Ήττα στην πρεμιέρα

Δεν τα κατάφερε η Εθνική Γυναικών στην πρεμιέρα της στους Αγώνες Μικρών Κρατών Ευρώπης 2017, γνωρίζοντας την ήττα από την Μάλτα με 72-41. Δυστυχώς για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, η Εθνική Γυναικών της Μάλτας μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά και κατάφερε να το ελέγξει, διατηρώντας το προβάδισμα της μέχρι και την ολοκλήρωση του. Το επόμενο παιχνίδι της Εθνικής Γυναικών, κόντρα στο Λουξεμβούργο, θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 31 Μαΐου, στις 13:30 (Ώρα Κύπρου). Υπενθυμίζουμε πως όλοι οι αγώνες καλαθοσφαίρισης από τους ΑΜΚΕ, θα μεταδίδονται ζωντανά μέσω live streaming από τον Alfa Sports TV.

Πολύ δυνατά ξεκίνησε το παιχνίδι η Μάλτα που μετά από δυόμιση λεπτά αγώνα ήταν μπροστά με 10-2. Η Κύπρος στην συνέχεια πέτυχε πέντε πόντους (τρεις η Ράτσα, δύο η Όρλοβιτς), μειώνοντας σε 10-7, μέχρι το 4:15. Ωστόσο οι τυπικά γηπεδούχες ήταν καλύτερες στην συνέχεια, όπου πέτυχαν οκτώ σερί πόντους και προηγήθηκαν με 18-7, μέχρι το 7:15. Στα τελευταία στάδια της Α' περιόδου το παιχνίδι ήταν πιο ισορροπημένο, με το σκορ να οδηγείται στο 23-11.

Με τέσσερις πόντους από τις Όρλοβιτς και Πηλακούτα ξεκίνησε την Β' περίοδο η Κύπρος, μειώνοντας σε 23-15, με την Μάλτα όμως να απαντάει με οκτώ σερί πόντους και να φέρνει το σκορ στο 31-15. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μείωσε με δύο πόντους της Ράτσα, με την Μάλτα να απαντάει με δύο τρίποντα (37-17). Στο τελευταίο τετράλεπτο του δεκαλέπτου είδαμε ξανά ένα πιο μοιρασμένο παιχνίδι, με την Μάλτα να προηγείται με 43-24 στο ημίχρονο.

Από τέσσερις πόντους σημείωσαν οι δύο ομάδες μέχρι το 23' του αγώνα (Πιτσιλλίδου και Θεολόγου για την Κύπρο), με το σκορ να οδηγείται στο 47-29. Κυρίως ισορροπημένο συνέχισε να είναι το παιχνίδι και στα επόμενα λεπτά, με τις δύο ομάδες να σημειώνουν από ακόμα τέσσερις πόντους μέχρι το 27:30 (Οικονομίδου και Κόνιαλη για την Κύπρο) και το σκορ να φθάνει στο 51-33. Μέχρι και την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου, οι τυπικά γηπεδούχες σημείωσαν άλλους πέντε πόντους (56-33).

Με ένα νέο σερί οκτώ πόντων ξεκίνησε την Δ' περίοδο η Μάλτα (62-33) μέχρι στο 31:10. Στην συνέχεια η Πιτσιλλίδου μείωσε με τρίποντο (62-36) για να απαντήσει η Μάλτα με πέντε ακόμα πόντους μέχρι το 34' (67-36).  Μέχρι το 38' το σκορ έφθασε στο 71-41, ενώ με την ολοκλήρωση του αγώνα η Μάλτα πήρε την νίκη με τελικό σκορ 72-41.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-11, 43-24, 56-33, 72-41

Εθνική Γυναικών Μάλτας (Αγκέλα Ανταμόλι)

Πάτσε 2, Κάζαρ 2, Βέλα 11, Μπρίνκατ 8 (2), Μπόνετ, Ντε Μαρτίνο 9 (1), Κ. Γκρίμα 10, Χάντρεκ 8, Μιφσούντ 5 (1), Αλ-Τούμι, Τ. Γκρίμα 14, Κούρμι 3 (1).

Εθνική Γυναικών Κύπρου (Κάλια Παπαδοπούλου)

Οικονομίδου 2, Πιτσιλλίδου 12 (3), Λάρκου, Κόνιαλη 7, Νικοδήμου, Όρλοβιτς 7, Αγαπίου 2, Ράτσα 5 (1), Θεολόγου 4, Πηλακούρα 2, Κασάπη, Αντωνίου.