Με «βόμβα» Αθηναίου από την… Αθήνα η Ελλάδα «απέδρασε»!

Μεγάλη νίκη στην παράταση για την Ελλάδα επί της Μεγάλης Βρετανίας

Ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ τρίποντο του Αθηναίου στα 3,4'' πριν το τέλος, χάρισε στην παράταση τη νίκη (95-92) στην Ελλάδα κόντρα στη Μεγ. Βρετανία, σώζοντάς την από τις τάσεις αυτοκτονίας που έδειξε!

Νωθρό ξεκίνημα έκανε στην αναμέτρηση η Ελλάδα, με πολλά άστοχα σουτ και λάθη, με αποτέλεσμα η Μεγάλη Βρετανία να είχε τον έλεγχο μέχρι τα μισά (10-6). Στη συνέχεια, οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου αντέδρασαν με καλή άμυνα και χτυπώντας μέσα από τη ρακέτα, με αποτέλεσμα να πάρουν το προβάδισμα (12-14), περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε με εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό (17-14), με τον Λαρεντζάκη να βάζει ξανά μπροστά την «επίσημη αγαπημένη» με δικού τους πόντους στη λήξη της περιόδου (17-18).

Το ίδιο «μουδιασμένη» ήταν η Εθνική και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τη Μεγάλη Βρετανία όχι μόνο παίρνει εκ νέου το προβάδισμα, αλλά με απανωτά τρίποντα να φτάνει ακόμη και στο +6 (30-24). Με κάποιες καλές άμυνες, που έδωσαν εύκολα καλάθια στο ανοικτό γήπεδο, η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου πλησίασε στο καλάθι (30-28), αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν ξανά ρυθμό από την περιφέρεια, ξεφεύγοντας στο +5 (35-30). Όμως, στο τελευταίο τρίλεπτο του ημιχρόνου, η «επίσημη αγαπημένη» έπαιξε καλή άμυνα και έτσι πήγε στα αποδυτήρια στην ισοπαλία (37-37).

Ούτε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου έλεγε να… συνέλθει η Ελλάδα, με τη Μεγάλη Βρετανία να βγάζει περισσότερη ενέργεια και όχι μόνο να διατηρεί σταθερά το προβάδισμά της, αλλά να φτάνει ακόμη και στο +7 (48-41). Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, ξεκίνησε η αντεπίθεση με μπροστάρη τον Μπουρούση, ο οποίος πήρε την Εθνική στις… πλάτες του και έτσι η διαφορά μειώθηκε στην ελάχιστη τιμή της (52-51). Μάλιστα, με τους Γιαννόπουλο και Βασιλόπουλο (ο οποίος έβγαζε και τρομερές άμυνες) να πετυχαίνουν από ένα ζευγάρι βολών ο καθένας, η «επίσημη αγαπημένη» πέρασε ξανά μπροστά (52-55), με τους γηπεδούχους να μειώνουν 54-55 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λαρεντζάκη, η Ελλάδα πήρε τα ηνία του ματς στην αρχή της τέταρτης περιόδου και αρχικά έφτασε στο +5 (56-61) και συνεχίζοντας το… βιολί του την έστειλε στο +8 (59-67), στο 35’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το νερό είχε μπει στο… αυλάκι για την Εθνική, με τους Μπουρούση και Γιαννόπουλο να την στέλνουν στο +12 (63-75), περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος. Οι παίκτες του Σκουρτόπουλου βιάστηκαν να τελειώσουν το… παιχνίδι, με τους γηπεδούχους να πλησιάζουν (70-76) στο 1:47’’. Αλλά, οι τάσεις… αυτοχειρίας συνεχίστηκαν, καθώς χάνοντας βολές και κάνοντας απανωτά λάθη, το +10 (70-80) του 39’ έδωσε το δικαίωμα στους γηπεδούχους να επιστρέψουν, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση (83-83)!

Χωρίς συγκέντρωση μπήκε η Εθνική και στο έξτρα πεντάλεπτο, με τους Βρετανούς να μπαίνουν με τον ενθουσιασμό της ανατροπής που έκαναν και να παίρνουν τα ηνία του ματς (92-89), ενώ νωρίτερα είχαν πάει ακόμη και στο +4 (90-86). Με τις δύο βολές του Αθηναίου, η διαφορά μειώθηκε στον πόντο (92-91) και ύστερα από ένα δικό του ΤΕΡΑΣΤΙΟ τρίποντο από τα 8 μέτρα στα 3,7’’ έβαλε ξανά μπροστά την Ελλάδα (92-94)! Η άμυνα στο τέλος βγήκε και με μία βολή του Μαργαρίτη η Ελλάδα πήρε τη νίκη με το τελικό 95-92!

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 37-37, 54-55, 83-83 κ.α., 92-95 παρ.

Πηγή:sport-fm.gr

Εθνική: Τελευταία Ενημέρωση