Αυτή ήταν Ελλάδα! Διέλυσε την Πολωνία

Στους «16» του Eurobasket όπου θα αντιμετωπίσει την Λιθουανία.

Στην τελευταία της ευκαιρία στο Ευρωμπάσκετ, η Εθνική θυμήθηκε τον καλό της εαυτό και νίκησε 95-77 την Πολωνία, για να πάρει το εισιτήριο για την Πόλη και να αντιμετωπίσει στους «16» τη Λιθουανία, το Σάββατο (9/9).

Μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο αντιμετώπισε προβλήματα η ομάδα του Κώστα Μίσσα, αλλά στη συνέχεια με «όπλο» την άμυνα και τους Καλάθη και Σλούκα να… οργώνουν το παρκέ, επέβαλλε πλήρως τον ρυθμό της και πήρε το πολύτιμο ροζ φύλλο.

Ο γκαρντ του Παναθηναϊκού τελείωσε την αναμέτρηση με 24 πόντους και 10 ασίστ, ενώ ο παίκτης της Φενέρ σταμάτησε στους 26 πόντους.

Με χαμηλό σχήμα και τον Αγραβάνη στο «5» ξεκίνησε η Εθνική, μαζί με τους Πρίντεζη, Παπανικολάου, Σλούκα και Καλάθη. Η Ελλάδα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και πήρε ένα αρχικό προβάδισμα (10-6), το οποίο και διατήρησε στο πρώτο τρίλεπτο. Ωστόσο, στη συνέχεια η άμυνα άρχισε να… μπάζει, με αποτέλεσμα οι Πολωνοί να σκοράρουν ανενόχλητοι μέσα στη ρακέτα (12-15), στα μισά. Μάλιστα, οι Κούλιγκ και Βαζίνσκι «ζεστάθηκαν» από την περιφέρεια, με την ομάδα του Τέιλορ να πηγαίνει αρχικά στο +6 (14-20) και περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου ακόμη και στο +7 (17-24). Οι Σλούκας και Παπαγιάννης προσπάθησαν να κρατήσουν την Εθνική, αλλά οι Πολωνοί συνέχισαν το επιθετικό… πάρτι τους, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο +6 (23-29).

Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου μπήκε μία άλλη Εθνική. Η σφιχτή άμυνα, με απόλυτο έλεγχο των ριμπάουντ από τη μία και η καλή κυκλοφορία στην επίθεση από την άλλη, έδωσαν την ευκαιρία στην Ελλάδα να τρέξει ένα 9-0, με απανωτά τρίποντα, για το προβάδισμα (32-29). Χάρη στις εξαιρετικές της άμυνες με τα διαδοχικά κλεψίματα, η ομάδα του Μίσσα έβγαλε αιφνιδιασμούς και κατάφερε να φτάσει στο +6 (39-33), στα τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Κάποια λάθη των διεθνών μας έδωσαν το δικαίωμα στην Πολωνία να πλησιάσει (39-37), με τις λύσεις να έρχονται ξανά από την άμυνα και έτσι η Ελλάδα να πηγαίνει στο +7 (44-37) και με τον Σλούκα να την κρατάει επιθετικά, να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το +6 (49-43).

Στην αρχή της τρίτης περιόδου, η Ελλάδα δεν είχε το… αντίδοτο για τον Κούλιγκ και έτσι η Πολωνία έφερε το ματς στα ίσα (51-51). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι δύο ομάδες αντάλλασσαν καλάθια, με το τρίποντο του Κόζαρεκ να δίνει το προβάδισμα στους αντιπάλους μας (58-59), στα μισά. Η εξέλιξη αυτή «ξύπνησε» τους παίκτες του Μίσσα και με πρωταγωνιστή τον Καλάθη πέρασαν μπροστά (62-59), αλλά ο Κόζαρεκ έφερε για άλλη μία φορά το παιχνίδι στην ισοπαλία (62-62), στα τρία λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Εκεί, η Εθνική μας άρχισε να ακουμπάει την μπάλα στη ρακέτα και τον Μπουρούση, ο οποίος ανταπεξήλθε και έτσι τη διατηρούσε μπροστά μέχρι τη λήξη (70-67).

Η Εθνική έπαιζε με υπομονή στο τέταρτο δεκάλεπτο και έτσι ήταν σταθερά μπροστά, ενώ με τρίποντο του Καλάθη πήγε στο +6 (77-71). Η άμυνα άρχισε να δουλεύει… υποδειγματικά, με τον Σλούκα να «πυροβολεί» από τα 6,75μ. και να στέλνει την Ελλάδα στο +9 (80-71), στα μισά. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Μίσσα είχαν τον απόλυτο έλεγχο με τον Καλάθη να συνεργάζεται άψογα με τους ψηλούς και έτσι η διαφορά να εκτοξεύεται στο +12 (87-75), στα δύο λεπτά πριν τη λήξη. Πλέον, το νερό είχε μπει στο… αυλάκι και έτσι η «επίσημη αγαπημένη» πήρε τη νίκη με το τελικό και επιβλητικό 95-77.

Τα δεκάλεπτα: 23-29, 49-43, 70-67, 95-77

Ελλάδα (Μίσσας): Καλάθης 24 (4τρ., 10 ασίστ), Μπουρούσης 10, Σλούκας 26 (5), Παππάς 3 (1), Παπαγιάννης 8 (8 ριμπάουντ), Πρίντεζης 14 (1), Παπανικολάου 8 (2), Μάντζαρης, Αγραβάνης, Παπαπέτρου, Αντετοκούνμπο.

Πολωνία (Τέιλορ): Σοκολόφσκι 2, Σελ, Κούλιγκ 26 (3), Ζαμοΐσκι 5 (1), Πονίτκα 8, Βαζίνσκι 17 (1), Κόζαρεκ 12 92), Γκίελο, Καρνόφσκι 7.