Δεύτερη νίκη για την ΕΘΑ

Την δεύτερη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε η ΕΘΑ Έγκωμης που επικράτησε μέσα στο "Τάσσος Παπαδόπουλος Ελευθερία" της ΕΝΠ με 92-83 σε αναμέτρηση που έγινε στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α' Κατηγορίας. Το παιχνίδι ήταν "χορταστικό", με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα μέχρι τέλους για το θετικό αποτέλεσμα.

Κορυφαίοι του αγώνα ήταν οι Κρίστοφερ Ορτίζ με 22 πόντους (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασσίστ) και Μάξι Έσο με 21 πόντους (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 1 ασσίστ). Εξαιρετικοί για τους νικητές ήταν επίσης οι Λερόν Μπαρνς με 17 πόντους (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 1 ασσίστ) και Μπάντεν Τζάξεν με 16 πόντους (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασσίστ). Από την ΕΝΠ ξεχώρισαν οι Τζάρβις Ρέι (21 πόντοι, 2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 1 ασσίστ) και Γκέρι Μπλέικς (20 πόντοι, 2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασσίστ)

Αρκετά πλούσιο σε θέαμα ήταν το παιχνίδι από τα πρώτα στάδια του, με τους φιλοξενούμενους να ξεκινούν δυνατά και μετά από 1' να προηγούνται με 8-3. Έπειτα η ΕΘΑ ανέβηκε και ισοφάρισε σε 8-8, ενώ το σκορ να οδηγήθηκε στο 16-14 (για την ΕΝΠ) μέχρι το 5'. Στην συνέχεια είδαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, με το σκορ να είναι στο 21-21 στα επόμενα δυόμιση λεπτά, ενώ με την λήξη του δεκαλέπτου η Ένωση ήταν μπροστά με 28-27.

Πιο καλά μπήκε στην επανάληψη η ΕΘΑ που στο 12:30 έφερε το σκορ στο 33-30 υπέρ της. Στην συνέχεια και πάλι είδαμε ισορροπημένο αγώνα, με τις δύο ομάδες να είναι πολύ κοντά στο σκορ μεταξύ τους. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν με έξι πόντους διαφορά, στο 16', με το σκορ να είναι στο 40-34. Οι "βυσσινί" κατάφεραν να πάρουν ξανά "κεφάλι στο σκορ" δύο λεπτά αργότερα, όπου ήταν μπροστά με 43-42. Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε την ΕΘΑ να προηγείται με 49-47.

Αρκετά καλό ξεκίνημα έκανε η Ένωση στην τρίτη περίοδο, καταφέρνοντας μέχρι το 23' να πάρει προβάδισμα με 58-53. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και πετυχαίνοντας οκτώ σερί πόντους (από τρεις οι Έσο και Ορτίζ, δύο ο Μπάρνς) έφεραν το σκορ στο 61-58 μέχρι το 35:30. Αργότερα και μέχρι την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, και με την λήξη της περιόδου η ΕΘΑ ήταν μπροστά στο σκορ με 69-66.

Με δύο ελεύθερες βολές του Έσο ξεκίνησε την τέταρτη περίοδο η ΕΘΑ φέρνοντας το σκορ στο 71-66, με τους φιλοξενούμενους να απαντούν μειώνοντας στον πόντο μέχρι το 32:30 (73-72). Οι γηπεδούχοι επανέφεραν την διαφορά στους εφτά μέχρι το 34:30 όπου το σκορ ήταν στο 81-74. Ενάμιση λεπτό πριν το φινάλε του αγώνα η ΕΘΑ ήταν μπροστά με 88-79, δείχνοντας να πατάει πιο καλά στο παρκέ. Με την ολοκλήρωση του αγώνα οι "κιτρινόμαυροι" πήραν την νίκη με τελικό σκορ 92-83.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-28, 49-47, 69-66, 92-83