Σταθερά καλή η Ένωση

Την τρίτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε η Ένωση Νέων Παραλιμνίου όπου επικράτησε με 78-69 της ΕΘΑ σε αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στο Αυγόρου. Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό, με το σκορ να παραμένει σε όλη την διάρκεια του αγώνα σε μικρά επίπεδα διαφοράς. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 18-15 στο πρώτο δεκάλεπτο, με την ΕΘΑ να κάνει την ανατροπή και να προηγείται με 40-35 και 52-45 στην δεύτερη και τρίτη περίοδο αντίστοιχα. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Ένωση έκανε εκ νέου την ανατροπή στο σκορ, σημειώνοντας 33 πόντους (ενώ η ΕΘΑ είχε σημειώσει 17) παίρνοντας την νίκη με τελικό σκορ 78-69.

Κορυφαίος του αγώνα ο Γκέρι Μπλέικς που σημείωσε 17 πόντους (1 τρίποντο, 12 ριμπάουντ, 4 ασσίστ) ενώ εξαιρετικοί ήταν επίσης οι Τζάρβις Ρέι (17 πόντοι, 3 τρίποντα, 1 ριμπάουντ, 2 ασσίστ) και Τάιλερ Χάινς (16 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Ισορροπημένα κύλισαν τα πρώτα στάδια του αγώνα, με τις δύο ομάδες να παραμένουν κοντά στο σκορ και την ΕΘΑ να προηγείται με 4-2 μετά από δυόμιση λεπτά στον αγώνα. Έπειτα η Ένωση σημείωσε επτά σερί πόντους, παίρνοντας προβάδισμα με 9-4 μέχρι το 4:30, ενώ με την εξέλιξη του αγώνα η ομάδα της Έγκωμης ισορρόπησε το παιχνίδι, και στην συνέχεια πήρε προβάδισμα στο 7:30 με 13-11. Ωστόσο με το τέλος του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 18-15.

Με τρίποντο του Κόλιμον και δίποντο του Έσο ξεκίνησε την δεύτερη περίοδο η ΕΘΑ που πήρε προβάδισμα με 18-20. Η ομάδα της Έγκωμης είχε ελαφριά υπεροχή σε αυτό το δεκάλεπτο, καταφέρνοντας μέχρι το 16' να είναι μπροστά με 29-23, ενώ με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου η διαφορά ήταν στους πέντε πόντους για την ΕΘΑ, με το σκορ να είναι στο 40-35.

Με τέσσερις πόντους από τους Ρέι και Μπλέικς ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο η Ένωση Νέων Παραλιμνίου μειώνοντας έτσι σε 40-39. Η ΕΘΑ απάντησε με δύο δίποντα από τους Μπαρνς και Έσο, φέρνοντας το σκορ στο 44-39, ενώ η ΕΝΠ σημείωσε άλλους δύο πόντους με λέι απ του Χάινς και μείωσε στους τρεις (44-41) μέχρι το 25'. Οι "κιτρινόμαυροι" παρέμειναν μπροστά στο σκορ μέχρι και την λήξη του δεκαλέπτου, που τους βρήκε να προηγούνται με 52-45.

Ο Κόλιμον με τρίποντο έφερε στο 31' το σκορ στο 55-45 για την ΕΘΑ, δίνοντας στην ομάδα του για πρώτη φορά προβάδισμα διψήφιου αριθμού. Οι "βυσσινί" απάντησαν με έξι πόντους του Μπλέικς, μειώνοντας στο επόμενο λεπτό σε 55-51 ενώ μέχρι το 35' το σκορ οδηγήθηκε στο 62-56 υπέρ της ΕΘΑ. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι όμως με ένα σερί εννέα πόντων (δύο ο Χάινς, τέσσερις ο Τομάς, τρίποντο ο Θωμά) πήραν προβάδισμα με 65-62, 3' πριν το τέλος. Η ΕΘΑ απάντησε με τρίποντο του Μπάρνς, ισοφαρίζοντας σε 65-65, με την Ένωση να σημειώνει άλλους έξι πόντους (από δύο οι Μπλέικς, Τομάς, Χάινς) δημιουργώντας διαφορά έξι πόντων στο σκορ (71-65) στο 38:13. Παρά τις προσπάθειες που κατέβαλε η ΕΘΑ στα τελευταία στάδια του αγώνα, η Ένωση Νέων Παραλιμνίου ήταν η μεγάλη νικήτρια με τελικό σκορ 78-69.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-15, 35-40, 45-52, 78-69

Ένωση Νέων Παραλιμνίου (Νικόλας Παπαδόπουλος)

Πυρίλλης, Ρέι 17 (3), Γουάσινγκτον 10 (2), Μπλέικς 17 (1), Χάινς 16, Στρατής, Θωμά 7 (1), Παπαδόπουλος, Τομάς 11.