτά την διαφορά (66-59). Από την άλλη η ΑΕΚ απέδειξε την ποιότητα που διαθέτει, καταφέρνοντας τρία λεπτά μετά να επαναφέρει την διαφορά στους δεκατρείς (74-61). Με την ολοκλήρωση του αγώνα οι "κιτρινοπράσινοι" πήραν την νίκη με τελικό σκορ 81-69.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-17, 39-38, 62-55, 81-69