Επίσημη… αγριεμένη με Αντετοκούνμπο!

Ιδανική πρεμιέρα για την Εθνική στο Ευρωμπάσκετ. Αν και απώλεσε διαφορά 19 πόντων στο πρώτο μέρος, εν τέλει στην «επανάληψη» πήρε τα πάνω της, έκοψε τον βήχα των Ισλανδών, τους «έπνιξε» και στις δύο άκρες του παρκέ και τελικώς έφτασε στο εμφατικό 90-61

Οι παίκτες του Μίσσα προηγήθηκαν 29-10 (χάρη στις εμπνεύσεις του Παππά), ωστόσο στη συνέχεια έπαθαν ανεπανάληπτο black out, με αποτέλεσμα οι αντίπαλοί μας να πλησιάσουν μέχρι και στο καλάθι, 31-33. Στο δεύτερο μέρος, όμως, η επίσημη αγαπημένη αγρίεψε και με τον Θανάση Αντετοκούνμπο να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ, να βγάζει ενέργεια για… τρεις και να επιβεβαιώνει πως μπορεί πραγματικά να βοηθήσει, έδωσε την ώθηση στην Ελλάδα προκειμένου όχι μόνο να καθαρίσει την «μπουγάδα», αλλά να πάρει τη νίκη με το εντυπωσιακό +29.

Πρώτος σκόρερ για την ελληνική ομάδα ο Παππάς με 20 πόντους, 17 έβαλε ο Πρίντεζης, 10 ο Παπανικολάου, από 9 οι Καλάθης και Θανάσης Αντετοκούνμπο, με τον τελευταίο να μπαίνει στο παρκέ στην τρίτη περίοδο, σε ένα κρίσιμο σημείο του αγώνα, όπου βοήθησε σε όλους τους τομείς και… παρέσυρε τους υπολοίπους. Σχεδόν μόνιμα πίεση στην μπάλα από τους διεθνείς παίκτες, κυνηγώντας τα κλεψίματα και τους εύκολους πόντους στο ανοιχτό γήπεδο, «παραφωνία» η επίθεση στο set παιχνίδι και τα λάθη.

Το Σάββατο το δεύτερο ματς της Εθνικής στο Ευρωμπάσκετ με αντίπαλο την δυνατή Σλοβενία.

Τα δεκάλεπτα: 10-26, 33-37, 45-61, 61-90